Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Túlélésre berendezkedve

Pártot gründolna Igor Matovič, az Egyszerű Emberek Polgári Társulásnak a Szabadság és Szolidaritás választási listáján parlamentbe jutott képviselője. (Politikai hovatartozásának meghatározása legalább olyan bonyolult, mint „a Most-Híd parlamenti frakciójában politizáló polgári konzervatív párti politikus” szókapcsolat az OKS-es honatyák esetében, akiket Bugár Bélának eddig nem sikerült meggyőznie arról, hogy az OKS nem parlamenti párt; de úgy tűnik, ez most egy ilyen év volt, illetve ilyen ciklus lesz.)

Matovič esetében nehéz eldönteni, hogy a törvényhozásban utcai harcos módjára viselkedő honatya eredeti ötleteivel idézettségi mutatóján szeretne-e emelni, vagy valóban komolyan gondolja-e, amit éppen mond. (Nem mintha ez más politikusok esetében könnyű lenne, hisz Matovič július végi „lázadása” idején Richard Sulík azt mondta róla, már nem tartja őt korrekt partnernek, most meg azt mondja, korrekt partnernek tartja. Fene se érti ezt.) A júliusi lázadást lezáró augusztus 2-án aláírt nyilatkozat értelmében Matovičék mandátumvesztés terhe mellett írásba foglalták, hogy a ciklus végéig nem lépnek ki az SaS frakciójából. Azóta ő és társai nem, csak a hat áruló veszélyeztette az ingatag koalíciót. Most nem a pártelhagyás, hanem a pártalapítás szava harsog bele a politikai kommunikációs tér vízkeresztig dermedt, eseménytelen csendjébe. Matovič a TA3 hírtelevízió keddi műsorában indirekt módon arról beszélt, új pártot alapítana. A pártalapítás felelősségét a többi képviselőre hárította. Ha azok beleegyeznek a választási törvény olyan módosításába, hogy ne csak pártlistán indulók, hanem autonóm, független személyek is indulhassanak a parlamenti választásokon, akkor nem alapítja meg az új pártot. Ezt másnap sajtónyilatkozatban is megerősítette. Matovič hozzáállását akár gyerekesnek is nevezhetnénk: vagy az lesz, amit én akarok, vagy nem játszom veletek – üzente politikustársainak. Akik viszont mind pártkatonák, így – a helyüket preventíve féltve Matovič celebpártjának lehetséges jelöltjei előtt – bizonyosan nem mennek bele a módosításba, s megnyílik az út a pártalapítás előtt. Pártot alapítani legitim törekvés, még ha az átlagpolgárok zöme rosszallóan néz is a menet közben mezt váltó politikusokra, ám a választópolgár nagyon hamar felejt. Egy olyan virtuális párt, amilyent az „egyszerű” honatya szorgalmaz – melynek nem lennének helyi struktúrái, csak papíron létezne pártként, tevékenysége pedig az önjelölt politikusok befogadására korlátozódna –, akár sikeres is lehetne, bár az eddigi hazai „polceleb” pártok zömmel elbuktak. A sok dörzsölt, a munkaerőpiacon életképtelen, tehát bizonyos tekintetben megélhetési politikus között sokan bizonyosan szívesen látnának független, valódi személyiségeket, bár kérdéses, a jelenlegi, pártokráciára épülő parlamentben mit tudnának elérni. Egyelőre azonban úgy tűnik, Matovič – nem bízva abban, hogy legközelebb (azt, hogy 2014-ben, a kolíció törékenységét látva túlzó merészség lenne leírni) is helyet kap az SaS listáján – saját politikai túlélésén kezdett idejekorán munkálkodni.

Bookmark and Share

0 Tovább

Egyszerű emberek

Hatezer karikát kért – Isten segítségével – Igor Matovič, az Egyszerű emberek polgári társulás vezetője, a szombati, nagy meglepetéseket hozó parlamenti választás egyik nagy kérdőjele, és több mint a hatszorosát kapta: 6000 helyett 38 429-et.

De a másik három „egyszerűt” is szívükbe zárták a szavazók, 29 210, 26 185 és 24 353 preferenciaszavazatot kaptak, így az őket befogadó Szabadság és Szolidaritás listájának farkáról, az utolsó négy – a szavazók többsége által bizonyosan megválaszthatatlannak gondolt – helyről tornázták fel magukat a 4–7. pozíciókra, több preferenciaszavazatot gyűjtve néhány politikai párt össz-szavazatmennyiségénél. A hazai parlamenti választások történetében példátlan „ugrással” a párt egyik alelnökét is maguk mögé utasították, aki eredetileg a 3. helyre volt rangsorolva, és most 8.
Ahirdetésiújságkiadója–ésáltalában az új hazai pártok – sikerének vanvalamiLMP-feelingje,1998óta nemtudtaújpártbedolgoznimagát a törvényhozásba, mindig ugyanazok a fáradt arcok, ugyanazok a – nem ritkán megélhetési – politikusok, a parlamenti tudósító már a lépésükzajárólmegismeriőket,azátlagember pedig elkapcsol, ha megjelennek a képernyőn. (Az érdemeik kisebbítésére irányuló szándék nélkül: bizonyosan volt némi proteszttörekvés abban a 512 825 választópolgárban, aki a két, újonnan bekerült pártra szavazott.) Ugyanakkor a rengeteg zöldfülű, a parlamentet eddig csak kívülről látott képviselővel bíró (potenciális) koalíción belüli további frakciók a törékeny többség miatt kétségeket is ébreszthetnek:ha a jobbközép koalíció alakíthat kormányt, éppen néggyeltöbbképviselőjelesz–négy pártból, mely voltaképpen hat –, mint Robert Ficónak és Ján Slotának együttvéve. A „különutasok” is négyen-négyen vannak. A Polgári Konzervatív Pártból a Híd listáján négyen jutottak be. Esetükben BugárBélasietett leszögezni,afrakció részei lesznek. Az OKS egyébként – noha eddig értelmiségi rétegpártként sosem tudott egy százalék feletti eredményt produkálni – olvasható politikai erő. Nem így a minden politikai tapasztalat híjával levő Egyszerű emberek, akik még a választás előtt jelezték, Richard Sulík pártelnök 120 pontjából kilenccel nemértenek egyet, de egyébként lojálisak lesznek a koalícióhoz. Az etikus politizálásra oly nagy hangsúlyt fektető, a Dzurindára jellemző, ravasz, „minden hájjal megkentségnek” híján levő Iveta Radičovának lesz mit csinálnia, hogy négy évig sikeresen egyben tartsa ezt a koalíciót.

0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek