Orbán Viktor keddi pozsonyi vizitje némileg eltér az előző ciklus magyar–szlovák kormányfői találkozóitól. Olcsó poén lenne, ha ennek okaként azt jelölnénk meg, hogy azért, mert mások a miniszterelnökök. Gyurcsány Ferenccel Robert Fico Komáromban feltörölte a Tiszti Pavilon talajcsempéjét, ezen nincs mit szépíteni. Bajnai Gordon sem bizonyult sokkal sikeresebbnek: Szécsényben kényszeredetten mosolygott, miközben Fico halálra szívatta, még olyan (elméletileg) apolitikus témákkal is, mint a labdarúgás.
A sajtó egy része azt, hogy Bajnai odatartotta a másik orcáját is, óvatos sikerként interpretálta. Azt nem tudhatjuk, mi történt volna, ha Orbánt eresztik össze a bulldogtermészetű Ficóval, aki hatalma végnapjaiban a választási kampánya részeként keltett kettősállampolgárság-hisztéria csúcsán tárgyalásra invitálta őt. A szócsata valószínűleg zajosabb lett volna, mert az eddigi Fidesz-kormányok markánsabban képviselték a határon túli magyarok ügyét, mint a szocialisták. A keddi kormányfői találkozóról sokat nem mondhatunk. Egyetlen kézzelfogható eredménye az észak–déli gázvezetékről tett szándéknyilatkozat volt, a többi merő mosoly és szimbólum. A tárgyalást követő sajtóértekezleten Orbán, miután lefutotta a kötelező udvariassági köröket, zömmel Magyarországra üzent. Ehhez kapóra jötta Reuters hitelminősítést firtató kérdése, melyre árnyaltabb formában elmondhatta, amit Kósa Lajos úgy fogalmazott meg, hogy nem a hitelminősítők kormányozzák Magyarországot. Iveta Radičová a diplomácia virágnyelvén elmondott beszédének egyetlen világos politikai üzenete az volt, hogy a kettős állampolgárságról továbbra sincs egyetértés. A főügyészről és a koalícióról nem kérdezték, így – mivel haza üzenni nem tudott – átadta a terepet a gazdaságpolitikáját magyarázó magyar miniszterelnöknek.
Az elmúlt négy évben – leszámítva Szili Katalin és Pavol Paška alkalmankénti és eredménytelen bájolgását – a legfelsőbb – államfői és miniszterelnöki –szinten volt a legfagyosabb a két ország közti viszony. Amíg a Sólyom László kitiltását támogató Ivan Gašparovič hivatalban lesz, kicsi a valószínűsége, hogy elnöki szinten javulás áll be. A keddi tanácskozás annyit megmutatott, kormányfői szinten van politikai akarat a normális hangnemben folytatott párbeszédre, és a két ország kapcsolatának rendezésére. Ez egyelőre nem túl sok, de több annál, ami eddig volt.
Mosoly és szimbólum
Blogkonferencia
A blogokat az egyetemi közeg is felfedezte, elsősorban a magyar fővárosban blogolók figyelmébe ajánlom a következő rendezvényt, de végül is tőlünk sincs messze...
Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék
Időpont: 2010. április 9. (péntek)
Szervező: Szűts Zoltán főiskolai docens
(info: szutszoltan@uranos.kodolanyi.hu)
10.00 - Megnyitó: Győrffy Miklós tanszékvezető, főiskolai tanár
10.10 – Bevezető: Szűts Zoltán főiskolai docens
Délelőtti ülésszak (elnök: Bódi Zoltán)
10.20. Pápay György főszerkesztő (Szépirodalmi Figyelő) – Blogkultúra és demokratikus nyilvánosság
10.40. Sós Péter János főiskolai adjuktus (KJF) – Ki fizeti az ingyen ebédet?
11.00. Szűts Zoltán főiskolai docens (KJF) – Írjuk a blogomat? Ki a szerző?
11.20 Szugyiczky István grafikusművész – A design és a vizuális kultúra fejlődése, alakulása, egységesülése az interneten
11.40 Rosta Péter gyakorlatvezető (KJF) – A blogok vizuális kérdései
12.00-13.00 kávészünet
Délutáni ülésszak (elnök: Szűts Zoltán)
13.00. Fűzfa Balázs egyetemi docens (NYME) – Blogszövegek egy új magyar irodalomtankönyv-sorozatban
13.20. Bódi Zoltán főiskolai tanár (KJF) – A blogok nyelvészeti aspektusai
13.40. Csala Bertalan tanár, újságíró – Új írásbeliség? A blogok nyelve
14.00 Balogh Endre főszerkesztő (Prae.hu) – Bloggerek és szerkesztők
14.20 Nagy Gabriella felelős szerkesztő (Litera.hu) – Új irodalmi műfaj? - Az irodalmi blogokról
Helyszín: Kodolányi János Főiskola, FR-402 nagyelőadó
(1139 Budapest, Frangepán utca 50-56)
Öt éve történt...
Így is lehetett volna:
De így sikerült:
Akkoriban ezt írtuk róla. Most mondhatnánk ilyeneket, hogy Nem feledünk!, meg hasonlók, de én legfeljebb egy Emlékezzünk!-et tudnék kipréselni magamból ez ötödik évforduló alkalmából. Nem lettem sem magyarabb, sem kevésbé magyar attól, hogy nincs kettős állampolgárságom – amit tkp. nem is akartam –, és ők sem lettek azok. Nem öltök ma fekete ruhát, nem gyújtok gyertyát stb. Viszont az MSZP-SZDSZ-kampányt 5 év távlatából is rendkívül visszataszítónak tartom. Ennyi.
Mérföldkövek a blogoszférában
Egyrészt a mai Új Szó Szalon c. mellékletében először jelentkezik a Blog a Szalonban rovat, az első hazai offline blogszemle. Ilyen még nem volt, de reméljük, lesz. Ehhez azonban jó bejegyzések is kellenek. Úgyhogy mindenkit csak buzdítok... Ki tudja, mi a jövő... Lehet, hogy a folyamat végén egy reprezentatív szlovmagy blogkönyv áll? Elvégre van kér blogger kiadótulajdonosunk... De itt jön az obligát kérdés, ki venné meg ezt a könyvet? Ki olvas szlovmagy blogokat? Éves szinten az én napi átlagom [szeretnéd tudni, mi?] egyedi, úgyhogy valaki biztosan. De kelendő lenne-e egy ilyen könyv? Egy biztos, Ferenc testvér után minimum trendi... De nem is kell ennyire előrehaladni. Egyelőre legyen annyi színvonalas bejegyzés, hogy hetente-kéthetente összeálljon egy csokor.
A másik mérföldkő, hogy ha minden jól megy, akkor ma az első után másodszor is kilépnek a virtuális világ ezüstködéből a blogoszféra papjai, ezúttal Komáromban. A sorok írója ezúttal sajnos, nem lesz jelen, de sok sikert kíván a tanácskozóknak. Spontán elindult valamiféle önszerveződés.
Ferenc testvér blogkönyve
Hétfőn jelenik meg a Gyurcsány Ferenc 2006-2007-es blogbejegyzéseit tartalmazó válogatáskötet - közölte Földes Tamás, a kiadó cég ügyvezetője pénteken az MTI-vel. Elmondta: a blog indulásának első két évéből nagyjából 250 bejegyzést válogattak be a könyvbe.
Arányos válogatás készült. Nem a napi politikára helyeztük a hangsúlyt, inkább az elméleti jellegű írások, gondolatmenetek és a családról szóló bejegyzések kerültek a könyvbe - fogalmazott Földes Tamás. Hozzátette: a könyvben teljes terjedelemben benne van az őszödi beszéd is, hiszen az megjelent Gyurcsány Ferenc blogjában. Az ügyvezető kitért arra, hogy a könyv háromezer példányban jelenik meg, és tervezik a folytatást. (MTI)
És most pedig, hogy folynak a bemutatók, látom, hogy az egész magyar blogoszféra reagál rá. Elég beírni a minerbe.
Végül is ha könyvet írhatnak politikusok, sőt, Nobel-díjat is kaphatnak, mint mondjuk Churchill, akkor miért ne blogolhatnának, s továbbmenve: miért ne adhatnák ki a blogjukat könyvben.
Meggyőződésem azonban, hogy Ferenc testvér blogját ghostwriterek, vagy magyarul bértollnokok írják, vagy lehet, hogy csak egy, a stiláris konzisztencia végett. Ne csesszen fel, gyakran nekem sincs időm blogot írni, pedig töredékannyi dolgom sincs, mint egy miniszterelnöknek. Persze, ő nyilván sokkal ügyesebb nálam. Viszont engem meg kevesebben utálnak.
Utolsó kommentek