Amikor ez a poszt megjelenik, még nem tudja a köz, hogy lesz-e kamionossztrájk hétfőn, vagy sem. E sorok írójának a teherfuvarozással mindössze annyi a kapcsolata, hogy két alkalommal volt olyan lakodalomban, ahol a vőlegény kamionsofőr volt, egyébként a nyerges vontatókat legfeljebb előzni szokta, így a világért sem szeretne az útdíj szakértőjeként tetszelegni, noha egy kommentárt már írt róla korábban.
A kamionos szubkultúrában részben látnunk kell a kicsik és a nagyok ellentétét. A szerelés által az útdíjból hasznot húzó, kormányseggnyaló Česmad, mely a nagyokat tömöríti, nyilván nem fogja támogatni a kicsiket tömörítő UNAS sztrjákját.
Nem érzelem, vagy vélemény, hanem egzakt, számokkal kifejezhető tény, hogy az útdíj alaposan meg fogja dobni a fuvarozók költségeit. Ők azzal rémisztik a logisztikához vajmi keveset konyító átlagpolgárt, hogy ez nagyon le fog ám csapódni a fuvarozott termékek árán. Szakértők szerint azonban nem olyan mértékben, ahogy ezt a kamionosok szeretnék, hogy higgyük.
Ám a közlekedési minisztérium hirdetményével, mely hétfőn lép életbe, alaposan kifogták a szelet a már-már utcákra készülődő kockásinges-bézbólsapkás emberek vitorlájából. Ugyebár a kormány csökkentette a gázolaj jövedéki adóját. Most meg jött ez a miniszteri rendelet, hogy az első osztályú utakon mégsem kell útdíjat fizetni egy ideig. Ha a szakállasok mégis lezárnák a Rožňavská utcát, akkor a kormányzati kommunikációs gépezet könnyen írhatna Ficónak egy olyan beszédet, hogy: mi mindent megteszünk, amit akartak, csökkentettük az adót, egyelőre nem kell fizetni az első osztályú utakért, ezek a szemetek meg mégis ott tolonganak az utakon, hát ezeknek semmi se elég? És a nép, legalábbis a mintegy 40 százaléknyi Smer-szavazók egy része tutira bekajálná ezt. Így meginogna a fuharosok eddig jobbára létező támogatottsága. Így kíváncsian várjuk, milyen döntés születik holnap.
Addig is pár közhely az útdíj kapcsán:
- az utak nem ingyen vannak, azokat építette valaki, és valaki karban is tartja
- mi csak azt gondoljuk, hogy az utak ingyen vannak, és kormánybuktató lehet, ha a személyautókra is bevezetik az útdíjat
- nem méltatlan dolog az, hogy ha valamit használunk, akkor a használatért fizessünk is, csak a posztszovjet térségben az állam nem a partnere vagy a barátja a polgárnak, hanem az ellensége, az adóinkat ellopják és szétosztják egymás közt stb. stb., az emberek nem szívesen adnának bármit is az államnak. Én sem.
- az útdíj nem az ördögtől való, más országokban is létezik. Csak nem így, ahogy nálunk.
- a 63-as Pozsonyból kivezető szakaszán akkora kátyúk vannak, hogy szerintem egy Polski Fiat kerekét komplett elnyelik. Lenne pofájuk ezért útdíjat kérni?
- ha a sztrádákkal és a gyorsforgalmi utakkal párhuzamos első osztályú utak nem lesznek díjkötelesek, akkor arra fognak dübörögni a kamionok, és az ott lakók fogják megszívni.
[UPDATE: a válasz itt]
Lesz-e kaminosblokád?
A Szindikátus díjai; a másik díj zsűrije, a legokosabb emberek
Ma klasszikus „mottóm-helyzetben” vagyok, There are so many stb. Helyette három rövid megnyilatkozásra szorítkoznánk a média berkeiből.
1. (A múlt heti sajnálatos események miatt permanens csúszásban vagyok.) Pénteken tették közzé a Szlovákiai Újságíró Szindikátus díjazottjainak névsorát. A lista megtekinthető az újságíró-szövetség honlapján. Aki magyarokat keres, ne kattintson.
2. Mától tudjuk, kik lesznek a 2009-es Újságírói Díj zsűrijében. A rangos elismerésről már korábban is írtunk a blogon. Ami a zsűrit illeti, különösebb, sokkoló felfedezésre nem bukkantam a nevek áttanulmányozása során. Örülök, hogy Grendel Lajos fogja az interjúkat elbírálni, és nagy plusz, hogy Marek Wollner, a Reportéři ČT dramaturgja is az egyik zsűriben van. A blogokat a köv. zsűri fogja elbírálni:
Vladimíra Bukerová, konzultantka pre webové projekty a bývalá redaktorka BBC
Adam Javůrek, online.zurnalistika.cz (ČR)
Juraj Mesík, publicista
3. A Slovak Press Watch blogon Gabriel Šípoš közreadta a leggyakrabban idézett szakértők listáját. Itt megtekinthető.
Magyar győzelem az Újságírói Díjon - először az életben
Az ötödik éve futó rangos versenyről már tavaly is megemlékeztünk, akkor épp a magyarhiányt emeltük ki. (Ha esetleg érdekel) Nos, a kocka fordult. Üzembentartási díjat fizető szlovák állampolgárként az egyik szemből ömlik a könny, ugyanis az én üzembentartási díjamból is fizetett közszolgálati Szloválk Televízió csak egy díjat kapott, hát hova teszik azt a sok pénzt, az anyjuk fiskusát?! Ellenben szlovmagy újságíróként a másik szemem nevet: azt az egy árva díjat, amit az STV kapott, MAGYAROK KAPTÁK, jelesül Hushegyi Dóra és Bárdos Ágnes. A díjazottaknak ezúton gratulálunk, és további szakmai sikereket kívánunk!
És most nézzük a teljes eredménylistát:
A legjobb riport a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Juraj Sedlák – Podoby Slovenska (Žurnál)
További nevezettek: Matej Gašparovič – Horúce pozemky v Nižnej Boci (Profit); Ján Karásek – Zabudnutý kút (Plus 7 dní)
A legjobb riport az elektronikus sajtóban
• Győztes: Táňa Kusá - Čo s deťmi? (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Peter Janků - Kde končia peniaze za poslanecké kancelárie? (TA3); Mária Ölvedyová – séria o chlapcovi s chorým srdcom (TV JOJ)
A legjobb interjú a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Karol Sudor - Marek Nikolov: V zdravej rodine homosexuál nevyrastie (SME.sk)
További nevezettek: Jozef Majchrák, Tomáš Gális - Mnohým stačia klebety (.týždeň); Juraj Sedlák - Huszársky kúsok (Žurnál)
A legjobb interjú, vitaműsor az elektronikus sajtóban
• Győztes: Dóra Hushegyiová, Ágnes Bárdos – Predsudky a stereotypy v slovensko – maďarských vzťahoch (STV)
További nevezettek: Magdaléna Glasnerová, Petra Kolevská, Ivan Predmerský, Ľuba Vančíková – relácia 5 minút po dvanástej (STV); Juraj Hrabko – Z prvej ruky: Skládka v Pezinku (Rádio Slovensko)
A legjobb regionális lapban megjelent cikk
• Győztes: Lýdia Vereščáková - O starostke rozhodnú občania (Zemplínsky Korzár)
További nevezettek: Martin Šimovec - Hľadači pokladov prečesávajú aj náš región (MY - Trenčianske noviny); Jaroslav Vrábeľ - Odmeny košických starostov (Košický Korzár)
A legjobb anyag a regionális elektronikus sajtóban
• Győztes: Ladislav Munk – Nevidené príbehy (TV Ružinov)
További nevezettek: Mária Babinská – Pentagon – centrum drogovej kriminality ; (Rádio Regina) Zuzana Laurinčíková, Peter Kotrha – Ujček Stano (TV Trenčín)
A legjobb oknyomozó írás a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Monika Tódová – séria: Rafaj falšuje Slotov podpis (SME)
További nevezettek: Jana Mravcová - séria článkov o výmennom kurze slovenskej ; koruny (Trend) Marek Vagovič - séria článkov o majetkových pomeroch Jána Slotu (SME)
A legjobb oknyomozó anyag az elektronikus médiában
• Győztes: Ján Pasiar – Básnička I, II (TV Markíza)
További nevezettek: Peter Janků – Arizované podniky (STV); Dušan Karolyi– Cigaretový biznis I, II, III (TV Markíza)
A legjobb kommentár a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Marián Leško – séria komentárov (SME)
További nevezettek: Márius Kopcsay – séria komentárov (Pravda); Ivan Štulajter – séria komentárov (SME)
A legjobb kispublicisztika a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Jana Shemesh – Izraelský zápisník (SME)
További nevezettek: Milan Janásik – Zinscenovaný a zneužitý zápas (webjournal.sk) ; Peter Schutz – séria glos (SME)
A legjobb sajtófotó
• Győztes: Alan Hyža – Slovenskí saleziáni vo svete (Žurnál)
További nevezettek: Jozef Barinka – Slovenský štvorkajak (Six Stars); Mária Candráková – Mažoretky z Horní Lhoty (Plus 7 dní); Ivan Kováč – Futbal inak (Nový čas)
A legjobb karikatúra
• Győztes: Jozef „Danglár“ Gertli (Pravda)
További nevezettek: További nevezettek: Alan Lesyk – séria karikatúr (Pravda); Natália Ložeková – séria karikatúr (.týždeň); Fedor Vico (Hospodárske noviny, Korzár)
A legjobb blogbejegyzés
• Győztes: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk)
További nevezettek: Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk); Jozef Melichár - Prevažná väčšina ľudí žije v tichom zúfalstve, Stanford Prison Experiment (melichar.blog.sme.sk)
A Lapkiadók Társulásának díja
• Győztes: Lukáš Milan - séria článkov o predražených tendroch na Ministerstve obrany (Pravda); Monika Tódová - série: Rafaj falšuje Slotov podpis, Janušek plytvá peniazmi (SME)
További nevezettek: Annamária Dömeová, Tomáš Nejedlý, Martina Ruttkayová, Jožo T. Schön - Dary pre HZDS (Hospodárske noviny)
A Nyílt Társadalom Díj
• Győztes: Oleg Pastier - Rodinné striebro (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk); Peter Janků - Arizované podniky (STV); Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk)
A verseny hivatalos honlapja.
Ahol nem díjaztak ügynököket - az igazi Pulitzer
Click here for finalists, jurors, bios and photos of winners, winning photos and cartoons, and links to winning stories
JOURNALISM:
Public Service - Las Vegas Sun
Breaking News Reporting - The New York Times Staff
Investigative Reporting - David Barstow of The New York Times
Explanatory Reporting - Bettina Boxall and Julie Cart of the Los Angeles Times
Local Reporting -
Detroit Free Press Staff
and
Ryan Gabrielson and Paul Giblin of the East Valley Tribune, Mesa, AZ
National Reporting - St. Petersburg Times Staff
International Reporting - The New York Times Staff
Feature Writing - Lane DeGregory of the St. Petersburg Times
Commentary - Eugene Robinson of The Washington Post
Criticism - Holland Cotter of The New York Times
Editorial Writing - Mark Mahoney of The Post-Star, Glens Falls, NY
Editorial Cartooning - Steve Breen of The San Diego Union-Tribune
Breaking News Photography - Patrick Farrell of The Miami Herald
Feature Photography - Damon Winter of The New York Times
LETTERS, DRAMA and MUSIC:
Fiction - Olive Kitteridge by Elizabeth Strout (Random House)
Drama - Ruined by Lynn Nottage
History - The Hemingses of Monticello: An American Family by Annette Gordon-Reed (W.W. Norton & Company)
Biography - American Lion: Andrew Jackson in the White House by Jon Meacham (Random House)
Poetry - The Shadow of Sirius by W.S. Merwin (Copper Canyon Press)
General Nonfiction - Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II by Douglas A. Blackmon (Doubleday)
Music - Double Sextet by Steve Reich, premiered March 26, 2008 in Richmond, VA (Boosey & Hawkes)
Más is felfigyelt az ügynök díjára
A politikai erők számára legyen tanulság, hogy elfogadhatatlan a cinikus kitérés alapvető morális kérdések elől, és ugyanilyen elfogadhatatlan az alkotmányos határokat áttörő cselekmények akár burkolt igazolása is.
(Sólyom László, 2006. szeptember 19.)
Gál Sándor szlovákiai magyar író, költő, publicista életművéért megkapta a Pulitzer-emlékdíjat. Gratulálok.
1992-ben, egy borongós napon arra toppantam be Pozsonyba, hogy a lapok lehozták a csehszlovák kommunista állambiztonsági szervezettel, az ŠtB-vel együttműködő újságírók névsorát. Rajta volt az a barátom is, akihez mentem. Két nap, két éjszaka beszélgettünk. A végén úgy szabadult meg a tehertől, hogy teljesen kivonult a nyilvánosságból. Szerettem volna, ha nem így történik, mert csak a forradalom után jutott szerephez a sajtóban, és ha visszatér eredeti hivatásához, azzal nemcsak a szlovákiai, hanem az egész magyar civilizáció bőven nyert volna. A teljes kivonulásával pedig szerintem sokat vesztett. De ő döntött így, és békességbe került önmagával. Aztán volt, aki hasonló kitudódás után a hitben talált megoldást lelkiismereti válságára. Megint más haláláig vívódott, alkoholista lett, marta magát és másokat, a sértett dac beszélt belőle – szörnyű dolgokat mondott. Akár így, akár úgy, ezek a feldolgozási módok csak akkor lehetségesek, ha az embernek van lelkiismerete.
A leleplezésre másfajta jellegzetes válasz is létezik. Éspedig – Szlovákiában és Magyarországon egyformán – az izomból tagadás. Ezt gyakran a per kilátásba helyezése kíséri, ami olykor csöndben elfelejtődik, máskor – ügyvédje és bírósága válogatja – formaságokba kapaszkodva biztos győzelmet ígér. A jövedelem-kiegészítésnek és a sajtó szívatásának bevált eszköze a per, összekötvén a kellemeset a hasznossal. Itt a lelkiismeret már nem játszik annyira, de még ez is jobb a semminél. Jelzi ugyanis, hogy az illető tisztában van a demokratikus kultúrák egyik fő normájával: diktatúra állambiztonsági emberének lenni csúnya dolog, szégyenbélyeg, amitől szabadulni kell.
Utolsó kommentek