Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Adamčo: életfogytig

A Legfelsőbb Bíróság furcsa intézmény. A Černák-tanú Marián Karcel meggyilkolásáért Branislav Adamčo 24 éves büntetését 15 évre mérsékelte, eljárási hibák miatt. Karcel 28 golyót kapott. A Legfelsőbb Bíróság - pedig akkor még nem is Štefan Harabin vezette - ennek ellenére nem találta indokoltnak a rendkívüli büntetés kiszabását.

Hétfőn, úgy látszik, Harabin szabadságon volt, mert a testület megerősítette Branislav Adamčo életfogytiglani szabadságvesztését. De ezt még nem a dunahidasi kettős gyilkosság miatt szabták ki. A 2004 decemberében elkövetett kettős gyilkosság ügyében 2009 februárjában még vádat sem emeltek ellene, ellenük.

A 2009-es ítélet bűnszervezet létrehozása, gyilkosság, lopás, testi sértés, zsarolás, nyomásgyakorlás, rongálás, közveszélyokozás, tiltott fegyvertartás és korrupció miatt született, halmazati büntetésként. 12 személyt összesen 17 vádpontban találtak bűnösnek.

A dunahidasi gyilkosság ügye még folyamatban van, emellett emberkereskedelemmel is vádolják. Azt hiszem, az Adamčo-fiú - neki nincs beceneve, mint mondjuk Kromkának vagy Roháčnak - olyan formátumú egyénisége a hazai szervezett bűnözésnek, hogy a közeljövőben megérdemelne egy önálló posztot.

0 Tovább

Kitoloncolás mint megoldás

Várhatóan a napokban kitoloncolják Szlovákiából Vologyimir Jegorovot, akit az egyik legerősebb szlovák–ukrán szervezett bűnözői csoport vezetőjének tartanak. Jegorov 2002-től élvezi az állam vendégszeretetét. 2006-ban lélegzetvételnyi időre kiléphetett a börtön kapuján, de ott letartóztatási parancsot lóbáló kommandósok várták, és kis rendőrségi kitérővel visszavitték a rácsok mögé. S bár nem jogerősen bűnösnek találták őt és csoportját öt gyilkosságban, a Legfelsőbb Bíróság megsemmisítette az életfogytiglani szabadságvesztést kimondó ítéletet, így az állítólagos keresztapát csak bűncselekményből származó jövedelem legalizálásában találták bűnösnek. Mivel az emiatt kiszabott négy évet már – kétszeresen is – letöltötte a vizsgálati fogságban, szabadon távozhatott volna, ha a börtönben töltött évek alatt úti okmányai nem vesztették volna érvényességüket. Így az idegenrendészet Szlovákiában illegálisan tartózkodó személyként elméletileg még 180 napig fogva tarthatja. Ez idő alatt vagy elő tudnak húzni ellene egy újabb vádemelési javaslatot egy új ügyben, vagy az adminisztratív döntést követően tevőlegesen is sor kerül a kitoloncolására, és Vologya az ukrán határon túlról integethet a pozsonyi bíróságoknak. Ha pedig egyszer valaki Ukrajnába kerül, afelett már szlovák törvényszék nehezen fog ítélkezni. Ismerjük a Ducký-gyilkossággal vádolt állítólagos ukrán bérgyilkos, Oleg T. esetét, aki védője útján megüzente, hogy mivel rossz körülmények között él, nincs pénze Pozsonyba utazni, oszt’ jó napot. Még szerencse, hogy Jegorov nem szlovák állampolgár, így határon kívülre helyezésével megszűnik problémaként létezni a szlovák igazságszolgáltatás számára. (A rendvédelem számára nem biztos.) Ám a „bodzázásból” élő kigyúrt legények körében a külföldiek elenyésző kisebbséget alkotnak. Örülhetünk, mert bíróságaink mindent megtesznek az állampolgári jogok tiszteletben tartása végett: Róbert Okoličány egy sportmotorral jár a Specializált Büntetőbíróságra, mikor kedve tartja, vádlott-társai azonban nem minden esetben kísérik el, meghiúsítva a tárgyalásokat. Ugyancsak a levegőben lóg Branislav Adamčo életfogytiglani börtönbüntetése, František Salinger, a zsolnai boss is kis híján szabadlábra került, de ott a kerületi bíróság még időben felülbírálta a járásbíróság döntését, a Kassai II. Járásbíróság folyosóján pedig még mindig összefuthatunk azzal a bíróval, aki annak idején az egész Kolárik-csapatot szélnek eresztette.

Pár súlyos ügyet emeltünk ki, melyek valóban csak a jéghegy csúcsát jelentik. A hazai igazságszolgáltatás ramaty állapotát azonban hiba lenne Štefan Harabin, illetve a Fico-kormány nyakába varrni, bár az előbbinek – korábbi legfelsőbb bírósági elnökként – azért lehet némi „érdeme” a dolgok ilyetén alakulásában. A jog kikényszeríthetőségének bizonytalansága az állampolgárok igazságszolgáltatásba vetett bizalmát őrli fel, ezt pedig hosszú távon a jogállamiság minden vonatkozásában megsínyli. Az igazságszolgáltatási rendszer strukturális reformokért kiált, melyek végrehajtásához talán nem is elegendő egy kormányzati ciklus. Ezért lenne jó, ha az igazságszolgáltatás apolitikus volna, ahogy az az Alkotmány hetedik fejezetében írva vagyon. A szlovákiai rögvalóság azonban mást mutat.

0 Tovább

Magyar csomag: ahol a T-Com elrontja

A múlt héten levelet kaptam a T-Comtól. Hm, mi a csoda ez, a telefonszámlát már befizettem, az újnak meg még nincs itt az ideje. A borítékban kedves meglepetés volt: egy névre szóló levél, melyben az óriáscég megköszönte, hogy használom szolgáltatásait, és - mint hűséges ügyfél számára - rendkívüli ajánlattal álltak elő: havi 4.95 euróért kínálták  Magio televíziót, 37 százalékkal olcsóbban, mint a nem hűségeseknek.

Nézzük - szerintük - miért lenne ez jó nekem.
Azért, mert a Magio Sat Start csomagon kívül hozzám lesz vágva:
- több mint 40 ingyenes csatorna
- 3 hónap ingyen HBO
- egy kedvezményes programcsomag - vagy a HD, vagy a magyar csomag, 3 hónapig ingyen.

Ne is menjünk tovább. Nem vagyok tipikus tévénéző, mert általában hírcsatornákat nézek, ezek pedig számítógépen is követhetők, a 24 vége óta pedig a tévében nincs semmi, így a Magio televízió nem kínál számomra olyasmit, ami indokolná, hogy évi 60 eurót kifizessek érte. De a lakosság nagy többsége valszeg nem így tévézik.

Lássuk, mi van a Magio Sat Start alapcsomagban.  3 STV, 2 Markíza, 2 Joj, 2 CT, Prima, TA3 és a TV Lux. Hát, még jó, hogy ehhez adnak további 40 csatornát, mert ez így nem túl sok.

És ehhez vehetek magyar csomagot, az első három hónapban ingyen, aztán pedig - a honlap tanúsága szerint,1,95 ojróért RTL Klubot, m1-et, m2-t, Coolt, HírTV-t, Dunát, ATV-t és 4storyt vehetek. (TV2-t nem, az NCIS-t hol fogom nézni, mi?)

És itt a probléma. A legtöbb magyar számára nem olyan fontosak a Magio által kínált egyéb előnyök, mint az, hogy a magyar csatornákhoz hozzájussanak, akár a fentiekhez, akár másokhoz. Ha lehet, minél olcsóbban, és minél többhez. Aki egy olyan országban, ahol a lakosság (még) 10 százaléka magyar, összeállít egy olyan alapcsomagot, amelyben nem hogy tíz százaléknyi magyar csatorna nincs, hanem 0%, és van bőr a képén a magyar csatornákat pluszpénzért kínálni, az aztán a hétfői "poradán" méltán izzadhat, mikor a sales igazgató  lila fejjel tajtékozva megkérdezi, hogy Janko povedz prečo to kurva Magio sa nepredáva lepšie na Južnom Slovensku. Hát ezért.

A T-Com, úgy látszik, már elfelejtette az Eurotel kudarcát. Azt, hogy miért vett a Dél-Szlovákiában élők többsége Globtelt, ami most Orange. Azért, mert a mobiltelefónia beindulása idején ők hirdettek az Új Szóban, és ők kezdtek el magyarul hirdetni Dél-Szlovákiában. Mire a másik észbe kapott, elszalasztott egy piaci lehetőséget.

Az Orange-nál (FiberTV) valamivel jobb a helyzet, ők az m1-et és az m2-t az alapcsomag részeként kínálják, viszont náluk csak RTL Klubot lehet venni, meg két Dunát (azaz a Duna II. Autonómiát is, ami azért egy szlovák cégtől legényes, egyébként ennyit tud a legkiterjedtebb programcsomag).

Szóval, üzenem az illetékeseknek, hogy ez nem szerelem, ez biznisz, ha kell a pénzem, adjanak érte sok magyar csatornát alapból.  

0 Tovább

A mi Salingerünk nem dugta Tildát, de...

Ha azt mondom, Salinger, mindenkinek a Zabhegyező nemrégiben elhunyt szerzője jut  az eszébe. Esetleg az-ember-aki-dugta-Tildát.

Mindkettőnek helye lehetne ezen az irodalommal olykor nyomokban azért foglalkozó blogon, de - ahogy a klasszikus vicc is mondja - jó megoldás lehetne, de nem rá gondoltam. Hanem a mi Salingerünkre alias Fero Malýra: František Salingerre. Salinger a Černák-éra főnökeinek egyik utolsó életben maradt példánya. Ma úgy döntöttek, még egy ideig rács mögött marad, noha kérelmezte szabadlábra helyezését, melyet a Zsolnai Járásbíróság érthetetlen módon meg is tett tavaly ősszel. A velejéig rothadt hazai igazságszolgáltatás kis híján szabadlábra helyezte őt is, de szerencsére a kerületi bíróságon akadt még egy-két tisztességes bíró.

A vadmečiarizmus alkonyán Szlovákiában is volt egy olyan robbantás, amely leginkább az Aranykéz utcaihoz fogható. Zsolna belvárosában 1998. július 9-én (ugye, szept. 25-26-án voltak a választások), egy telefonfülke mellett felrobbantottak egy 21 éves férfit. A robbantás miatt két vétlen járókelő is életét vesztette. Egy házaspár. A nő a helyszínen, a férfi a kórházban. A nyomok akár Magyarországra is vezethetnek. A robbantás előtti héten, július 2-án halt meg Boros Tamás, a már említett Aranykéz utcában. Egy kispolszki robbant fel mellette. Egyes rendőrségi feltételezések szerint a felrobbantott legény, akinek kezét-lábát levitte a 3 kg TNT, vette meg az autót, melyet a gyilkossághoz használtak.  A múlt héten, április 21-én a rendőrség bejelentette, Ferot gyanúsítja a robbantással.

Ennyit a szlovmagy kapcsolatokról. Salinger ellen emellett adócsalás miatt folyt eljárás - ez ügyben már 8 évre ítélték -, valamint egy nyereségvágyból elkövetett, kimondottan kisstílű, egy ingatlanért történt gyilkossággal, egy szlovák és egy orosz üzletember gyilkosságának megrendelésével is vádolják, valamint négy strómanéval.

Ezen felül azzal is vádolják, hogy ő próbálta megölni Milan Holáňt, akit Gorilla nével is ismerhetünk. Egészen pontosan háromszor. Ami neki nem, az végül régi ismerősünknek, Alojz Kromkának, azaz Lojzo Čističnek sikerült, aki 10 golyóval szedte le egy hotel kávéházában, testőröstül. Holáň 35 éves volt. A Takarító pedig életfogytiglani szabadságvesztését tölti.

Hát így őrölnek Harabin és Viera Petríková malmai, hogy a 2009 februárjában, a gazdasági részért kiszabott büntetés sem emelkedett még jogerőre. Ilyen országban élünk.

0 Tovább

Egy éve történt...

0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek