A Sme hétfői számában Marek Vagovič ismert szlovák oknyomozó riporter beszélget Janek Kroupa ismert cseh oknyomozó riporterrel, az MF Dnes munkatársával. (Most álljunk meg az olvasásban, és mondjunk egy ismert hazai magyar oknyomozó riportert, olyant, aki a magyar sajtóban publikál…)
A teljes interjú itt olvasható, csak az államnyelvet birtoklók kattintsanak.
Vagovič érdeklődve kérdezi, hogyan van ez a derék cseh sajtómunkás fizetve, tán flekkre (mint valszeg a kérdező?). Mire Kroupa: nem, klasszikus fizetést kapok.
Az interjúból az is kiderül, a fősodorbeli oknyomozás mellett sem klasszikus híranyagokat, sem kommentárokat, sem egyebet nem kell írnia.
Kroupától azt is megtudjuk, a főszerkesztője akkor sem ideges, ha egy kéthónapos munka esetleg vakvágánynak bizonyul.
Az MF Dnes egy nagy gyár, így összehasonlíthatatlan a hazai kisebbségi (de akár az anyaországi és a honi többségi) sajtóval is. Vajh' melyik hazai sajtómunkás álmodhat ha nem is azonos, de akár némileg hasonló körülményekről? (Ahogy a címben jeleztük, ez nem egy komplett látlelet, ez csak egy ceruzavonás.)
Ceruzavonás a honi magyar sajtó nyomorához
Béla, Janko és Rišo
Múlt csütörtökön került sor az egyik legjobb szlovák újságíró, Štefan Hríb Lámpa című műsorára a Joj plus csatornán. Az élő adás vendége Bugár Béla, Ján Figeľ, Richard Sulík és Ivan Mikloš volt. Ez utóbbi a miniszterelnök asszony helyett jött, aki az adás idején a miniszterelnöki hivatalt vette át elődjétől. A műsor sokadszorra jött össze, de ennek az információnak nem szükséges birtokában lennünk.
Az adás rendkívül kedélyes volt, Hríb Bugárt Bélának, Figeľt Jankonak, Sulíkot Rišonak, Miklošt pedig Ivannak szólította, és természetesen tegezte.
A Lampa egy rendhagyó műsor, ahogy a Pod lampou is az volt. Hríb pedig régóta a pályán van, a .týždeň és a Joj plus pedig sokadik állomáshelye. Valszeg jól ismeri a politikusokat.
A politikusok nagy része pedig az x-edik beszélgetés után felajánlja a tegeződést az újságírónak, mikor a pán predsedázás/pán poslanecozás, ill. a pán redaktorozás kezd kínos vagy uncsi lenni, és különben is, van akivel az ember heti kapcsolatban áll, sőt, nagyobb szerkesztőségekben némelyik kollégával nem beszélgetnek annyit, mint egyes politikusokkal.
Visszagondolok, amikor első munkahelyemen nagy lelkesedéssel egy interjút készítettem, a főnököm nem engedte adásba, mert tegeztem az interjúalanyt. Azt mondta, mi közszolgálati intézmény vagyunk, és ennek nem arról kell szólnia, hogy a riporter és az alany bratyizik. H………! - gondoltam magamban, de azért megpróbálkoztam: de hát a kereskedelmi rádiók… Azok kereskedelmi rádiók! - mondta ő, és lezártnak tekintette a vitát. Na de hát mért játsszuk, hogy magázódunk, ha közben tegeződünk?! - vívódott gyermeki lelkem. A beszélgetés egy irodalmárral készült, akkoriban még nem nagyon ismertem politikusokat, vagy akiket igen, azokkal sem tegeződtünk. Pályakezdő voltam, no.
A nyomtatott és online sajtóban aztán már könnyebben ment a dolog, az interjúkat tegeződve készítettem, és magázó formában írtam le.
Na de az alapkérdés: miért magázódjunk kifelé, ha közben tegeződünk?
Talán mert a nézőt, olvasót kurvára nem érdekli, hogy úgy egyébként milyen személyes kapcsolatban vagyunk az adott politikussal. A magázás távolságtartóbbnak tűnik. Jankonak nevezni a negyedik legerősebb parlamenti párt elnökét és a kormány alelnökét már-már dehonesztáló, vagy humoros. Szal' én nem tudom, hogy jó ötlet-e egy politikai vitaműsorban vezető politikusokkal bratyizni a műsorvezetőknek. A csehszlovák viszonyban abszolút etalon Václav Moravec sem teszi, holott ő is biztosan sok politikust ismer. Inkább nem kéne. Vagy rosszul látom?
Magyarországon tán' nem lehet szarozni?
T.: Min nevetsz?
Én: Egy bírósági ítéletet hallgatok.
T.: És az ilyen vicces?
Hát, nem tudom, ítélje meg a kedves olvasó:
Az emasa.hu-n találtam ezt a rendkívül humoros írást.
A Legfelsőbb Bíróság becsületsértés miatt megrovásban részesítette Uj Pétert, amiért a Népszabadságban két éve azt írta a Tokaj Kereskedőház olcsó boráról, hogy: szar. A TASZ a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul az ügyben.
Első fokon a II. és III. Kerületi Bíróság rágalmazás miatt próbára bocsátotta, a Fővárosi Bíróság másodfokon becsületsértéssé minősítette a Tokaj Kereskedőház borának leszarozását, és megrovásban részesítette az újságírót. Felülvizsgálat során a Legfelsőbb Bíróság helyben hagyta az ítéletet – olvasható a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) honlapján.
Uj Péter még 2008. január 2-án írt egy glosszát a Népszabadságban, melyben szarnak minősítette egyik borukat. A Tokaj Kereskedőház feljelentést tett: első körben dr. Gál Péterné bíró mondta ki, hogy az olcsó bor leszarozása „mindenképpen olyan, amely az újságírói szabadságot és a kritika szintjét jóval meghaladja, és alkalmas arra, hogy a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét megvalósítsa.”
A másodfokú bíróság ezek után becsületsértéssé minősítette a szarozást. „A megalapozott tényállásból azonban helytelen következtetést vont le az első fokú bíróság arra, hogy Uj Péter vádlott cselekménye a Btk. 179. § (1) bekezdése szerinti rágalmazás vétségét valósítja meg.”
Ezt követően dr. Masszi Katalin által vezetett tanács arra jutott, hogy „a szar minősítéssel már túllépte a véleménynyilvánítás szabadsága folytán védett kört, annak szükségtelenül gyalázkodó, a becsületcsorbító jellegével megsértette a magánvádló társadalmi megbecsüléshez fűződő jogát. A bíróság szerint a véleménynyilvánítás szabadságának korlátja a „becsületérzést sértő kijelentés”.
A felülvizsgálati eljárásban dr. Édes Tamás tanácsa mást nem tett, mint megismételte a másodfok indokolását.
A TASZ elítéli a bíróság gyakorlatát, mely szerint „ma Magyarországon nem lehet egy termékre azt mondani, hogy szar. Legalábbis nagy nyilvánosság előtt. Mostantól a Gálvölgyi show-t sem lehet leszarozni, a szar meló és a szar a DJ is felejtős. Kicsit bizonytalanok vagyunk az elválik a szar a májtól használatával. Az Avatárról kijövet pedig csak halkan suttogjuk a másik fülébe, hogy szar film volt. Pedig tényleg az.”
Az ügyben a szervezet a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.
Szóval akkor a végeredmény az, hogy ha egy terméket leszarozunk, akkor az jóval túlmegy az újságírói szabadság és kritika határain. Úgy látszik, a sajtó és a bíróságok viszonya nem csak Szlovákiában különös.
Négysajtós
1. A Freedom House közreadta szokásos éves jelentését a sajtószabadság alakulásáról. A helyzet nem túl jó. Jelenleg a világ 35 százalékában szabad, 33 százalékában részben szabad, 32 százalékában pedig nem szabad a sajtó. A jelentés szerint Fekete-Afrikában, Latin-Amerikában, és a Közel-Keleten rossz a helyzet. A jelentés itt olvasható. A Kelet-Közép-Európáról szóló részt teljes terjedelmében idézném: "In 2009, the region overall underwent a modest decline, with most countries showing little or no change. In the non-Baltic former Soviet Union, where media freedoms are severely restricted, Russia remained among the world’s more repressive and most dangerous media environments. Kyrgyzstan’s score fell, continuing a multiyear negative trend. Ukraine, Armenia, and Moldova registered slight improvements. Apart from the former Soviet Union, modest declines were seen in Latvia and Lithuania, with even smaller negative movements in Estonia, Hungary, and Croatia."
Érdekes mód, a magyar rádiófrekvencia-elosztásra felfigyelnek, arról, hogy Szlovákiában milliós perekkel szopatja szét a sajtót a Legfelsőbb Bíróság elnöke, nem írnak.
2. Nemrégiben írtunk a Nyílt Társadalom Alapítvány Újságírói Díjáról. A héten - kedden - az Irodalmi Alap is kiosztotta éves sajtódíjait. Tanácstalanul nézem az eredményeket. Publicisztika és híradás kategóriában a nyomtatott sajtóban nem osztottak ki díjat. Valóban ennyire rossz lenne a helyzet? Kétlem. Nézzük, kik kaptak díjat ettől a finnyás testülettől.
3. Egy kedves kommentezőm is felhívta a figyelmet arra, amit ma a Hospodárske noviny honlapján olvashattunk: Dag Daniš, a Pravda magyarellenes nézeteiről ismert kommentátora a Hospodárske novinybe tart. Májustól nem a Pravdában olvashatjuk fehér-kék-piros téntába mártott tollal írt kommentárjait. "A lapoknak ma világos nézettel rendelkező emberekre van szükségük. Dag Daniš személyében ilyen embert szereztünk" - indokolta a vásárlást Peter Vavro, a HN főszerkesztője. A HN gazdasági kérdésekben piacvezető, ez elvitathatatlan, Beerősítettek Robert Kotiannal, és a Žurnál megszűnése után Peter Javůrekkel is. Mindketten jó kommentátorok. A lap mégsem tudott olyan karakteres véleményoldalt kialakítani, mint konkurenseik. Daniš HN-be menetele annyira nem villanyoz fel, mert Pravdát gyakrabban veszek a kezembe, mint HN-t. Kérdés azonban, hogy a lap törzsolvasóira - a gazdasági döntéshozókra - milyen hatással lesz e baloldali fasiszta.
4. Ma, mivel Komáromban voltam, elmentem Vujity Tvrtkóra. Utoljára Szegeden hallottam őt egyetemi éveimben. Korrekt, érdekes, olykor humoros, másfél órás stand upot nyomott.
Nem csak kívülről nézzük...
Ma este, miközben a bakancsosok a Hory a mesto filmfesztivál 11. évfolyamának örülhetnek az Auparkban, a főváros egy másik pontján, elegáns, belvárosi közegben átadják az Újságírói Díjakat.
Összesen 900 pályamű érkezett be. Közülük - ha jól emlékszem - egy volt magyar nyelven megjelent print, Vrabec Mária írása a Thália Színházról, és az STV magyar adásának Terítéken c. műsora (Hushegyi Dóra és Debnár Klára munkája). Szlovák nyelvű médiában ténykedő magyar sajtómunkásoktól is volt ott pár darab.
Ők a befutók:
kategória najlepšia reportáž v printových médiách
Andrej Bán - Deti z fotografie (.týždeň)
Peter Kubínyi - Prales pri Komárne (Žurnál)
Daniela Obšasníková - Talenty svetových rozmerov vyrastajú aj v osadách. Treba ich len nájsť (Romano nevo ľil)
kategória najlepšia rozhlasová reportáž v elektronických médiách
Michal Čabák - Živý šach v Banskej Štiavnici (Slovenský rozhlas)
Sergej Danilov - séria: Kauza Františkáni (Rádio Expres)
Alena Taranová - séria: Detské domovy - továrne na bezdomovcov (Rádio Expres)
kategória najlepšia televízna reportáž v elektronických médiách
Etela Matová – séria: Krivany (STV, www.rpa.sk)
Ján Pasiar – Chudoba (TV Markíza)
Andrea Paulínyová - Novodobé otroctvo (TV Markíza)
kategória najlepší rozhovor v printových médiách
Jaroslav Daniška, Štefan Hríb - Viktor Orbán (.týždeň)
Kristína Magdolenová, Jarmila Vaňová - Kveta Berkyová: Chcem, aby v kostole vedľa mňa sedela „biela“ žena (Rómska tlačová agentúra)
Marek Vagovič - Srholec: V kostole je niekedy veľa pokrytectva (SME)
kategória najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách
Roman Bomboš, Martin Hílek - Nočná pyramída: 17 zastavení novembra (Rádio Slovensko)
Klára Debnárová, Dóra Hushegyiová - Slovenčina - cudzí jazyk alebo druhý jazyk (STV)
Štefan Hríb – relácia Lampa (TV JOJ PLUS)
Daniel Krajcer - DE FACTO: Vladimír Mečiar vs. Mikuláš Dzurinda (TV JOJ)
kategória najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách
Michal Frank - séria: Stámiliónový tender prešovská radnica vypísala rýchlo a potichu (Prešovský Korzár)
Peter Martinák – Opustené nehnuteľnosti (Trenčan)
Lýdia Vereščáková - séria: nevýhodný predaj pozemkov v Trebišove (Zemplínsky Korzár)
kategória najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách
Gabriela Horečná - Prvý guvernér Národnej banky Slovenska - JUDR. Imrich Karvaš (Rádio Regina)
Vanda Tuchyňová - Tvrdošínske noviny zneužívajú verejné peniaze na budovanie kultu osobnosti primátora (Rádio Regina)
kategória najlepší analyticko - investigatívny príspevok v printových médiách
Gabriel Beer - séria: Sanitkový tender (Trend)
Miroslav Kern, Tom Nicholson, Marek Vagovič - séria: Prevod pozemkov v Tatrách (SME)
Kristián Slovák – séria: Kauza emisie (Trend)
kategória najlepší analyticko - investigatívny príspevok v elektronických médiách
Róbert Adamec - séria: Prezumpcia viny? (TV Markíza)
Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV)
Andrea Paulínyová - séria: Záchranky, Potichu a rýchlo (TV Markíza)
kategória najlepší komentár a krátky publicistický príspevok v printových médiách
Rado Baťo - séria komentárov (Trend)
Michal Havran ml. - Zabite ich všetkých, Boh si svojich rozpozná (jetotak.sk)
Štefan Hríb - séria editoriálov (.týždeň)
kategória najlepšia novinárska fotografia
Andrej Bán - séria: Gruzínski utečenci z Abcházska (.týždeň)
Jana Čavojská - séria: Benjaminov dlh (Plus 7 dní)
Alan Hyža - séria: Chudobní a šťastní, Filipíny (Žurnál)
kategória najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra
Jozef „ Danglár“ Gertli - séria karikatúr (Pravda, Žurnál)
Alan Lesyk – séria karikatúr (Pravda)
Natália Ložeková - séria karikatúr (.týždeň)
Fedor Vico - séria karikatúr (Hospodárske noviny, Korzár)
kategória najlepší článok publikovaný na blogu
Roman Daniel Baranek - Keď aj pohľad bolí... (baranek.blog.sme.sk)
Samuel Marec - séria: S láskou z Prištiny (samuelmarec.blog.sme.sk)
Janette Maziniová - séria: Rómovia - kultúra a mentalita (maziniova.blog.sme.sk)
Na Cenu British Council za podporu medzikultúrneho dialógu boli nominované príspevky
Andrej Bán - Deti z fotografie, séria: Rómovia (spoluautor Jozef Majchrák) (.týždeň)
Lukáš Kodoň, Samo Trnka – séria: Úplne pre ateistov (TV SME)
Etela Matová - Rómovia v Košiciach po 20. rokoch (STV, www.rpa.sk)
Jana Shemesh – Izraelský zapisník (SME)
Na Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska boli nominované príspevky:
Róbert Csere, Eva Čobejová, Marína Galisová, Martin Hanus - Koniec novín? (.týždeň)
Katarína Ragáčová – séria: Kauza emisie (SME)
Kristián Slovák – séria: Kauza emisie (TREND)
Na Cenu otvorenej spoločnosti boli nominované nasledujúce príspevky:
Róbert Adamec - Géniovia alebo podvodníci (TV Markíza)
Lukáš Kodoň, Samo Trnka – séria: Úplne pre ateistov (TV SME)
Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV)
Mária Miháliková, Zuzana Petková – séria: Diplomy z Trenčianskej univerzity (Pravda)
Mivel az STV magyar adásának műve is a versenyzők között van - tavaly nyert, így idén valszeg nem fog -, nem kell kívülállóként néznünk az ünnepséget. Persze, e sorok írója a szlovák kollégák sikerének is örül, mert akik bekerültek a TOP3-ba, azok meg is érdemlik. Személyes favoritom Lýdia Vereščáková, akit kelet-szlovákiai bűnözői körök meg is fenyegettek egy másik sorozata miatt. Aki pedig már legalább egyszer látta legalább képen mondjuk az Adamčo-fiút (csak összevetés végett, a fenyegető most nem ő volt), az tudja, hogy ez nem vicc.
UPDATE: Eredmények
Najlepšia reportáž v printových médiách
Víťaz: Andrej Bán - Deti z fotografie (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Peter Kubínyi - Prales pri Komárne (Žurnál); Daniela Obšasníková - Talenty svetových rozmerov vyrastajú aj v osadách. Treba ich len nájsť (Romano nevo ľil)
Najlepšia rozhlasová reportáž v elektronických médiách
Víťaz: Alena Taranová - séria: Detské domovy - továrne na bezdomovcov (Rádio Expres)
Ďalší nominovaní: Michal Čabák - Živý šach v Banskej Štiavnici (Slovenský rozhlas); Sergej Danilov - séria: Kauza Františkáni (Rádio Expres)
Najlepšia televízna reportáž v elektronických médiách
Víťaz: Andrea Paulínyová - Novodobé otroctvo (TV Markíza)
Ďalší nominovaní: Etela Matová – séria: Krivany (STV, www.rpa.sk); Ján Pasiar – Chudoba (TV Markíza)
Najlepší rozhovor v printových médiách
Víťaz: Kristína Magdolenová, Jarmila Vaňová - Kveta Berkyová: Chcem, aby v kostole vedľa mňa sedela „biela“ žena (Rómska tlačová agentúra)
Ďalší nominovaní: Jaroslav Daniška, Štefan Hríb - Viktor Orbán (.týždeň); Marek Vagovič - Srholec: V kostole je niekedy veľa pokrytectva (SME)
Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách
Porota sa rozhodla cenu neudeliť
Nominovaní: Roman Bomboš, Martin Hílek - Nočná pyramída: 17 zastavení novembra (Rádio Slovensko); Klára Debnárová, Dóra Hushegyiová - Slovenčina - cudzí jazyk alebo druhý jazyk (STV); Štefan Hríb – relácia Lampa (TV JOJ PLUS); Daniel Krajcer - DE FACTO: Vladimír Mečiar vs. Mikuláš Dzurinda (TV JOJ)
Najlepší regionálne publikovaný príspevok
Víťaz: Peter Martinák – Opustené nehnuteľnosti, Realitné otázniky (Trenčan)
Ďalší nominovaní: Michal Frank - séria: Stámiliónový tender prešovská radnica vypísala rýchlo a potichu (Prešovský Korzár); Lýdia Vereščáková - séria: Nevýhodný predaj pozemkov v Trebišove (Zemplínsky Korzár)
Najlepší regionálne odvysielaný príspevok
Víťaz: Vanda Tuchyňová - Tvrdošínske noviny zneužívajú verejné peniaze na budovanie kultu osobnosti primátora (Rádio Regina Banská Bystrica)
Ďalšia nominovaná: Gabriela Horečná - Prvý guvernér Národnej banky Slovenska - JUDR. Imrich Karvaš (Rádio Regina Bratislava)
Najlepší analyticko - investigatívny príspevok v printových médiách
Víťaz: Gabriel Beer - séria: Sanitkový tender (Trend)
Ďalší nominovaní: Marek Vagovič, Tom Nicholson, Miroslav Kern - séria: Prevod pozemkov v Tatrách (SME); Kristián Slovák – séria: Kauza emisie (Trend)
Najlepší analyticko - investigatívny príspevok v elektronických médiách
Víťaz: Róbert Adamec - séria: Prezumpcia viny? (TV Markíza)
Ďalší nominovaní: Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV); Andrea Paulínyová - séria: Záchranky, Potichu a rýchlo (TV Markíza)
Najlepší komentár a krátky publicistický príspevok v printových médiách
Víťaz: Michal Havran ml. - Zabite ich všetkých, Boh si svojich rozpozná (jetotak.sk)
Ďalší nominovaní: Rado Baťo - séria komentárov (Trend); Štefan Hríb - séria editoriálov (.týždeň)
Najlepšia novinárska fotografia
Víťaz: Andrej Bán - séria: Gruzínski utečenci z Abcházska (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Jana Čavojská - séria: Benjaminov dlh (Plus 7 dní); Alan Hyža - séria: Chudobní a šťastní, Filipíny (Žurnál)
Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra
Víťaz: Jozef „Danglár“ Gertli – séria karikatúr (Pravda, Žurnál)
Ďalší nominovaní: Alan Lesyk – séria karikatúr (Pravda); Natália Ložeková - séria karikatúr (.týždeň); Fedor Vico - séria karikatúr (Hospodárske noviny, Korzár)
Najlepší článok publikovaný na blogu
Víťaz: Janette Maziniová - séria: Rómovia - kultúra a mentalita (maziniova.blog.sme.sk)
Ďalší nominovaní: Samuel Marec - séria: S láskou z Prištiny (samuelmarec.blog.sme.sk); Roman Daniel Baránek - Keď aj pohľad bolí... (baranek.blog.sme.sk)
Cena British Council za podporu medzikultúrneho dialógu:
Víťaz: Andrej Bán - Deti z fotografie, séria: Rómovia (spoluautor Jozef Majchrák) (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Lukáš Kodoň, Samo Trnka – séria: Úplne pre ateistov (TV SME); Etela Matová - Rómovia v Košiciach po 20. rokoch (STV, www.rpa.sk); Jana Shemesh – Izraelský zapisník (SME)
Cena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska
Víťazi: Katarína Ragáčová – séria: Kauza emisie (SME); Kristián Slovák – séria: Kauza emisie (TREND)
Ďalší nominovaní: Róbert Csere, Eva Čobejová, Marína Gálisová, Martin Hanus - Koniec novín? (.týždeň)
Cena otvorenej spoločnosti
Víťazi: Róbert Adamec - Géniovia alebo podvodníci (TV Markíza); Mária Miháliková, Zuzana Petková – séria: Diplomy z Trenčianskej univerzity (Pravda)
Ďalší nominovaní: Lukáš Kodoň, Samo Trnka – séria: Úplne pre ateistov (TV SME); Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV)
Utolsó kommentek