Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Miért nem nyernek a bloggerek választásokat?

Ha egy pillanatra elvonatkoztatunk Ivan Gašparovičtól, némi pátosszal azt mondhatjuk, hogy a köztársaságielnök-választást az internet nyerte. Vidékünkön még soha nem volt ilyen élénk, a hivatalos információs csatornákon túlmenő társadalmi aktivitás politikai kérdésekben. Volt itt támogató polgári kampány, rajongói csoportok a Facebookon, megszámlálhatatlan mennyiségű kommentár, és végtelen viták minden sarkon. Az elmúlt napok leglényegesebb témája a személyes álláspontok kinyilvánítása volt, ezért a szlovák netet blogtömegek borították el. A sme.sk-n szinte lapáttal pakolták őket, és a könnyebb tájékozódás végett többször készítettek reprezentatív válogatást a véleménytömegből.

Ha visszatekintünk erre az internetes véleményoffenzívára, adódik a kérdés: meglátszott-e ennek eredménye a választásokon? Az empirikus adatok itt valószínűleg nem segítenek. A választási részvétel volt már magasabb az internet (h)őskorában is, és a közösségi hálózatokon az egyes jelölteket támogatók számának összevetése a ténylegesen leadott szavazatokkal sem vezet sehova.

A válasz keresése során Gabriel Šípoš médiaelemző véleményével is inspirálódhatunk, aki a második választási éjszakán a provokatív: "Az újságírók befolyásolták a választást! Szerencsére" címmel közölt cikket. Šípoš itt tárgyilagos és pragmatikus elméletet ad elő az újságírói "befolyásolásról". Tekintve, hogy a politikai ma kizárólag a médiákban történik, az általuk való tájékozódás nemhogy negatívum, de szükségszerűség. Továbbá a sajtó feladata nemcsak az, hogy lefilmezze a nyakkendőket, hanem annak megállapítása is, hogy a jelöltek mikor hazudnak, mikor vezetnek félre, és mikor állítanak féligazságokat. Ebben áll az elvárt újságírói "befolyás", amellyel az újságírók   köztársaságielnök-választás során is éltek.

És éppen ez az a pont, ahol a népes bloggermenet határai húzódnak. Az internetes hobbiírók közül az elmúlt hetekben senki sem járt sajtótájékoztatóról sajtótájékoztatóra, és nem dugott mikrofont a politikusok orra alá, kellemetlen kérdésekkel. Egy blogger sem keresett és tanulmányozott bizonyító érvényű anyagokat, és nem keresett egyenetlenségeket az elnöki megnyilvánulásokban. Ez továbbra is kizárólag újságírói terep, amelyen a szabadidős szómestereknek nincs idejük futkosni.

A polgári újságírók a sajtóműfajok palettájáról kizárólag a véleményműfajokat tették magukévá. A legtöbb blogger ex post glosszaíró, aki nem állít elő új információt, ellenkezőleg, az elérhető médiatartalmat használja fel ugródeszkaként a saját következtetések levonásához. Ahogy Geert Lovink médiaelelmző állítja, a bloggerek nem dolgoznak aktívan a nap témáján, csak nézik azt. Lovink gyűlölködés és az olcsó botránykeltés szándéka nélkül tárja fel a blogolás nihilista vonásait. Véleménye szerint ez épp a klasszikus médiával való konfrontáció során jelenik meg. Míg a nagy médiák az általános témákra hívják fel a publikum figyelmét, a blogoszféra szétveri a közösségi platformot, és az egyéni hangok káoszába veszik.

A bloggerek faszgyarekek. Fel tudják turbózni a vitákat, küzdenek a véleményükért, és új horizontokat tárnak fel. Néha ékesszólóbb módon fejezik ki magukat, mint hivatásos kollégáik. Gond akkor lesz, ha a gondolati hátteret biztosító újságírók nem fogják győzni a munkát. Ez a félelem hatja át Šípoš szövegét is, amelyben a szerző arra panaszkodik, hogy a választások előestéjén a sajtó nem érdeklődött erről meg erről meg erről, s így a nyilvánosság nem tudott meg lényeges dolgokat. Ami a mi viszonyaik között a következetlenség eredményének hathat, az az óceánon túl egyértelmű sztori. Minden héten legalább egy lap lehúzza a rolót, a szerencsésebb kiadók csak a leépítés mellett döntenek.

A növekvő bloggerközösség bizonyára örömmel tölti el az amerikaiakat is, de sovány vigasz, ha az elvérző sajtóra tekintünk. Azt, hogy kiknek van befolyása a közélet dolgaira, Paul Star sokat kommentelt "Goodbye to the Age of Newspapers (Hello to a New Era of Corruption)" című cikke is jelzi.  Nem kell lefordítani a címet, sem alaposabban tanulmányozni a  kilencoldalas értekezést ahhoz, hogy nyilvánvalóvá váljon, miről is van szó. A bloggerek élesre fent billentyűzetű, milliós hadserege, és az internet szuperdemokratikus vitatere sem ingatta meg a szerző abbéli meggyőződését, hogy az újságok háttérbe szorulásával egy pótolhatatlan ellenőrzési mechanizmus veszik el.

A Princentoni Egyetem kutató sem számoltak a bloggerek és az internetes viták lehetséges befolyásával, mikor azt tanulmányozták, hogyan fog hatni az újságok megszűnése a politikai öntudatra és az állampolgárok elkötelezettségére. Tanulmányukból kiderül, hogy Cincinnatiben a helyi napilap megszűnése után csökkent a választók száma, és a hivatalban levőkkel szemben kevesebb ellenjelölt indult. Ez végső soron növelte a hivatalban levők esélyét funkciójuk megtartására.

Hogy mindez milyen mértékben felel meg a szlovákiai valóságnak, és hogyan fog hatni az egy év múlva esedékes parlamenti választások, és a következő köztársaságielnök-választás során, az további cikkek témája lesz. Remélhetőleg valamikor megírja egy újságíró. A bloggereknek nem lesz rá idejük.

--------------------------------------------------------------------
Ezt a cikket nem én írtam, hanem Patrik Garaj, a www.medialne.sk munkatársa. Köszönöm, hogy hozzájárult a lefordításához és a blogomon való közzétételéhez. Az eredeti cikk itt olvasható: http://medialne.etrend.sk/internet/clanok.php?clanok=7348.

0 Tovább

Nekünk csak egy starý ujo jutott

A legtöbbünk úgy van ezzel a köztársaságielnök-választással, mint a védekezés nélkül szexelő tinilány, miután két csíkon állandósult a teszt: tudtuk, hogy ez lesz, de jó lett volna, ha nem. A számokat már ezerszer leírták, nem ismételjük. Egyáltalán, ha az ember egy nap alatt száz választási hírrel kerül kapcsolatba, megírás, lefordítás, megszerkesztés, feldolgozás formájában, akkor leginkább a fegyveréhez kapna, ha meghallja a köztársaságielnök-választás kulcsszót. De pár szót azért kétségkívül megérdemel a téma.

Az első forduló előtt nagyon gyenge, álmoska kampány volt. És azt kell mondanunk, a második előtt is. Radičová örülhet, hogy a kötelességtudó szlovákiai magyarok egyáltalán elmentek rá szavazni. Nézzük meg ezt a térképet, azt hiszem, mindennél beszédesebb. Dél-Szlovákiában alig volt kampányrendezvény. Gaspó meg se próbálta, Ivetka meg módjával. Ok, hogy a szlovmagyság nem = a Csallóközzel, de fel bírjuk fogni ép ésszel, hogy a Csallóközben nem voltak kampányrendezvények? (Mert ha Radičová egy pódiumról azt mondta volna tört magyarsággal, hogy Jó napot!, akkor az észak-szlovákiai regionális lapokban az jelent volna meg, hogy meghirdette az autónómiát.) A magyarokat nem, vagy rosszul igyekezett megszólítani a kampány. Gondoljunk csak a szlovmagy újságban futó hirdetésre, amelyben a szlovák „Vaša Iveta Radičová” tükörfordításaként az „Önök Iveta Radičová” jelent meg. Hát vazze, ha nem volt egy magyar sem a kampánycsapatban, és a szlogent fordítógéppel fordították, ennyit ingyen és bérmentve én is megmondtam volna nekik, hogy ez nem így van magyarul; sőt bármelyik magyar kazánkovács vagy takarítónő megmondta volna. Ha megkérdezik.

A magyarkártyát is millióan körberagozták már. A második forduló során a megmondóemberek szerepét a nemzetiek vették át. Slota és Belousovová támadott, sugárban hányva. Az ismert közvélemény-kutatás megmutatta, hogy a még a módfelett ártalmatlan, csak a kérdezőbiztos papírján létező pirézektől is fél a nép, ha nem tud róluk semmit. Hogy félhet akkor a magyart soha nem látott szlovák attól a népcsoporttól, melyről csak rosszat hall. És a szlovákok jó része ilyen. Technikailag nem láthatott magyart. Csak hallotta, hogy azok határt akarnak módosítani. És most nem az eperjesi egyetemi tanárra gondolok, hanem az Eperjestől 50 kilométerre élő vasutasra.

Nem is ez volt a legbizarrabb, hanem ahogy a társadalmat megosztó starý (ch)ujo és szimpatizánsai a másik oldalra hányták a szart. Hogy Radička vette elő a magyarkártyát azzal, hogy elfogadta az MKP támogatását. Mert aki kimondja, hogy magyar, az már magyarkártyázik. Moslékországban ez elég a választási győzelemhez.

Vasárnap délelőtt pedig leginkább sörétes puskával kellett volna lőni a képernyőt, vagy hozzávágni egy vagon habból készült szurkolói téglát. Amikor a starý ujo kioktatta  a TA3 műsorvezetőjét, hogy ne kérdezzen már ilyen hülyeséget tőle, mint a magyarkártya, amit ő sosem használt. Azt más használta. Hihetetlen.

Miként Piroska kis segge, úgy kontrázott serényen Boris Zala, korábbi sikertelen elnökjelölt (tíz éve volt, ki emléxik már arra, de volt). Az adóinkból angol nyelvleckét vevő Smer EP-listavezető nem átállotta azt mondani, hogy a magyarkártyát az MKP húzta elő, és húzza elő minden alkalommal, amikor szüksége van rá.

A koalíciót térden állva szerető közszolgálati televízió híradójában pedig azt mondta elnökünk, hogy ő sosem osztotta fel az állampolgárokat a nemzetiségük alapján, mert mindannyian a Szlovák Köztársaság állampolgárai vagyunk. Államférfiúi szavak. Fedezet nélkül.

Tény, hogy a magyarkérdés ilyetén tematizálása ártott Radičovának. Mert nem tudott rá mit mondani. Illetve amit mondott, az számomra elfogadható volt, de egy gyetvainak meg nem. És ezt tudták, akik a kampányt erre a vágányra helyezték.

Magam kezdetben azt sem értettem, miért és hogyan lett Ján Füle, a Pravda glosszaírója, és Rudolf Schuster korábbi szóvivője a kampánycsapat vezetője. Elég tapasztalt ez a csávó ehhez?

Meg aztán, magyarként, feltehetjük a kérdést, azon túl, hogy Ivetka CSP, BB és SZZS társaságában polgármesterekkel találkozott, a beígért egy milleren túl hogyan, mivel támogatta a Magyar Koalíció Pártja a kampányt. Esetükben elég a deklaratív beszédtett is? És a tíz százalék máris megy? Vagy hogy van ez? Aki tudja, írja meg kommentben.

És a kardinális kérdés? Mi lesz most? Ahogy az előző, efemer posztocskában írtuk, semmi különös. Csak kicsit jobban éreztük volna magunkat ebben a kurva országban, ha a vezetés nem lett volna ennyire egyszínű. E nehéz helyzetben idézzük Barak László Miért nem lettem lángossütő? című versét: "mennyi alkalmatlan faszkalap - gondoltam".

Hát így.

0 Tovább

A választás mint orgazmus?

A sme.sk-n van egy jó cikkcím: A választás olyan, mint az orgazmus, mindenki túl sokat vár tőle. Amikor én voltam, elég sokan voltak a teremben. Nyilván, ha megválasztják Radičovát, holnaptól nem fog minden megváltozni, és ha a starý ujo marad, akkor se megyek a jeges Dunának, de sokkal jobb lenne a hangulat a közéletben, ha buta, kommunista, nacionalista, opportunista ujo helyett az okos, művelt, elismert szociológiaprofesszor kerülne a Grassalkovich-palotába. Pár órán belül kiderül.

Iveta Radičová a sajtó gyűrűjében, jobbra a Hedvig-ügy miatt kirúgott Eugén Korda, aki eltakarja...

Somogyi Tibor felvétele/Új Szó

 


0 Tovább

A választás mint orgazmus?

A sme.sk-n van egy jó cikkcím: A választás olyan, mint az orgazmus, mindenki túl sokat vár tőle. Amikor én voltam, elég sokan voltak a teremben. Nyilván, ha megválasztják Radičovát, holnaptól nem fog minden megváltozni, és ha a starý ujo marad, akkor se megyek a jeges Dunának, de sokkal jobb lenne a hangulat a közéletben, ha buta, kommunista, nacionalista, opportunista ujo helyett az okos, művelt, elismert szociológiaprofesszor kerülne a Grassalkovich-palotába. Pár órán belül kiderül.

Iveta Radičová a sajtó gyűrűjében, jobbra a Hedvig-ügy miatt kirúgott Eugén Korda, aki eltakarja...

Somogyi Tibor felvétele/Új Szó

 


0 Tovább

A választás mint orgazmus?

A sme.sk-n van egy jó cikkcím: A választás olyan, mint az orgazmus, mindenki túl sokat vár tőle. Amikor én voltam, elég sokan voltak a teremben. Nyilván, ha megválasztják Radičovát, holnaptól nem fog minden megváltozni, és ha a starý ujo marad, akkor se megyek a jeges Dunának, de sokkal jobb lenne a hangulat a közéletben, ha buta, kommunista, nacionalista, opportunista ujo helyett az okos, művelt, elismert szociológiaprofesszor kerülne a Grassalkovich-palotába. Pár órán belül kiderül.

Iveta Radičová a sajtó gyűrűjében, jobbra a Hedvig-ügy miatt kirúgott Eugén Korda, aki eltakarja...

Somogyi Tibor felvétele/Új Szó

 


0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek