Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Magyar győzelem az Újságírói Díjon - először az életben

Zoleeval épp csónakokat pakoltunk, amikor a PRime Time ügynökségtől felhívott egy kedves hölgy, hogy ugyan menjek már az Újságírói Díj 2008 átadására. Mondtam neki, hogy nagyon kedves, de nem megyek, mert a főnököm nem mondta, hogy menjek. Meg péntek este egész máshol kellett lennem, de ez ebből a szempontból nem fontos.

Az ötödik éve futó rangos versenyről már tavaly is megemlékeztünk, akkor épp a magyarhiányt emeltük ki. (Ha esetleg érdekel) Nos, a kocka fordult. Üzembentartási díjat fizető szlovák állampolgárként az egyik szemből ömlik a könny, ugyanis az én üzembentartási díjamból is fizetett közszolgálati Szloválk Televízió csak egy díjat kapott, hát hova teszik azt a sok pénzt, az anyjuk fiskusát?! Ellenben szlovmagy újságíróként a másik szemem nevet: azt az egy árva díjat, amit az STV kapott, MAGYAROK KAPTÁK, jelesül Hushegyi Dóra és Bárdos Ágnes. A díjazottaknak ezúton gratulálunk, és további szakmai sikereket kívánunk!

És most nézzük a teljes eredménylistát:

A legjobb riport a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Juraj Sedlák – Podoby Slovenska (Žurnál)
További nevezettek: Matej Gašparovič – Horúce pozemky v Nižnej Boci (Profit); Ján Karásek – Zabudnutý kút (Plus 7 dní)

A legjobb riport az elektronikus sajtóban
• Győztes: Táňa Kusá - Čo s deťmi? (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Peter Janků - Kde končia peniaze za poslanecké kancelárie? (TA3); Mária Ölvedyová – séria o chlapcovi s chorým srdcom (TV JOJ)

A legjobb interjú a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Karol Sudor - Marek Nikolov: V zdravej rodine homosexuál nevyrastie (SME.sk)
További nevezettek: Jozef Majchrák, Tomáš Gális - Mnohým stačia klebety (.týždeň); Juraj Sedlák - Huszársky kúsok (Žurnál)

A legjobb interjú, vitaműsor az elektronikus sajtóban
• Győztes: Dóra Hushegyiová, Ágnes Bárdos – Predsudky a stereotypy v slovensko – maďarských vzťahoch (STV)
További nevezettek: Magdaléna Glasnerová, Petra Kolevská, Ivan Predmerský, Ľuba Vančíková – relácia 5 minút po dvanástej (STV); Juraj Hrabko – Z prvej ruky: Skládka v Pezinku (Rádio Slovensko)

A legjobb regionális lapban megjelent cikk
• Győztes: Lýdia Vereščáková - O starostke rozhodnú občania (Zemplínsky Korzár)
További nevezettek: Martin Šimovec - Hľadači pokladov prečesávajú aj náš región (MY - Trenčianske noviny); Jaroslav Vrábeľ - Odmeny košických starostov (Košický Korzár)

A legjobb anyag a regionális elektronikus sajtóban
• Győztes: Ladislav Munk – Nevidené príbehy (TV Ružinov)
További nevezettek: Mária Babinská – Pentagon – centrum drogovej kriminality ; (Rádio Regina) Zuzana Laurinčíková, Peter Kotrha – Ujček Stano (TV Trenčín)

A legjobb oknyomozó írás a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Monika Tódová – séria: Rafaj falšuje Slotov podpis (SME)
További nevezettek: Jana Mravcová - séria článkov o výmennom kurze slovenskej ; koruny (Trend) Marek Vagovič - séria článkov o majetkových pomeroch Jána Slotu (SME)

A legjobb oknyomozó anyag az elektronikus médiában
• Győztes: Ján Pasiar – Básnička I, II (TV Markíza)
További nevezettek: Peter Janků – Arizované podniky (STV); Dušan Karolyi– Cigaretový biznis I, II, III (TV Markíza)

A legjobb kommentár a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Marián Leško – séria komentárov (SME)
További nevezettek: Márius Kopcsay – séria komentárov (Pravda); Ivan Štulajter – séria komentárov (SME)

A legjobb kispublicisztika a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Jana Shemesh – Izraelský zápisník (SME)
További nevezettek: Milan Janásik – Zinscenovaný a zneužitý zápas (webjournal.sk) ; Peter Schutz – séria glos (SME)

A legjobb sajtófotó
• Győztes: Alan Hyža – Slovenskí saleziáni vo svete (Žurnál)
További nevezettek: Jozef Barinka – Slovenský štvorkajak (Six Stars); Mária Candráková – Mažoretky z Horní Lhoty (Plus 7 dní); Ivan Kováč – Futbal inak (Nový čas)

A legjobb karikatúra
• Győztes: Jozef „Danglár“ Gertli (Pravda)
További nevezettek: További nevezettek: Alan Lesyk – séria karikatúr (Pravda); Natália Ložeková – séria karikatúr (.týždeň); Fedor Vico (Hospodárske noviny, Korzár)

A legjobb blogbejegyzés
• Győztes: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk)
További nevezettek: Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk); Jozef Melichár - Prevažná väčšina ľudí žije v tichom zúfalstve, Stanford Prison Experiment (melichar.blog.sme.sk)

A Lapkiadók Társulásának díja
• Győztes: Lukáš Milan - séria článkov o predražených tendroch na Ministerstve obrany (Pravda); Monika Tódová - série: Rafaj falšuje Slotov podpis, Janušek plytvá peniazmi (SME)
További nevezettek: Annamária Dömeová, Tomáš Nejedlý, Martina Ruttkayová, Jožo T. Schön - Dary pre HZDS (Hospodárske noviny)

A Nyílt Társadalom Díj
• Győztes: Oleg Pastier - Rodinné striebro (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk); Peter Janků - Arizované podniky (STV); Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk)

A verseny hivatalos honlapja.
0 Tovább

Mi lesz egy halott ember blogjával?

Mindig is foglalkoztatott, halálosan túlelektronizált korunkban mi történik elektronikus tartalmainkkal, miután távoztunk ez árnyékvilágból az örök vadászmezőkre. Megdöglik a tevénk a Teveklubban, iwiw és MyVIP adatlapjainkon hiába kattintanak be ismerősnek. Töröljék-e azt élő rokonaink? Vagy tegyenek oda egy ilyen "disclaimert", mint egy sajnos, nagyon fiatalon elhunyt ismerősöm édesanyja tette: "Üzenem, minden kedves barátnak, ismerősnek, akik még ezután jelentkeznek, hogy P. Zs. P. 2004. márc. 27-én tragikus hirtelenséggel elhunyt.
/P. Á., az édesanyja/"

Mi lesz egy halott ember blogjával? Igen, Eduardo, rád gondolok, aki április 16-án még posztoltál a temerini fiúk ügyéről, melyet szíveden viseltél, utána pár órával pedig alsógatyában lőttek le, ahogy a képeken láttam, hátulról.
Azelőtt csak olykor-olykor néztem rá a blogspoton írt blogjára, mert hát mégiscsak egy intézmény volt, de múlt csütörtök óta minden nap megnézem, történik-e vele valami. Tudt/ja-e valaki a jelszavát? Ha igen, kitesz-e egy gyertyát, mondván:  ez már nem fog frissülni? Kitegyen-e?

Eduardo Rózsa Florest, vagy Rózsa Flores Eudardót nem ismertem személyesen, de olvastam két könyvét, a Mocskos háború című kvázi dokuját, és a Hűség című verseskötetét. Ama bizonyos dél-magyarországi nagyváros egyetemi könyvtárában megvoltak, és hát az ember nem Scienecia Sacrát olvas mindig... Ráadásul a Mocskos háború nagyon is jó könyv. A Hűség egyik versét pedig úgy fejezi be, hogy (sajnos, nem tudom pontosan idézni emlékezetből) x hónapja már csak a puskájával alszik.

Múlt csütörtökön már lejárt a műszakom, de utána egy technikailag széteső webkonfon voltam, és bele-belenéztem a hírekbe. Szakmai ártalom. Az MTI-ben láttam, hogy magyarok bolíviai lelövéséről adtak ki egy gyorshírt. Megdöbbenésem másnap annál nagyobb volt, mikor egyértelműen kiadták, hogy Rózsa Flores Eduardo volt az egyik áldozat. Aztán megnéztem a bolíviai tévé minden kétséget kizáró felvételét is, melyen ott volt vérbe fagyva.

Számomra már az is furcsa volt, hogy a Laude Könyvkiadó szerző nélküli (szerző számára nem vállalható?) trashkönyvébe, A világ legnagyobb terroristái címűbe is bekerült, Jacques Vergès és Abu Nidal közé. Mindössze egy oldalt kapott, sok valótlansággal. Már akkor sem értettem, mit keres abban a könyvben összefűzött papírlaphalmazban, hiszen nem terrorista, hanem "az ember, aki védte Szentlászlót".

A híreket mindenki elolvashatja a hírportálokon, Gabriel García Márquez  nyelvét beszélők előnyben, mert ők azokat is el tudják olvasni, amiket én nem. Egy héttel a bolíviai kommandósakció után már elég sokat tudunk, persze, messze nem eleget. De azt egybehangzóan állítják a hírügynökségek, hogy nem volt tűzharc, mert a másik félnél nem voltak fegyverek.

Az m1 kedd este bemutatta a Kepes Andrásnak elmondott kvázi végrendeletét. Ebből az derült ki: azért utazott vissza szülőhazájába, hogy Santa Cruz tartomány védelmét megszervezze.

Eduardo idealista volt, és ideáljaiért kész volt az életével fizetni.
Magyarosi Árpáddal és Michael Dwyerrel együtt nyugodj békében.

0 Tovább

Mi lesz egy halott ember blogjával?

Mindig is foglalkoztatott, halálosan túlelektronizált korunkban mi történik elektronikus tartalmainkkal, miután távoztunk ez árnyékvilágból az örök vadászmezőkre. Megdöglik a tevénk a Teveklubban, IWIW és MyVIP adatlapjainkon hiába kattintanak be ismerősnek. Töröljék-e azt élő rokonaink? Vagy tegyenek oda egy ilyen "discleimert", mint egy sajnos, nagyon fiatalon elhunyt ismerősöm édesanyja tette: "Üzenem, minden kedves barátnak, ismerősnek, akik még ezután jelentkeznek, hogy P. Zs. P. 2004. márc. 27-én tragikus hirtelenséggel elhunyt.
/P. Á., az édesanyja/"

Mi lesz egy halott ember blogjával? Igen, Eduardo, rád gondolok, aki április 16-án még posztoltál a temerini fiúk ügyéről, melyet szíveden viseltél, utána pár órával pedig alsógatyában lőttek le, ahogy a képeken láttam, hátulról.
Azelőtt csak olykor-olykor néztem rá a blogspoton írt blogjára, de múlt csütörtök óta minden nap megnézem, történik-e vele valami. Tudt/ja-e valaki a jelszavát? Ha igen, kitesz-e egy gyertyát, mondván: bicsibocsi, ez már nem fog frissülni? Kitegyen-e?

Eduardo Rózsa Florest, vagy Rózsa Flores Eudardót nem ismertem személyesen, de olvastam két könyvét, a Mocskos háború című kvázi dokuját, és a Hűség című verseskötetét. Ama bizonyos dél-magyarországi nagyváros egyetemi könyvtárában megvoltak, és hát az ember nem Scienecia Sacrát olvas mindig... Ráadásul a Mocskos háború nagyon is jó könyv. A Hűséget pedig úgy fejezi be, hogy (sajnos, nem tudom pontosan idézni emlékezetből) x hónapja már csak a puskájával alszik.

Múlt csütörtökön már lejárt a műszakom, de utána egy technikailag széteső webkonfon voltam, és bele-belenéztem a hírekbe. Szakmai ártalom. Az MTI-ben láttam, hogy magyarok bolíviai lelövéséről adtak ki egy gyorshírt. Megdöbbenésem másnap annál nagyobb volt, mikor egyértelműen kiadták, hogy Rózsa Flores Eduardo volt az egyik áldozat. Aztán megnéztem a bolíviai tévé minden kétséget kizáró felvételét is, melyen ott volt vérbe fagyva.

Számomra már az is furcsa volt, hogy a Laude Könyvkiadó szerző nélküli (szerző számára nem vállalható?) trashkönyvébe, A világ legnagyobb terroristái címűbe is bekerült, Jacques Verges és Abu Nidal közé. Mindössze egy oldalt kapott, sok valótlansággal. Már akkor sem értettem, mit keres abban a könyvben összefűzött papírlaphalmazban, hiszen nem terrorista, hanem "az ember, aki védte Szentlászlót".

A híreket mindenki elolvashatja a hírportálokon, Gabriel García Márquez  nyelvét beszélők előnyben, mert ők azokat is el tudják olvasni, amiket én nem. Egy héttel a bolíviai kommandósakció után már elég sokat tudunk, persze, messze nem eleget. De azt egybehangzóan állítják a hírügynökségek, hogy nem volt tűzharc, mert a másik félnél nem voltak fegyverek.

Az m1 kedd este bemutatta a Kepes Andrásnak elmondott kvázi végrendeletét. Ebből az derült ki: azért utazott vissza szülőhazájába, hogy Santa Cruz tartomány védelmét megszervezze.

Eduardo idealista volt, és ideáljaiért kész volt az életével fizetni. Magyarosi Árpáddal és Michael Dwyerrel együtt nyugodj békében.

0 Tovább

Ahol nem díjaztak ügynököket - az igazi Pulitzer

Mivel egy non-profit szervezetben, ahol szintén ténykedek, most készülünk valamire, a blog áll, mint ama bizonyos fasz a lakodalomban. De említsük meg, hogy kiosztották az "igazi" Pulitzer-díjakat. Hamarosan nálunk is osztanak újságírói díjakat, majd azzal is foglalkozunk, addig is álljon itt, kik kapták a minden újságíró álmát jelentő elismerést.


Click here for finalists, jurors, bios and photos of winners, winning photos and cartoons, and links to winning stories

JOURNALISM:

Public Service - Las Vegas Sun

Breaking News Reporting - The New York Times Staff

Investigative Reporting - David Barstow of The New York Times

Explanatory Reporting - Bettina Boxall and Julie Cart of the Los Angeles Times

Local Reporting -
Detroit Free Press Staff
and
Ryan Gabrielson and Paul Giblin of the East Valley Tribune, Mesa, AZ

National Reporting - St. Petersburg Times Staff

International Reporting - The New York Times Staff

Feature Writing - Lane DeGregory of the St. Petersburg Times

Commentary - Eugene Robinson of The Washington Post

Criticism - Holland Cotter of The New York Times

Editorial Writing - Mark Mahoney of The Post-Star, Glens Falls, NY

Editorial Cartooning - Steve Breen of The San Diego Union-Tribune

Breaking News Photography - Patrick Farrell of The Miami Herald

Feature Photography - Damon Winter of The New York Times


LETTERS, DRAMA and MUSIC:

Fiction - Olive Kitteridge by Elizabeth Strout (Random House)

Drama - Ruined by Lynn Nottage

History - The Hemingses of Monticello: An American Family by Annette Gordon-Reed (W.W. Norton & Company)

Biography - American Lion: Andrew Jackson in the White House by Jon Meacham (Random House)

Poetry - The Shadow of Sirius by W.S. Merwin (Copper Canyon Press)

General Nonfiction - Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II by Douglas A. Blackmon (Doubleday)

Music - Double Sextet by Steve Reich, premiered March 26, 2008 in Richmond, VA (Boosey & Hawkes)

0 Tovább

Mi a különbség?

A nyomtatott lapoknál ténykedő újságíróknak a húsvét – az ünnephez illő egyházi diskurzus nyelvi regiszterében maradva - maga a mennyország. Csütörtökön már nem dolgoznak, mert pénteken nem jelenik meg lap. A szombati újság ünnepi ügyeletben készül, s aztán legközelebb keddre kell lapot készíteni. Így ha a tollnoknak szerencséje van, és az ügyelet nem pont rá jut, akkor csütörtöktől kimondhatatlan öt napon át szabadságol. Az internetes hírportáloknál azonban nem áll meg az élet. Azt hiszem, az ebben a szférában dolgozó újságírók számára borzalmasak voltak az elmúlt napok. Ha a moldovai futballhuligánok nem zavarogtak volna, akkor szinte semmi izgalmas nem került volna fel. Mert a hazai belpolitikai életben az egy Belousovová-nyilatkozatot leszámítva nem történt semmi. Ilyenkor rúghatnak labdába azok a hírek, melyeknek egyébként esélyük se lenne arra, hogy képernyőt kapjanak.

Ilyenkor szinte csak a hírügynökségekre támaszkodhatnak. Reggeltől estig. Ez a bejegyzés a reggel miatt született meg. Vegyünk egy olyan abszolút fokmérőt, mint az amerikai sporteredmények, egy olyan sajtószempontból teljesen halott napon, mint a húsvét vasárnap. A baseballt és a rögbit kevés portál teszi fel reggelente. Viszont az NHL és az NBA eredményeit csaknem mindegyiken ott olvashatjuk. Ezek közlése azonban kilenckor épp olyan értelmetlen, mint a közszolgálati TASR hírügynökség lapszemléje kilenc órakor. Olyankor már mi a tökömnek?

Nos, Amerikában az afroamerikai daliák jókat zsákolnak az NBA-ban, ill. az európai légiósok jókat hokiznak. A jégen, úgy értem. Nézzük, hogyan tud ebből profitálni a szlovákiai (magyar) olvasó.

Az NBA szombati eredményei - melyik hírügynökség hánykor adta ki
Reuters 7.10
ČTK 8.02
TASR 8.20
MTI 8.24
SITA 9.04
Az első és az utolsó közlés között 1 ó 56 perc van.


Az NHL szombati eredményei
ČTK 6.30
Reuters 6.57
TASR 8.13
MTI 8.37
SITA 8.57
Az első és az utolsó közlés között 2 ó 27 perc van.

A kérdés önkéntelenül adódik: a meccseknek ugyanakkor lett vége. Miért tudja az egyik brigád ennyi idővel hamarabb kiadni, és mit csináltak abban a hírgyárban, ahol ennyire lemaradtak az elsőtől?

0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek