Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Elosztották

Tizedes kollégának volt egy eszmefuttatása arról, hogy kinek jó az, ha a pártok éjszakába nyújtják a tárgyalásokat.  Kb. három gasztronómia jellegű tárcám közül az egyikben értekeztem arról, hogy az ilyen várakozások, amellett, hogy tönkreteszik az emberek párkapcsolatát, egészségtelen táplálkozásra is kényszerítik a hírlapírókat (és persze tévériportereket, operatőröket, online tudósítókat stb.). Nos, ennek egyelőre vége. A fontos tárcákat a szlovákok kapták, az abszolút győztes az SDKÚ és az SaS, aki a szopóálarcot felcsatolhatja: Ján Figel. Valamiért szeretjük azt gondolni, hogy a mezőgazdaság, az magyar dolog, de leginkább a traktorosok és fejőnők magyarok a HZDS-esek által korábban privatizált JRD-kben.

Alaphír itt, nevekkel kiegészítve itt.
Leginkább az SaS-es nevek ébresztenek kétségeket. Daniel Krajcer, mint kulturális miniszter? Az utolsó szóig egyetértünk a szlovák glosszátor kollégával.  Az sem teljesen clear, mit fog ez az ember csinálni a védelmi tárca élén, ha igazak a találgatások. Kb. annyira tűnik felkészültnek védelmi kérdésekben, mint anno Ficsor Ádám a titkosszolgálatiakban. Meglátjuk. A 100 nap jár nekik is - majd ha megalakul a kormány -, és ha a kultuszminisztert Daniel Krajcernek is fogják hívni, örüljünk, hogy nem Marek Madaričnak.

Bár ha a szlovákiai magyarság haszna a történtekből annyi lenne csupán, hogy a smeres, sns-es froclizások megszűnnének, az elég kevés lenne. Bugár "utolsó esély" interjúja reálisan láttatja a helyzetet, s bár az aktivista sajtó lelkes, az egyik hozzászóló által szarnak nevezett, és a Duna túlpartjára küldött ázsiai szamár, Morvay Péter árnyaltabban látja a helyzetet.

0 Tovább

Engedmények

Sima, majdhogynem protokolláris záró egyeztetésnek indult a reménybeli koalíciós partnerek keddi ülése. Miután a szakértői csoportok végigegyeztették az előző hetet, és az előzetes nyilatkozatok alapján a pártvezetőkre már csak néhány problematikus pont megvitatása várt, a nézők joggal várhatták, hogy már az esti híradókban bemutatják a csillogó szemű pártelnököket, akik az egyezséget lobogtatják a kamerák felé. Nem így történt.

Az éjféli harangszó gyűrött politikusokat csalt elő a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió székházából. A szituációt Iveta Radičová „osztályfőnök” úgy jellemezte: intenzív tárgyalások vannak mögöttünk.

Annak, hogy négy (hat?) politikai erő fogja alkotni az immár kormányalakítási megbízást kapott Iveta Radičová kabinetjét, ára van. Azt próbáltuk keresni, ami összeköt bennünket, nem pedig azt, ami elválaszt – fogalmazott a megbízott miniszterelnök. Ennek a közhelyszerű mondatnak azonban Szlovákiában nagyon rossz üzenete van, Robert Fico szájából minden, Gyurcsány Ferenccel vagy Bajnai Gordonnal folytatott tárgyalása után elhangzott, jelentése pedig megközelítőleg annyi: valami nagyon minimálisat tudtunk elérni.

Az alkunak pedig már konkrét vesztesei is vannak, a katolikusok, a saját nemükhöz vonzódók; azok, akik nem lépnek a fűre, hanem szívják; és a kisebbségek. A kereszténydemokratáknak most sem sikerült elérni, hogy a lelkiismereti szabadságról szóló kitétel a kormányprogram része legyen. A homoszexuálisok és leszbikusok érdekképviseletét egyetlen párt vállalta fel, a Szabadság és Szolidaritás, a többiek úgy tettek, mintha az ország összlakossága heteroszexuális lenne. Így a melegek az érdekképviselet reményében tették a borítékba az ötös listát június 12-én, mivel a többi politikai erő levegőnek, vagy valami sokkal rosszabbnak nézte őket. Ugyancsak érthető azok szimpátiája a bloggerből lett politikus iránt, akik azért rokonszenveztek vele, mert azt akarta elérni, hogy egy nem drogfüggő, pusztán kíváncsi gimnazistának, akit elkapnak egy „spanglival”, ne legyen priusza, azaz a marihuána dekriminalizációját (és nem legalizálását, ahogy többek szándékosan igyekeztek félremagyarázni).
Ők most koppantak, ahogy a kisebbségek – mi – is: a Fico-kormány által bevezetett, esztelen, nacionalista törvények szankcióinak enyhítésére vagy eltörlésére ugyan mutatkozott szándék, de azt már most kimondták, komplex kisebbségekről szóló törvény nem lesz. Az egyeztetésekből – úgy tűnik – az SDKÚ került ki a legjobban.

Persze, amiben sikerült megegyezni, az tiszteletre méltó, és garancia lehet egy jelenleginél jobb kormányzat felállítására. Robert Fico távol tartása a hatalomtól azonban a koalíciós pártok tipikus identitásképző elemeinek egy részét is bedarálta.

0 Tovább

Ellenzéki szarpofozás

Nehéz lenne eldönteni, hogy a szarpofozás vagy a fingfűrészelés szavak jelentésmezeje fedi-e le jobban mindazt, ami tegnap a régi parlament épületében történt.

Az ellenzék azon kíván dolgozni, hogy alternatívát tudjanak felkínálni a jelenlegi kormányzattal szemben.

Arról, hogy ezt politikai szempontból hogyan képzelik el, a jövő év elején kezdenek tárgyalni.

A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Magyar Koalíció Pártja (MKP), a Most-Híd, a Polgári Konzervatív Párt (OKS), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), és a Zöldpárt (SZS) kedden ült tárgyalóasztalhoz. Az ülést Mikuláš Dzurinda kezdeményezte, azzal a szándékkal, hogy köszönetet mondjon a pártoknak Pavol Frešo, az SDKÚ megyeielnök-jelöltje támogatásáért a megyei választások során. A Budapesten tárgyaló Csáky Pál helyett Bárdos Gyula frakcióvezető képviselte az MKP-t.

Bárdos Gyula elmondta, a választások előtt nem lenne jó légvárakat építeni. Mivel a tanácskozást nem tartja politikai jellegűnek, ezért az ellenzéki pártok közti együttműködésről még a magyar párt elnökségének is kell tárgyalnia. "Nem szeretnénk valamiféle nemzeti front kialakítására törekedni" - fogalmazott a frakcióvezető, aki szerint, ha az ellenzéki pártok egyértelműen tudják definiálni, mi a céljuk, akkor annak is meg kell találni a módját, hogy a választóik által leadott voksok ne vesszenek kárba.

Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ elnöke szerint az ellenzék számára legalább három olyan terület kínálkozik, ahol együtt tudnának működni. "Össze kell hangolnunk a programjainkat, határozottan állást foglalni a jelenlegi kormányzattal szemben, és úgy kell rendezni a kapcsolataikat, hogy a demokratikusan gondolkodó emberek szavazatai ne vesszenek kárba.

A Kereszténydemokrata Mozgalom sem híve a választási szövetségnek. A párt joggal tart Dzurinda egységesítő törekvéseiből, az exminiszterelnök maga is KDH-s volt, s a pártból kiválva alapította meg az SDKÚ-t.

Az SaS és az OKS számára elfogadható lenne a választási szövetség, az OKS azonban még sosem került be a parlamentbe, az SaS támogatottsága pedig nem biztos, hogy elegendő a parlamentbe jutási küszöb átlépéséhez. Dzurinda így valószínűleg 2010 júniusában nem fog tudni az ellenzék egyesítőjének és vezérének szerepében tetszelegni.

A Hídember, Bugár Béla szerint félre kell tenni a személyes és a pártos önzést. Na, ezt legalább olyan furcsa tőle hallani, mint amikor Sándor azt mondja, hogy a megfogalmazással vannak problémái.

Az ellenzék számára csak egyetlen stratégia létezik, az együttműködés - mondta Miroslav Kusý politológus az ellenzéki pártok tanácskozására reagálva. Az elemző szerint az ellenzék legfőbb problémája az, hogy nem tudnak megegyezni a közös stratégia kialakításában. "Az már a találkozó előtt várható volt, hogy ez csak egy ismerkedési est lesz, egy kötetlen flörtölés" - fogalmazott Kusý, aki szerint már késő egy közös stratégia kialakítására.

Az ellenzéki együttműködésnek ilyenformán erősen elkúrtam-látszata kezd kialakulni. Olyannyira, hogy a Pravda kommentárja már hétfőn megelőlegezte a találkozó kudarcát. Eddig úgy tűnik, a Smer fog kormányt alakítani

******

Az ellenzék csetléséről-botlásáról 2006 óta Szemtanú kolléga blogjában olvashattok tanulságos bejegyzéseket.

******

És olvassunk a hétköznapok hőséről is, aki jóllehet a "rendes" médiába is bejáratos, az alternatív médiának kötelessége felkarolni az ilyen kezdeményezéseket, hiszen alulról jönnek, akár a blogok.

Adott egy marcelházi legény - karácsony közeledvén idézhetnénk az ismert passzust a Bibliából, mely szerint "„...te, Betlehem-Efrata, bár a legkisebb vagy Júdea nemzetségei között, mégis belőled születik majd nekem, aki uralkodni fog Izrael felett" (Mikeás 5,1); lám Marcelháza, fóliásaid miatt emlegettek a létező szocializmusban, de a szellem is virágzik ott, mivel két nagy bloggert is adtál a felvidéki magyarságnak -, aki elhatározta, hogy erejéhez képest változtat a csángók irigylésreméltónak nem nevezhető helyzetén. A Körkép interjúja Lengyel Zoltánnal.

0 Tovább

Politikai násztáncok

Barack Obamának nagy megtiszteltetés, hogy ő kapta az idei Nobel-békedíjat, nyilatkozta az amerikai elnök tanácsadója. Ez a Nobel-békedíj már akkor sem volt kóser, amikor Jasszer Arafatnak ítélték oda. Akkor is bírálatözön zúdult a bizottság nyakába a civil szféra egy részétől, amikor a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kapta, 2005-ben. Még jó, hogy a mi Mečiarunknak nem ítélték oda.

A karizmatikusnak mondott, ám politikailag kétségkívül üresnek bizonyuló, elnökké választása előtt külföldön jószerivel ismeretlen politikus rakétasebességgel kapta meg a kitüntetést. Ha végigtekintünk a névsoron, elődei némiképp többet és hosszabb ideig munkálkodtak a békéért és/vagy az emberi jogokért, mint amennyit Barack Obama országlásának alig egy éve alatt. Ha nem tudnánk, hogy ilyesmit nem lehet venni, könnyen azt gondolhatnánk, hogy ez csak egy marketingfogás a már tervfázisában ezer sebből vérző egészségügyi reform, és az egyre romló amerikai gazdasági helyzet miatt sebesen süllyedő népszerűségi mutató felturbózására.

S míg a világ Oslóra és Stockholmra figyelt – mely 45 év után újra női kémiai Nobel-díjast adott a világnak, az irodalmi Nobel pedig újfent egy kisebbségi íróhoz került, akit szülőhazája jószerivel eladott –, idehaza már mindenki a 2010-es parlamenti választásokra készülődött, melynek a megyei választások csak gyarló előjátékát jelentik. Persze, a megyékben is rengeteg pénz van, amit le lehet nyúlni, ráadásul, ha nem túl pofátlanul csinálják, a gyenge és kiszolgáltatott regionális sajtó miatt ezt szinte zavartalanul tehetik. Ám ahogy ez kiviláglott, ahhoz, hogy ki tudjanak venni, előbb be kell tenni. Ahhoz, hogy valaki felkerüljön a megyei listára, szerény ajándékkal kell gazdagítani a pártkasszát. És ez csak az, amit hivatalosan is beismernek a pártok…

Ha már Belousovová asszony, a nemzet első honleánya is beismeri, hogy a koalícióban minimum rossz a helyzet, mivel már mindenki a választásokra készülődik, akkor ott tényleg nem lehet elfedni a csatazajt. Az SNS mozgástere egyre szűkül, miként egy megunt, gyurcsányi öregecskécske feleségé, ezért igyekeznek hétről hétre vadabbakat mondani, de ezek már messze nem címlapképesek, legfeljebb mínuszos hírek. A héten azzal próbálkozott az ország legutáltabb politikusa – és ez most nem e sorok írójának magánvéleménye, hanem egy közvélemény-kutatás eredménye –, hogy őt meg akarják ölni. De ő még egy golyót sem kapott postán – bezzeg az MKP-s politikusok! –, csak egy szerény fenyegetést egy napilap fórumán. Hasonlókat tucatszám törölnek bármely hírportál adminisztrátorai. Naponta. Ez az egy valahogy ott maradt. Az is lehet, hogy valamelyik inasa írta, csak a Vezér elmondhassa újabb veretes beszédét. Azonban címlap ezzel már csak akkor lehetne, ha a bejegyzés szerzője valóra is váltaná, amit leírt. Addig csak egy rövidhír. Vagy a Napi vicc rovat várományosa.

S míg az SNS seprűjével a még mindig dúsgazdag, de már messze nem negyvenszázalékos kérő körül sündörgő frajlákat próbálja elzavarni, vagy becsmérelni, azok egyre lengébb ruhát öltve riszálják magukat. S amiként elborzadva figyeljük a csúf megyeikoalíció-mutánsokat, ahol a helyi (fiskális?) érdekeiket szem előtt tartva a magyar pártok egy magyar jelölt ellenében képesek besorakozni a volt kommunista csinovnyik Smer-jelölt mögé, nem kisebb érdeklődéssel szemlélhetjük a potenciálisan kialakuló kormánykoalíciókat. Az mindenesetre más most szembeötlő, hogy az egyre inkább „ľudákosodó”, és mint azt az új elnök első megnyilvánulásaiból leszűrhetjük, nem Pavol Hrušovský miatt fundamentalista KDH egyre inkább a nacionalista térfélre tolódik. És az SDKÚ-nak ez, úgy tűnik, megfelel, miközben a Csáky Pál vezette MKP radikalizálódásáról hadoválnak valamit, amit tán maguk sem hisznek el, hisz a tömörülést legfeljebb akkor nevezhetjük radikálisnak, amikor a vágfarkasdi nyugdíjasklubot terrorszervezetnek. A politika promiszkuis terrénumán tehát érdekes násztáncokat láthatnak majd azok az ínyencek, akik nem hagyják, hogy a kormány kommunikációs gépezete elterelje a figyelmüket arról, ami már itt jó ideje készülőben van.


0 Tovább
12
»

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek