Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ha tudják, hogy Labaš verte meg Malina Hedviget, miért nem zárják be?

Aláírásgyűjtésbe kezdett egy szlovák intézet a pozsonyi Komensky Egyetem orvoskari dékánja által Nyitrán megvert Malina Hedvig magyar diáklány ügyében írt szakértői jelentése ellen - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap pénteken. (Az MTI mai híre, 9.13-kor)

Vazze, megverte, és még jelentést is ír róla. 
Mivel a hírportálok többségénél Ctrr C+Ctrl V """""újságírás""""" folyik, a hírt azon melegében több magyar portál átvette. Íme:



Hogy miért tartunk itt, azt már korábban több posztban vizsgáltuk.


0 Tovább

Elbocsátott légió avagy mihez kezdjen rengeteg kirúgott újságíró?

Nincs mese, a válság mindenkit érint. Igen, a sajtót is. Nálunk, is, de Magyarországon még inkább. Hírek az elmúlt napokból:

Alig egy évnyi működés után megszűnik a Zoom.hu hírportál - erősítette meg az MTI értesülését szerda délután Tarjányi Péter, immáron volt tulajdonos. Pár órával később a honlap főanyaga ezzel a címmel jelent meg: Bezárt a Zoom.

"Szóval vége. A miértre a válasz: tulajdonosunk eladta a portált, és az új gazda nem kívánja működtetni a Zoomot" - áll az anyagban, amely azzal zárul: "talán kár értünk".
   
Tavaly november óta tárgyalt az Enternet Invest Zrt. egy pénzügyi, valamint a végül befutó, ám megnevezni nem kívánt szakmai befektetővel; előbbi kisebbségi, utóbbi 100 százalékos részesedést kívánt szerezni a Zoom.hu mögött álló társaságban - mondta el az MTI-nek Tarjányi Péter.
   
Közlése szerint a tavaly április 17-én indult honlap munkatársainak egy részét elbocsátják, a többiek más internetes termékeinél kapnak munkát.
   
Tarjányi Péter az eladás indokai között említette a kapott ajánlatot, a gazdasági válság mind érezhetőbb hatásait, valamint azt: el szeretné kerülni, hogy a választások közeledtével komoly összegeket hirdetésekre fordító politikai erők részéről "kísértések" érjék a politikailag deklaráltan független médiumot.

Forrás: MTI
------------------------------------------
Na de annak se könnyű, aki a másik nyomoráról tudósít:


A Magyar Távirati Iroda a gazdasági válság miatt csökkenő bevételekkel indokolja, hogy megválik dolgozói tizenkét százalékától. Az MTI újabb leépítést nem tervez, és akkor is igyekszik ellátni feladatait, ha csökken az állami támogatása.

Az Index információi szerint dolgozói tizenkét százalékától, negyven-negyvenkét embertől kénytelen megválni a Magyar Távirati Iroda. Szántó András, az MTI általános szakmai alelnöke kérdésünkre megerősítette, hogy leépítések várhatóak, de egyelőre nem árult el részleteket, mivel még folynak az egyeztetések az üzemi tanáccsal, vagyis jelenleg még nem készült el a lista, hogy kiktől válik meg a hírügynökség.

Szántó szerint a gazdasági válság miatt csökkenő bevételeik kényszerítették az MTI-t erre a lépésre, illetve fel akarnak készülni arra az esetre is, ha a kormány csökkentené a nemzeti hírügynökség költségvetési támogatását. Bajnai Gordon válságkezelő tervében ugyanis szerepel, hogy mérsékelni kell a közmédiák támogatását, így nem csak az MTV, a Duna Televízió és a Magyar Rádió, de várhatóan az MTI is kevesebb pénzt kap majd a tervezettnél idén az államtól.

Úgy tudjuk, hogy az elbocsátottak közel háromnegyede újságíró lesz majd, de Szántó András szerint ennek ellenére az MTI a csökkentett létszámmal is el tudja majd látni a nemzeti hírügynökségről szóló törvényben rárótt feladatokat. Szerkesztőségek összevonására véleménye szerint nem lesz szükség, és a vidéki hálózatot sem kurtítják meg, de várhatóan több munka hárul majd az állásban maradókra.

Az alelnök szerint újabb elbocsátásokra nem lesz szükség, de ennek ellenére nem zárta ki, hogy az MTI szüneteltetni fogja, vagy megszűnteti majd néhány, a törvényben nem feladatul előírt szolgáltatását.

Forrás: http://index.hu/kultur/media/2009/04/28/kirugasok_az_mti-nel/
-------------------------------------------
És ez mondjuk várható volt:

Felmondott alkalmazottainak a Zóna internetes portál, és már egy ideje csak a régi cikkeket közli újból. A Hospinvestet is alapító befektető nem akarja tovább finanszírozni a veszteséges portál üzemeltetését.

Bár továbbra is párhuzamos a történetük, ezentúl kevesebb alkalmunk lesz összetéveszteni a Zónát [1] nagyobb testvérével, a Zoommal [2]. Ahogy körülbelül egyszerre indultak, pályafutásuk befejezése se kerül messzire egymástól. A Zóna már ősz óta rendszeresen tartozásokat halmozott föl az APEH-hel, és beszállítóival, külső munkatársaival szemben. Végül április elején elküldték az összes alkalmazottat, úgy, hogy eddig végkielégítésüket sem kapták meg.

A Zoommal ellentétben a Zóna nem egy újabb hírportál akart lenni. Az a piac ugyanis az alapítók szerint telített, ráadásul költséges, mert a hírfolyam előállításához sok munkatársra van szükség. Ehelyett a Magyar Hírlaptól 2006 végén távozó Szombathy Pál azt ígérte, néhány volt munkatársával olyan honlapot csinál, amely a történések mögé néz, nagyobb, elmélyednivaló olvasmányokat kínál.

Pénz azért a Zónához is kellett, befektetőként Kern József egészségügyi vállalkozót sikerült bevonni, aki azonban háttérben kívánt maradni. A három volt Magyar Hírlap-os újságíró mellé így tulajdonosként egy ügyvéd került be ötven százalékkal a Zóna Média Kft.-be. (Az újságírók közül Szombathy főszerkesztőnek van a legnagyobb, 23 százalékos részesedése.) A pénz azonban ténylegesen Kerntől származott, és ehhez természetesen befolyás is párosult.

Kézenfekvő lenne az éppen egy éve indult Zóna végét a gazdasági világválsággal magyarázni, ám ahhoz csak áttételesen van köze. (A nehezebb vállalkozási környezetben nyilván kevesebb az esély az internetes orgánum talpra állására, és bizonyára Kernnek is jobban fájna a további finanszírozás). Az Index információi alapján a Zóna soha, a válság előtt sem termelt - a kiadásokhoz képest - számottevő bevételt, havonta csak pár ezer, esetleg pár százezer forintot hoztak a hirdetések.

A Zóna tulajdonképpen soha sem szerzett jelentős olvasótábort, potenciális fogyasztóinak jelentős része feltehetően nem is értesült létéről. A tavaly nyáron tervezett egyetlen reklámkampányt Szombathy lefújta, másikra pedig már sohasem kerül sor.

A Zónán - az öt újságíró elküldése után - az utóbbi napokban már alig található friss cikk, jórészt régebbi, már korábban megjelent írásokat kínálnak a címlapon.

Forrás: http://index.hu/kultur/media/2009/04/29/lehuzza_a_rolot_a_szombathy_pal-fele_zona_is/
------------------------------------------------------------

Hát így. Akárhogy is nézem, ez három komplett szerkesztőségnyi ember. A kirúgottak együtt több mint kétszer annyian vannak, mint a Pátria rádió teljes szerkesztősége. Mihez kezd, mihez kezdhet ennyi elbocsátott újságíró? Mihez ért, mit tud egy újságíró? Nyilván újságot írni (már amelyik). Azt hol lehet még ezen a szférán kívül?

Aki pályaelhagyóként lett sajtómunkás, és van valamilyen más szakmája, esetleg ott próbálkozhat. A legrosszabb helyzetben így a kommunikáció szakon végzettek vannak. Mert az száz, hogy kb. 70 szóvivőre most hirtelenjében nincs szükség Magyarhonban. És a helyzet várhatóan tovább fog romlani. Nem csoda, hogy mindenki igyekszik minél több helyre dolgozni, hogy ha az egyik ugrik, még legyen mihez kapni. Ez persze a munka minőségén is meglátszik. És ugyanoda jutunk, amiről korábban már írtunk.

0 Tovább

A nyomtatott sajtó koporsószegeiről, egyelőre egy amerikai lap sírja felett állva

Kedden jelenik meg a Seattle Post-Ingelligencer utolsó papíralapú kiadása, a 146 éves múltra tekintő napilap ezentúl csak interneten lesz elérhető. A P-I az első jelentősebb amerikai napilap, amely erre a lépésre kényszerült.

A döntést nagy figyelemmel követi a súlyos válságba került szektor. Az Egyesült Államok nyugati partján csak P-I-ként emlegetett lap a Hearst Corporation tulajdonában áll. Keddtől a korábbi 165 munkatárs helyett mindössze 20 marad a szerkesztőség állományában. Az internetes kiadás neves seattle-i lakosok írásait, kommentárokat, fotógalériákat és blogokat kínál az olvasóknak - áll a P-I honlapján.

A Seattle Post-Ingelligencer 14 millió dolláros veszteséggel zárta a tavalyi évet, ami januárban a lap eladására kényszerítette a Hearst csoportot. Mivel azonban nem találtak vevőt, március 10-én úgy döntöttek, hogy az internetre költöztetik az újságot.

Imigyen szól a Magyar Távirati Iroda híre egy amerikai helyi lap megszűnéséről. A hírrel egy sereg magyar portálon találkozhattunk. Konganak a vészharangok a nyomtatott sajtó felett. Pedig Seattle nagy város..., az újság példányszáma pedig 120 ezres volt. Mire gondoljon, akinek ennél százezerrel kevesebb...

Egy napilap fennállásának hatvanadik évfordulója alkalmából szervezett eseményen alkalmam nyílt beszélni a lap régebbi munkatársaival is. Egy főképp ifjúkori potenciája miatt legendás öregúr elmondta, annak idején - hogy mikor, az ebből nem derült ki - 100 körül dolgoztak a szerk.-ben, és még a Zväzarm (Honvédelmi Szövetség) dolgaira is tartottak egy embert. Akinek csak az volt a dolga, hogy csak erről a szervezetről írjon. Ez nyilván luxus, de a fenti hírben is azt olvashatjuk, hogy a 165 munkatársból 20-at tartottak meg. Régen az volt a tendencia, hogy sok ember írt kevés dolgot, most pedig az, hogy kevés ember ír kurvasokat. (Mert nyilván 20 ember nem fogja tudni 165 munkáját végezni.)
Az anyagok sokszor ezért felületesek, összecsapottak, nyelvileg is. Most nem általánosítunk, és nem mondjuk, hogy csak a csikkel teli hamutartók mellett, írógépen, kéziratpapírra írt, majd a boss által tintaceruzával okézott újságírás idején születtek értékes cikkek, ami meg ma van, az mind szar, csak jelezzük, hogy nyilván sokkal könnyebb volt George Orwellnek kora legnagyobb stilisztájává lenni úgy, hogy napi egy cikket írt. És persze, ma már nem Krúdyk, Kosztolányik, Ady Endrék írják az újságokat. Nincs Móra Ferenc-kaliberű haditudósító, csak egy Orosz Józsefre futja… Elmélyülés nélkül nem lehet jó cikket írni. Nehéz úgy míves jegyzetet, veretes kommentárt leadni a véleményrovatnak, ha utána még meg kell írnod egy interjút egy megyei politikussal, egy közbeszerzései sajtóról hazajövet.

Továbbá minden faszkalap, aki MTI-híreket pakol fel hírportálokra, azt hiszi magáról, hogy ő újságíró. Aki meg idegen nyelvű hírügynökségből fordítja, hírszerkesztőként tetszeleg. Holott az első tevékenységet egy fajtársainál némileg intelligensebb, 3-4 éves hegyi gorilla is könnyedén elsajátítaná.

Azáltal, hogy mindenkinek relatíve kevés pénze van, és alultáplálja a lap internetes kiadását, vagy eleve alultáplálja a csak online formában létező sajtóorgánumot, pont a portálok egyéni arculata veszik el. Mert ha 1-2-3 ügyeletessel próbálunk pótolni sportriportert, külpolitikai szakírót, tőzsdei elemzőt, recenzenst, blogadmint, képszerkesztőt, videószerkesztőt, bűnügyi és báli tudósítót stb., akkor az lesz, hogy mindenki ugyanahhoz nyúl: magához a hírügynökségekhez. Ami olyan, mint a magyar konyhát elsilányító szocialista borzalom, a generálszósz. És persze, egy monitor előtt ülő embernek sosem lesznek olyan infói, mint egy kijáró munkatársnak. Közzé lehet tenni a hírügynökségi beszámolót, de egy-egy politikai döntés megértése szempontjából sokkal fontosabb lehet, amit a folyosón elmond neked a frakcióvezető. Csakhogy a monitorban nincsenek folyosók.

És nincs tuti recept arra sem, hogy az onlineból hogyan lehet pénzt csinálni. Ha megnézzük a valóban nagy napilapok nagy onlányait, és a mögöttük álló számokat, ami az asztal mellett újságírók sorsáról döntő nem újságírók számára az alany-állítmány egyeztetésénél is fontosabb, az online a nyomtatott töredékét hozza bevételként. Az olvasó megszokta az ingyentartalmat, és valszeg nem lenne hajlandó fizetni a webes tartalomért, akkor sem, ha az jobb lenne, mint az ingyenesen kapható – leszámítva persze most néhány nagyon szűk üzleti/ipari stb. szakterületet. Pedig a portált is fenn kell valahogy tartani, és fizetni az embereket. Különben elmennek strážca v oblekunak. Az olvasók azt hiszik, hogy a hír, az úgy valahonnan van, oszt’ jó. Pedig azért, hogy egy gázai övezeti hír megszülessen, lehet, hogy valaki az életét kockáztatta, persze, ha nem a közeli szálloda tévéjében nézte a háborút, mint az a magyar haditudósító. Vagy – békésebb, és köreinkben valószerűbb példáknál maradva – órákat ácsorgott zárt ajtós parlamenti bizottsági ülések előtt, és a hugyozni menő képviselőket zaklatta, mivel soká tárgyaltak, nem tudta a barátnőjét elvinni moziba aznap este, és megint csak azzal tudott takarózni, hogy bocsezamunkám; ötvenszer felhívott egy szóvivőt, mire az felvette; egy parkoló Skoda Fabiában 4 órát ült a börtön előtt, hogy kijöjjön a Pápay-gyilkosság vádlottja, aki csak annyit mondott, ártatlan vagyok, majd beült egy Mercedesbe. Ahhoz, hogy ezt meg lehessen írni, 4-kor el kellett indulni Pozsonyból. Ha az illető alkalmazott, akkor majd ennek a kiadásait megpróbálják fedezni a reklámbevételekből, ha vannak; ha szabadúszó, akkor eleve vagy nem is fog bele ilyenekbe, vagy úgy tesz, mint Józsi bácsi, aki petróleumlámpát akasztott a faszára, hogy éjjel is tudjon aratni: készít fotót, videót mindent, és eladja több helyre.

És fordítsunk figyelmet a hír egy másik passzusára is: Az internetes kiadás neves seattle-i lakosok írásait, kommentárokat, fotógalériákat és blogokat kínál az olvasóknak - áll a P-I honlapján.
Megnéztem az újság honlapját (seattlepi.com), és így első ránézésre nem tűnt rosszabbnak a magyar megyei portáloknál. Nálunk a regionális sajtónak nincs olyan kultusza, mint mondjuk Német- vagy Olaszországban, esetleg az USA-ban – ott elsősorban a lépték mássága miatt –, de most megpróbálom elképzelni ugyanezt hazai viszonyok között…

Kommentárokat és blogokat kínál az olvasóknak. De bassza meg, a bloggeráj nem újságírás, még ha van, aki úgy is gondolja. És ami a legnagyobb gond: véleményeket kínálnak az olvasónak tények helyett. A Rimaszombati járásban 30%-os a munkanélküliség. Most elképzelem, hogy egy neves rimaszombati lakos erről ír egy kommentárt. De a kommentár alapvetően hírmagyarázat. Tessék mondani, hír nem lesz?
Meg nagyon könnyű egy tízsoros blogbejegyzést odabaszni bármiről, különösebb felelősség nélkül, de próbálj meg korrekt hírt vagy tudósítást írni, mondjuk a Komáromi Vízművekről, a szerdahelyi távfűtésről, a királyhelmeci önkormányzatról, a nemesócsai polgármesterről, úgy, hogy valóban minden adatot megerősíttetsz két független forrásból. Nem tényfeltáró írást a Raisz-fivérek eltűnéséről, betonbaöntést kockáztatva. Csak egy jó, harmincsoros hírt, ami megfelel a műfaji követelményeknek. Sokkal nehezebb lesz, és fél napig tart. Ha a tények elfogynak, maradnak a vélemények. És az emberek azt hiszik majd, hogy akkor is újságot olvasnak, ha a Kaufland reklámújságját lapozgatják, azért, mert a végében van két, cikknek látszó betűhalmaz.

És még sok mindent kellene ide írni.

0 Tovább

Egy új és egy régi elkúrás

Az elkúrással valahogy nincs szerencséje a magyar sajtónak. A félrefordításokkal foglalkozó Leiter Jakab blogban olvashatunk egy tanulságos bejegyzést  arról, hogy Barack Obama nem is azt mondta, hogy elkúrta.
Az angol fordítók szépelegtek az öszödi beszéd kapcsán, és nem a megfelelő stílusértékben fordították le a kifejezést. Aztán a magyarok most ezt fordították vissza. Gondolom, a nagykövetség sajtóattaséja meg reportolta a külügynek. Ő vajon milyen kifejezést fordított oda-vissza?

"Ez hiba volt, elkúrtam (...) vállalom a felelősséget ezért a hibáért" - mondta szinte szó szerint több interjúban is alig több mint 24 órával azután, hogy kijelentette, teljes mértékben kiáll Dashcle jelölése mellett. Imigyen a Magyar Távirati Iroda jelentése.
Az MTI egyébként elkúrásban erős. Gondoljunk csak Fico elkúrására. Az MTI pozsonyi tudósítója, engedve az elkúrás iránti magyar tömegigénynek, Fikó Magyarországot bírálva elmondott "dovrzať" kifejezését csont nélkül leadta elkúrninak. OK, a szótárban nincs benne, én sem tudtam pontosan, mi az, de felhívtam 3 Magyarországra dolgozó kollégát, hogy ők hogyan fogják leadni. Ők az elszúrás és az elcseszés között ingadoztak.

A Paraméter egy fordító/kiadói szerkesztőt és egy nagykövet/minisztert szólaltatott meg a témában.  

A Smeben Peter Morvay írt kommentárt a kérdésben.

Leiter Jakab főként filmes, tévés félrefordításokat tűz pennájára, jó, hogy a kérdés nála is megjelent. Tanulság? Az MTI-nél létre kell hozni az elkúrásügyi szakreferens/konzultáns/szakfordító posztját.

0 Tovább

Megint jőnek, lopogatnak - az MTI-nek szabad?

Arról, hogy az MTI sajátságosan gyűjti az információkat - vulgo: lop máshonnan (és mások is azt teszik, de most csak az MTI-ről akarunk írni) -, már írtam korábban egy posztot.

Álljon most itt egy újabb. Az inkriminált tudósítás arról szól, hogy Szlovákiában a havazás megnehezítette a közúti közlekedést. Az MTI-nek ugye, most nincs pozsonyi tudósítója, az ENSZ biztonsági tanácsának összehívása miatt – hát igen Feri, ezt elkúrtad, mindannyian hibázunk, de van aki többször, és ha ehhez még egy arrogáns modor is társul, akkor az ember valahogy nem tudja megkönnyezni a nyugdíjkorhatár közelében állását vesztő kollégát, holott e válságos világban maga sem tudhatja, lesz-e még holnap hova bemennie.

Szlovákiát így oldallagosan, miként Weisz János atya egykor a Bátorkeszi melletti Madart, a prágai tudósító látja el. Én nem tudom, hogy van ez MTI-éknél, kínai meg bécsi tudósítót keresnek, szlovákiait meg egyelőre hivatalosan nem. Pedig most, hogy Csehország elnököl az unióban, önmagában is nagy falat. Szlovákiában meg minden olyan ingoványos. Szal’ ez a telek elbírna két gazdát is. De ez stratégiai döntés, gondolom, nem akarnak két fizut kiadni. Már rég nincs arról szó, hogy a hírek a helyszínen születnek, a moszkvai tudósító se megy nyilván Csecsenföldre, hanem egy moszkvai kávéházban átolvassa a lapokat, oszt küld valamit. Sajnos, a legtöbb külföldi tudósító így dolgozik. De a külhírek ingerküszöbe minden országban alacsony, így ez ellen nem is nagyon küzdenek.

Nos, Prágából így látszik a szlovákiai közlekedési helyzet.

    Prága/Pozsony, 2009. január 29., csütörtök (MTI) - Közlekedési gondokat okoz országszerte a sűrű havazás Szlovákiában. Csütörtökön délelőtt megnőtt a közúti balesetek száma, de halálos kimenetelű nem volt közöttük - közölte a közszolgálati Szlovák Rádió.

    A magyarok is lakta Nagyszombat megyében a reggeli órákban 12 baleset történt, közülük négy a Szenci járásban, és kettő a Dunaszerdahelyi járásban.
    "Anyagi károk keletkeztek, de sérülés nem történt" - közölte Martina Kredatusová nagyszombati rendőrségi szóvivő.
    Szlovákia északkeleti részén, Eperjes megyében helyenként 15 centiméteres hó hullott az utóbbi órákban, ami közlekedési gondokat okozott. A megyeszékhelyen és környékén akadozik a forgalom, s helyenként 20-30 percet is várniuk kell az autósoknak. A legrosszabb helyzet a Felsővízközi, a Mezőlaborci és a Bártfai járásban alakult ki, ahol az erős szél és a hideg következtében a hó ráfagyott az utakra, így azok síkosak és veszélyesek.
    Az eperjesi rendőrség szerint a megyében több helyen is keresztbe fordult kamionok teszik lehetetlenné a haladást.
    Hasonló problémákkal küzd Kassa megye is, ahol havas eső esik. Az erős széllökések nehezítik a közlekedést. Szalánc mellett két keresztbe fordult kamion zárja el az utat.
    Pozsonyban is havazik, de minden út járható. Jozef Polarecky, a helyi útkezelő vállalat ügyeletese szerint már éjfél óta sózzák az utakat, s a havat 42 hókotró takarítja folyamatosan.
    A szlovák fővároshoz közeli Dénesd és Csallóközcsütörtök között reggel egy kamion ütközött össze személygépkocsival. A Pozsony felé vezető országutat lezárták, s a forgalmat a rendőrség irányítja.
    A hegyvidéki üdülő központokban kivétel nélkül nagyon jók a hóviszonyok, s problémamentes a sízés. Amennyiben a hét végén is marad a mostani időjárás, a sípályák üzemeltetői telt házakra számítanak.


Most pedig álljon itt ugyanez a tudósítás, úgy, hogy a megfelelő helyekre beszúrom az Új Szó Online mai közlekedési híreit. „Javított kiadás” – kurzívval az MTI, félkövérrel az Új Szó Online.

Közlekedési gondokat okoz országszerte a sűrű havazás Szlovákiában. Csütörtökön délelőtt megnőtt a közúti balesetek száma, de halálos kimenetelű nem volt közöttük - közölte a közszolgálati Szlovák Rádió.

    A magyarok is lakta Nagyszombat megyében a reggeli órákban 12 baleset történt, közülük négy a Szenci járásban, és kettő a Dunaszerdahelyi járásban.
    "Anyagi károk keletkeztek, de sérülés nem történt" - közölte Martina Kredatusová nagyszombati rendőrségi szóvivő.
    Szlovákia északkeleti részén, Eperjes megyében helyenként 15 centiméteres hó hullott az utóbbi órákban, ami közlekedési gondokat okozott. A megyeszékhelyen és környékén akadozik a forgalom, s helyenként 20-30 percet is várniuk kell az autósoknak. A legrosszabb helyzet a Felsővízközi, a Mezőlaborci és a Bártfai járásban alakult ki, ahol az erős szél és a hideg következtében a hó ráfagyott az utakra, így azok síkosak és veszélyesek.
    Az eperjesi rendőrség szerint a megyében több helyen is keresztbe fordult kamionok teszik lehetetlenné a haladást.
[Eperjes megyében közlekedési gondokat okoz a hó. A kerületi székhely egyes részein akár 20 percet is várniuk kell az autósoknak. A megye útjait jelenleg 100 hókotró járja. A legrosszabb helyzet a Felsővízközi, Mezőlaborci és Bártfai járásban van, ahol helyenként 15 centiméteres hó is lehullott, és a hideg, valamint az erős szél miatt ráfagyott az utakra. A megyében több helyen is keresztbe fordult kamionok teszik lehetetlenné a haladást.
http://ujszo.com/online/regio/2009/01/29/eperjes-megyeben-helyenkent-15-centimeteres-ho-hullott]
   
Hasonló problémákkal küzd Kassa megye is, ahol havas eső esik. Az erős széllökések nehezítik a közlekedést. Szalánc mellett két keresztbe fordult kamion zárja el az utat.
[Kassa megyében a havazás, a havas eső, és az erős széllökések nehezítik a közlekedést. A szél sebessége a 15-20 m/s-t is elérheti, ami már veszélyes lehet. Szalánc mellett két keresztbe fordult kamion zárja el az utat.
http://ujszo.com/online/regio/2009/01/29/eros-szellokesek-kassa-megyeben]
   
Pozsonyban is havazik, de minden út járható. Jozef Polarecky, a helyi útkezelő vállalat ügyeletese szerint már éjfél óta sózzák az utakat, s a havat 42 hókotró takarítja folyamatosan.
[A fővárosban minden út járható, e közútkezelő ura a helyzetnek - mondta Jozef Polarecký, a cég pozsonyi diszpécsere. Szerinte Pozsonyban eddig nem keletkeztek komolyabb problémák. A főváros az I. és II. osztályú utakat kezeli, melyek sózását már éjfélkor elkezdték. Jelenleg 42 hókotró és 51 dolgozó takarítja az utakat.
http://ujszo.com/online/regio/2009/01/29/41-hokotro-takaritja-a-fovaros-utjait]
   
A szlovák fővároshoz közeli Dénesd és Csallóközcsütörtök között reggel egy kamion ütközött össze személygépkocsival. A Pozsony felé vezető országutat lezárták, s a forgalmat a rendőrség irányítja.
[Olvasónk tájékoztatása szerint baleset történt Dénesd (Dunajská Lužná) és Csallóközcsütörtök között. Az összeütközött autók elzárják az utat. Csallóközcsötörtök Dunahidas (Most pri Bratislave) felé vezető útján kamion ütközött személyautóval, elzárják az utat, a forgalmat a rendőrség irányítja. Pozsonyba a kultúrház mögött jobbra fordulva, a Fél (Tomášov) - Éberhard (Malinovo) - Dunahidas (Most pri Bratislave) útvonalon lehet eljutni. Egyelőre.
http://ujszo.com/online/regio/2009/01/29/csallokozcsutortok-atjarhatatlan    ]
    A hegyvidéki üdülő központokban kivétel nélkül nagyon jók a hóviszonyok, s problémamentes a sízés. Amennyiben a hét végén is marad a mostani időjárás, a sípályák üzemeltetői telt házakra számítanak.

Aduászunk az utolsó hír. A többit ugyanis kiadták a szlovák hírügynökségek. Így legfeljebb ők lehetnének felháborodva, hogy a kolléga a saját nevén, hivatkozás nélkül publikálja az anyagaikat. Viszont ugyancsak megorrolhatnak az Új Szó Online szerkesztői is, hogy éppen az ő nyelvezetükkel teszi ezt.
Viszont a csallóközcsütörtöki anyag úgy keletkezett, hogy reggel 7.27 perckor egy barátom felhívott, miközben a másik oldalamra próbáltam fordulni, hogy merre kell tovább menni Pozsony felé, mert Csütörtöknél lezártak két főutat. Én meg gondoltam, ha már felkeltettek, felhívom az Új Szót, és megmondom, tegyék be oda is:-). Az MTI meg úgy gondolta, hogy ez neki is jó lesz.

Történt, hogy az egyik lapból, amelynek dolgozom, egy portál egy lelkes munkatársa egy az egyben átemelt – ellopott – egy kulturális programajánlót, csak abba a részbe, ahol az volt, hogy mondta az én lapomnak, azt írta, hogy mondta az ő lapjának. Igen ám, de az együttes ezt az én lapomnak soha nem mondta. Azt mondta, hogy mivel koncertre siet, vezet, nem ér rá velem foglalkozni, felhatalmaz: a honlapjuk egyik szekciójából szabadon leemelhetek bármit, és azt idézetként használhatom. Lehet, hogy ama másik portál lelkes munkatársának is ugyanezt mondta, és ő ugyanazt a mondatot találta szimpinek. Elfelejtett viszont egyeztetni a portálhoz közel álló hetilap szerkesztőjével, aki azt gondolta, saját anyag, és a weboldalról származó mondatot ezúttal nem a lelkes munkatárs, hanem a saját nevével interjúrészletként közölte. A dolog annyira piszlicsáré, hogy kár a betűért, nem is akartam posztba foglalni, de ha már az idézőjel nélküli átvételeknél tartunk, ideírtam. Talán majd egy eős, témátlan délutánon visszatérünk erre is. Meg pár külhoni kisebbségi portál gyakorlatára.
Mondom, ezek nagyon piszlicsáré dolgok. Nem exkluzív hírek kisajátításáról van szó, hanem szimpla lustaságról. És ha kicsiben ez a gyakorlat...
 
A végére maradt a találós kérdés. Hogy hívjuk azokat, akik mások munkájának sajátjukként való feltüntetésével próbálnak megélni? MTI-sek is kommentezhetnek!

0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek