De a másik három „egyszerűt” is szívükbe zárták a szavazók, 29 210, 26 185 és 24 353 preferenciaszavazatot kaptak, így az őket befogadó Szabadság és Szolidaritás listájának farkáról, az utolsó négy – a szavazók többsége által bizonyosan megválaszthatatlannak gondolt – helyről tornázták fel magukat a 4–7. pozíciókra, több preferenciaszavazatot gyűjtve néhány politikai párt össz-szavazatmennyiségénél. A hazai parlamenti választások történetében példátlan „ugrással” a párt egyik alelnökét is maguk mögé utasították, aki eredetileg a 3. helyre volt rangsorolva, és most 8.
Ahirdetésiújságkiadója–ésáltalában az új hazai pártok – sikerének vanvalamiLMP-feelingje,1998óta nemtudtaújpártbedolgoznimagát a törvényhozásba, mindig ugyanazok a fáradt arcok, ugyanazok a – nem ritkán megélhetési – politikusok, a parlamenti tudósító már a lépésükzajárólmegismeriőket,azátlagember pedig elkapcsol, ha megjelennek a képernyőn. (Az érdemeik kisebbítésére irányuló szándék nélkül: bizonyosan volt némi proteszttörekvés abban a 512 825 választópolgárban, aki a két, újonnan bekerült pártra szavazott.) Ugyanakkor a rengeteg zöldfülű, a parlamentet eddig csak kívülről látott képviselővel bíró (potenciális) koalíción belüli további frakciók a törékeny többség miatt kétségeket is ébreszthetnek:ha a jobbközép koalíció alakíthat kormányt, éppen néggyeltöbbképviselőjelesz–négy pártból, mely voltaképpen hat –, mint Robert Ficónak és Ján Slotának együttvéve. A „különutasok” is négyen-négyen vannak. A Polgári Konzervatív Pártból a Híd listáján négyen jutottak be. Esetükben BugárBélasietett leszögezni,afrakció részei lesznek. Az OKS egyébként – noha eddig értelmiségi rétegpártként sosem tudott egy százalék feletti eredményt produkálni – olvasható politikai erő. Nem így a minden politikai tapasztalat híjával levő Egyszerű emberek, akik még a választás előtt jelezték, Richard Sulík pártelnök 120 pontjából kilenccel nemértenek egyet, de egyébként lojálisak lesznek a koalícióhoz. Az etikus politizálásra oly nagy hangsúlyt fektető, a Dzurindára jellemző, ravasz, „minden hájjal megkentségnek” híján levő Iveta Radičovának lesz mit csinálnia, hogy négy évig sikeresen egyben tartsa ezt a koalíciót.
Egyszerű emberek
Ellenzéki szarpofozás
Nehéz lenne eldönteni, hogy a szarpofozás vagy a fingfűrészelés szavak jelentésmezeje fedi-e le jobban mindazt, ami tegnap a régi parlament épületében történt.
Az ellenzék azon kíván dolgozni, hogy alternatívát tudjanak felkínálni a jelenlegi kormányzattal szemben.
Arról, hogy ezt politikai szempontból hogyan képzelik el, a jövő év elején kezdenek tárgyalni.
A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Magyar Koalíció Pártja (MKP), a Most-Híd, a Polgári Konzervatív Párt (OKS), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), és a Zöldpárt (SZS) kedden ült tárgyalóasztalhoz. Az ülést Mikuláš Dzurinda kezdeményezte, azzal a szándékkal, hogy köszönetet mondjon a pártoknak Pavol Frešo, az SDKÚ megyeielnök-jelöltje támogatásáért a megyei választások során. A Budapesten tárgyaló Csáky Pál helyett Bárdos Gyula frakcióvezető képviselte az MKP-t.
Bárdos Gyula elmondta, a választások előtt nem lenne jó légvárakat építeni. Mivel a tanácskozást nem tartja politikai jellegűnek, ezért az ellenzéki pártok közti együttműködésről még a magyar párt elnökségének is kell tárgyalnia. "Nem szeretnénk valamiféle nemzeti front kialakítására törekedni" - fogalmazott a frakcióvezető, aki szerint, ha az ellenzéki pártok egyértelműen tudják definiálni, mi a céljuk, akkor annak is meg kell találni a módját, hogy a választóik által leadott voksok ne vesszenek kárba.
Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ elnöke szerint az ellenzék számára legalább három olyan terület kínálkozik, ahol együtt tudnának működni. "Össze kell hangolnunk a programjainkat, határozottan állást foglalni a jelenlegi kormányzattal szemben, és úgy kell rendezni a kapcsolataikat, hogy a demokratikusan gondolkodó emberek szavazatai ne vesszenek kárba.
A Kereszténydemokrata Mozgalom sem híve a választási szövetségnek. A párt joggal tart Dzurinda egységesítő törekvéseiből, az exminiszterelnök maga is KDH-s volt, s a pártból kiválva alapította meg az SDKÚ-t.
Az SaS és az OKS számára elfogadható lenne a választási szövetség, az OKS azonban még sosem került be a parlamentbe, az SaS támogatottsága pedig nem biztos, hogy elegendő a parlamentbe jutási küszöb átlépéséhez. Dzurinda így valószínűleg 2010 júniusában nem fog tudni az ellenzék egyesítőjének és vezérének szerepében tetszelegni.
A Hídember, Bugár Béla szerint félre kell tenni a személyes és a pártos önzést. Na, ezt legalább olyan furcsa tőle hallani, mint amikor Sándor azt mondja, hogy a megfogalmazással vannak problémái.
Az ellenzék számára csak egyetlen stratégia létezik, az együttműködés - mondta Miroslav Kusý politológus az ellenzéki pártok tanácskozására reagálva. Az elemző szerint az ellenzék legfőbb problémája az, hogy nem tudnak megegyezni a közös stratégia kialakításában. "Az már a találkozó előtt várható volt, hogy ez csak egy ismerkedési est lesz, egy kötetlen flörtölés" - fogalmazott Kusý, aki szerint már késő egy közös stratégia kialakítására.
Az ellenzéki együttműködésnek ilyenformán erősen elkúrtam-látszata kezd kialakulni. Olyannyira, hogy a Pravda kommentárja már hétfőn megelőlegezte a találkozó kudarcát. Eddig úgy tűnik, a Smer fog kormányt alakítani
******
Az ellenzék csetléséről-botlásáról 2006 óta Szemtanú kolléga blogjában olvashattok tanulságos bejegyzéseket.
******
És olvassunk a hétköznapok hőséről is, aki jóllehet a "rendes" médiába is bejáratos, az alternatív médiának kötelessége felkarolni az ilyen kezdeményezéseket, hiszen alulról jönnek, akár a blogok.
Adott egy marcelházi legény - karácsony közeledvén idézhetnénk az ismert passzust a Bibliából, mely szerint "„...te, Betlehem-Efrata, bár a legkisebb vagy Júdea nemzetségei között, mégis belőled születik majd nekem, aki uralkodni fog Izrael felett" (Mikeás 5,1); lám Marcelháza, fóliásaid miatt emlegettek a létező szocializmusban, de a szellem is virágzik ott, mivel két nagy bloggert is adtál a felvidéki magyarságnak -, aki elhatározta, hogy erejéhez képest változtat a csángók irigylésreméltónak nem nevezhető helyzetén. A Körkép interjúja Lengyel Zoltánnal.
Utolsó kommentek