Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy éve és egy hónapja lost

Igen, egy éve és egy hónapja nem tudjuk, mi van az STV Reportéri című műsorának börtöntöltelék kinézetű, pösze riporterével, a hazai sajtó egyik fenegyerekével, Palo Rýpallal.

És szép lassan feledésbe is merül a dolog. Hisz valszeg a róla megemlékező medialne.sk is elaludta a dolgot, azért nem az egyéves évfordulóhoz kötötte a híradást. Kiderült, hogy az itt látták-ott látták, reverendában kéregetett stb. mind hírlapi kacsának bizonyult.

A család - amely alatt a szülőket és a testvérét kell érteni, Rýpal ugyanis nőtlen volt - egy Nový časban publikáló kolleginát kért meg az ügy menedzselésével. Ő eleinte nagyon aktív volt, amikor állítólag Párkány környékén tűnt fel, engem is megkért, hogy tegyek vmit az ügy érdekében - novinár maďarként vagyok eltéve a telefonjában:). Azonban egy ideje semmi. Utoljára tavaly ősszel futottunk össze, a Mosonmagyaróvár mellett meztelenül megtalált, brutálisan meggyilkolt Barbora Mrovčákováról - magyarul itt olvasható  az esetről- tartott közös szlovmagy sajtótájékoztatón, nagyon bizakodó volt.

Palo Rýpal kudarcokban és szakmai sikerekben egyaránt bővelkedő életéről itt  olvasható egy mélyinterjú, ami sok mindent megvilágíthat.

Csak remélni tudom, hogy életben van. Nagyon jó újságíró (volt?).

0 Tovább

Magyar győzelem az Újságírói Díjon - először az életben

Zoleeval épp csónakokat pakoltunk, amikor a PRime Time ügynökségtől felhívott egy kedves hölgy, hogy ugyan menjek már az Újságírói Díj 2008 átadására. Mondtam neki, hogy nagyon kedves, de nem megyek, mert a főnököm nem mondta, hogy menjek. Meg péntek este egész máshol kellett lennem, de ez ebből a szempontból nem fontos.

Az ötödik éve futó rangos versenyről már tavaly is megemlékeztünk, akkor épp a magyarhiányt emeltük ki. (Ha esetleg érdekel) Nos, a kocka fordult. Üzembentartási díjat fizető szlovák állampolgárként az egyik szemből ömlik a könny, ugyanis az én üzembentartási díjamból is fizetett közszolgálati Szloválk Televízió csak egy díjat kapott, hát hova teszik azt a sok pénzt, az anyjuk fiskusát?! Ellenben szlovmagy újságíróként a másik szemem nevet: azt az egy árva díjat, amit az STV kapott, MAGYAROK KAPTÁK, jelesül Hushegyi Dóra és Bárdos Ágnes. A díjazottaknak ezúton gratulálunk, és további szakmai sikereket kívánunk!

És most nézzük a teljes eredménylistát:

A legjobb riport a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Juraj Sedlák – Podoby Slovenska (Žurnál)
További nevezettek: Matej Gašparovič – Horúce pozemky v Nižnej Boci (Profit); Ján Karásek – Zabudnutý kút (Plus 7 dní)

A legjobb riport az elektronikus sajtóban
• Győztes: Táňa Kusá - Čo s deťmi? (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Peter Janků - Kde končia peniaze za poslanecké kancelárie? (TA3); Mária Ölvedyová – séria o chlapcovi s chorým srdcom (TV JOJ)

A legjobb interjú a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Karol Sudor - Marek Nikolov: V zdravej rodine homosexuál nevyrastie (SME.sk)
További nevezettek: Jozef Majchrák, Tomáš Gális - Mnohým stačia klebety (.týždeň); Juraj Sedlák - Huszársky kúsok (Žurnál)

A legjobb interjú, vitaműsor az elektronikus sajtóban
• Győztes: Dóra Hushegyiová, Ágnes Bárdos – Predsudky a stereotypy v slovensko – maďarských vzťahoch (STV)
További nevezettek: Magdaléna Glasnerová, Petra Kolevská, Ivan Predmerský, Ľuba Vančíková – relácia 5 minút po dvanástej (STV); Juraj Hrabko – Z prvej ruky: Skládka v Pezinku (Rádio Slovensko)

A legjobb regionális lapban megjelent cikk
• Győztes: Lýdia Vereščáková - O starostke rozhodnú občania (Zemplínsky Korzár)
További nevezettek: Martin Šimovec - Hľadači pokladov prečesávajú aj náš región (MY - Trenčianske noviny); Jaroslav Vrábeľ - Odmeny košických starostov (Košický Korzár)

A legjobb anyag a regionális elektronikus sajtóban
• Győztes: Ladislav Munk – Nevidené príbehy (TV Ružinov)
További nevezettek: Mária Babinská – Pentagon – centrum drogovej kriminality ; (Rádio Regina) Zuzana Laurinčíková, Peter Kotrha – Ujček Stano (TV Trenčín)

A legjobb oknyomozó írás a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Monika Tódová – séria: Rafaj falšuje Slotov podpis (SME)
További nevezettek: Jana Mravcová - séria článkov o výmennom kurze slovenskej ; koruny (Trend) Marek Vagovič - séria článkov o majetkových pomeroch Jána Slotu (SME)

A legjobb oknyomozó anyag az elektronikus médiában
• Győztes: Ján Pasiar – Básnička I, II (TV Markíza)
További nevezettek: Peter Janků – Arizované podniky (STV); Dušan Karolyi– Cigaretový biznis I, II, III (TV Markíza)

A legjobb kommentár a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Marián Leško – séria komentárov (SME)
További nevezettek: Márius Kopcsay – séria komentárov (Pravda); Ivan Štulajter – séria komentárov (SME)

A legjobb kispublicisztika a nyomtatott sajtóban
• Győztes: Jana Shemesh – Izraelský zápisník (SME)
További nevezettek: Milan Janásik – Zinscenovaný a zneužitý zápas (webjournal.sk) ; Peter Schutz – séria glos (SME)

A legjobb sajtófotó
• Győztes: Alan Hyža – Slovenskí saleziáni vo svete (Žurnál)
További nevezettek: Jozef Barinka – Slovenský štvorkajak (Six Stars); Mária Candráková – Mažoretky z Horní Lhoty (Plus 7 dní); Ivan Kováč – Futbal inak (Nový čas)

A legjobb karikatúra
• Győztes: Jozef „Danglár“ Gertli (Pravda)
További nevezettek: További nevezettek: Alan Lesyk – séria karikatúr (Pravda); Natália Ložeková – séria karikatúr (.týždeň); Fedor Vico (Hospodárske noviny, Korzár)

A legjobb blogbejegyzés
• Győztes: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk)
További nevezettek: Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk); Jozef Melichár - Prevažná väčšina ľudí žije v tichom zúfalstve, Stanford Prison Experiment (melichar.blog.sme.sk)

A Lapkiadók Társulásának díja
• Győztes: Lukáš Milan - séria článkov o predražených tendroch na Ministerstve obrany (Pravda); Monika Tódová - série: Rafaj falšuje Slotov podpis, Janušek plytvá peniazmi (SME)
További nevezettek: Annamária Dömeová, Tomáš Nejedlý, Martina Ruttkayová, Jožo T. Schön - Dary pre HZDS (Hospodárske noviny)

A Nyílt Társadalom Díj
• Győztes: Oleg Pastier - Rodinné striebro (Rádio Slovensko)
További nevezettek: Natália Blahová – séria článkov o problematike detských domovov (nataliablahova.blog.sme.sk); Peter Janků - Arizované podniky (STV); Janette Maziniová – séria článkov na tému Rómovia, intolerancia (maziniova.blog.sme.sk)

A verseny hivatalos honlapja.
0 Tovább

Mi a különbség?

A nyomtatott lapoknál ténykedő újságíróknak a húsvét – az ünnephez illő egyházi diskurzus nyelvi regiszterében maradva - maga a mennyország. Csütörtökön már nem dolgoznak, mert pénteken nem jelenik meg lap. A szombati újság ünnepi ügyeletben készül, s aztán legközelebb keddre kell lapot készíteni. Így ha a tollnoknak szerencséje van, és az ügyelet nem pont rá jut, akkor csütörtöktől kimondhatatlan öt napon át szabadságol. Az internetes hírportáloknál azonban nem áll meg az élet. Azt hiszem, az ebben a szférában dolgozó újságírók számára borzalmasak voltak az elmúlt napok. Ha a moldovai futballhuligánok nem zavarogtak volna, akkor szinte semmi izgalmas nem került volna fel. Mert a hazai belpolitikai életben az egy Belousovová-nyilatkozatot leszámítva nem történt semmi. Ilyenkor rúghatnak labdába azok a hírek, melyeknek egyébként esélyük se lenne arra, hogy képernyőt kapjanak.

Ilyenkor szinte csak a hírügynökségekre támaszkodhatnak. Reggeltől estig. Ez a bejegyzés a reggel miatt született meg. Vegyünk egy olyan abszolút fokmérőt, mint az amerikai sporteredmények, egy olyan sajtószempontból teljesen halott napon, mint a húsvét vasárnap. A baseballt és a rögbit kevés portál teszi fel reggelente. Viszont az NHL és az NBA eredményeit csaknem mindegyiken ott olvashatjuk. Ezek közlése azonban kilenckor épp olyan értelmetlen, mint a közszolgálati TASR hírügynökség lapszemléje kilenc órakor. Olyankor már mi a tökömnek?

Nos, Amerikában az afroamerikai daliák jókat zsákolnak az NBA-ban, ill. az európai légiósok jókat hokiznak. A jégen, úgy értem. Nézzük, hogyan tud ebből profitálni a szlovákiai (magyar) olvasó.

Az NBA szombati eredményei - melyik hírügynökség hánykor adta ki
Reuters 7.10
ČTK 8.02
TASR 8.20
MTI 8.24
SITA 9.04
Az első és az utolsó közlés között 1 ó 56 perc van.


Az NHL szombati eredményei
ČTK 6.30
Reuters 6.57
TASR 8.13
MTI 8.37
SITA 8.57
Az első és az utolsó közlés között 2 ó 27 perc van.

A kérdés önkéntelenül adódik: a meccseknek ugyanakkor lett vége. Miért tudja az egyik brigád ennyi idővel hamarabb kiadni, és mit csináltak abban a hírgyárban, ahol ennyire lemaradtak az elsőtől?

0 Tovább

Miért nem nyernek a bloggerek választásokat?

Ha egy pillanatra elvonatkoztatunk Ivan Gašparovičtól, némi pátosszal azt mondhatjuk, hogy a köztársaságielnök-választást az internet nyerte. Vidékünkön még soha nem volt ilyen élénk, a hivatalos információs csatornákon túlmenő társadalmi aktivitás politikai kérdésekben. Volt itt támogató polgári kampány, rajongói csoportok a Facebookon, megszámlálhatatlan mennyiségű kommentár, és végtelen viták minden sarkon. Az elmúlt napok leglényegesebb témája a személyes álláspontok kinyilvánítása volt, ezért a szlovák netet blogtömegek borították el. A sme.sk-n szinte lapáttal pakolták őket, és a könnyebb tájékozódás végett többször készítettek reprezentatív válogatást a véleménytömegből.

Ha visszatekintünk erre az internetes véleményoffenzívára, adódik a kérdés: meglátszott-e ennek eredménye a választásokon? Az empirikus adatok itt valószínűleg nem segítenek. A választási részvétel volt már magasabb az internet (h)őskorában is, és a közösségi hálózatokon az egyes jelölteket támogatók számának összevetése a ténylegesen leadott szavazatokkal sem vezet sehova.

A válasz keresése során Gabriel Šípoš médiaelemző véleményével is inspirálódhatunk, aki a második választási éjszakán a provokatív: "Az újságírók befolyásolták a választást! Szerencsére" címmel közölt cikket. Šípoš itt tárgyilagos és pragmatikus elméletet ad elő az újságírói "befolyásolásról". Tekintve, hogy a politikai ma kizárólag a médiákban történik, az általuk való tájékozódás nemhogy negatívum, de szükségszerűség. Továbbá a sajtó feladata nemcsak az, hogy lefilmezze a nyakkendőket, hanem annak megállapítása is, hogy a jelöltek mikor hazudnak, mikor vezetnek félre, és mikor állítanak féligazságokat. Ebben áll az elvárt újságírói "befolyás", amellyel az újságírók   köztársaságielnök-választás során is éltek.

És éppen ez az a pont, ahol a népes bloggermenet határai húzódnak. Az internetes hobbiírók közül az elmúlt hetekben senki sem járt sajtótájékoztatóról sajtótájékoztatóra, és nem dugott mikrofont a politikusok orra alá, kellemetlen kérdésekkel. Egy blogger sem keresett és tanulmányozott bizonyító érvényű anyagokat, és nem keresett egyenetlenségeket az elnöki megnyilvánulásokban. Ez továbbra is kizárólag újságírói terep, amelyen a szabadidős szómestereknek nincs idejük futkosni.

A polgári újságírók a sajtóműfajok palettájáról kizárólag a véleményműfajokat tették magukévá. A legtöbb blogger ex post glosszaíró, aki nem állít elő új információt, ellenkezőleg, az elérhető médiatartalmat használja fel ugródeszkaként a saját következtetések levonásához. Ahogy Geert Lovink médiaelelmző állítja, a bloggerek nem dolgoznak aktívan a nap témáján, csak nézik azt. Lovink gyűlölködés és az olcsó botránykeltés szándéka nélkül tárja fel a blogolás nihilista vonásait. Véleménye szerint ez épp a klasszikus médiával való konfrontáció során jelenik meg. Míg a nagy médiák az általános témákra hívják fel a publikum figyelmét, a blogoszféra szétveri a közösségi platformot, és az egyéni hangok káoszába veszik.

A bloggerek faszgyarekek. Fel tudják turbózni a vitákat, küzdenek a véleményükért, és új horizontokat tárnak fel. Néha ékesszólóbb módon fejezik ki magukat, mint hivatásos kollégáik. Gond akkor lesz, ha a gondolati hátteret biztosító újságírók nem fogják győzni a munkát. Ez a félelem hatja át Šípoš szövegét is, amelyben a szerző arra panaszkodik, hogy a választások előestéjén a sajtó nem érdeklődött erről meg erről meg erről, s így a nyilvánosság nem tudott meg lényeges dolgokat. Ami a mi viszonyaik között a következetlenség eredményének hathat, az az óceánon túl egyértelmű sztori. Minden héten legalább egy lap lehúzza a rolót, a szerencsésebb kiadók csak a leépítés mellett döntenek.

A növekvő bloggerközösség bizonyára örömmel tölti el az amerikaiakat is, de sovány vigasz, ha az elvérző sajtóra tekintünk. Azt, hogy kiknek van befolyása a közélet dolgaira, Paul Star sokat kommentelt "Goodbye to the Age of Newspapers (Hello to a New Era of Corruption)" című cikke is jelzi.  Nem kell lefordítani a címet, sem alaposabban tanulmányozni a  kilencoldalas értekezést ahhoz, hogy nyilvánvalóvá váljon, miről is van szó. A bloggerek élesre fent billentyűzetű, milliós hadserege, és az internet szuperdemokratikus vitatere sem ingatta meg a szerző abbéli meggyőződését, hogy az újságok háttérbe szorulásával egy pótolhatatlan ellenőrzési mechanizmus veszik el.

A Princentoni Egyetem kutató sem számoltak a bloggerek és az internetes viták lehetséges befolyásával, mikor azt tanulmányozták, hogyan fog hatni az újságok megszűnése a politikai öntudatra és az állampolgárok elkötelezettségére. Tanulmányukból kiderül, hogy Cincinnatiben a helyi napilap megszűnése után csökkent a választók száma, és a hivatalban levőkkel szemben kevesebb ellenjelölt indult. Ez végső soron növelte a hivatalban levők esélyét funkciójuk megtartására.

Hogy mindez milyen mértékben felel meg a szlovákiai valóságnak, és hogyan fog hatni az egy év múlva esedékes parlamenti választások, és a következő köztársaságielnök-választás során, az további cikkek témája lesz. Remélhetőleg valamikor megírja egy újságíró. A bloggereknek nem lesz rá idejük.

--------------------------------------------------------------------
Ezt a cikket nem én írtam, hanem Patrik Garaj, a www.medialne.sk munkatársa. Köszönöm, hogy hozzájárult a lefordításához és a blogomon való közzétételéhez. Az eredeti cikk itt olvasható: http://medialne.etrend.sk/internet/clanok.php?clanok=7348.

0 Tovább

A választások igazi győztese; Az ügynök díja?

Azt hiszem, gratulálhatunk a köztársaságielnök-választás igazi győztesének. Ez pedig nem Ivan Gašparovič, aki a papírforma szerint nyert. Nem Iveta Radičová, aki a vártnál kisebb különbséggel lett második. Nem Franitšek Mikloško, aki a hihetetlenül szar kampánya ellenére is harmadik lett. Nem az ellenzék, ahogy Csáky Pál mondta. A választások igazi győztese a Sme című polgári liberális napilap. Az ország két legerősebb televíziója, az örök piacvezető Markíza, és az örök második Joj is úgy látta jónak, hogy nézőiknek az lesz a legjobb, ha választási műsoraikban a Sme kommentátorai fogják megmondani a trút. A Markízán Marián Leško, a Jojon Ivan Štulajter osztotta az észt. Azaz a két legnagyobb tévé úgy gondolta, hogy nem a Pravda, nem a Hospodárske noviny, nem a Nový čas, nem a Plus 1 deň - a magyar lapokat és portálokat ne is említsük, mert azokat a szlovák sajtó nem is veszi sajtószámba -, hanem pont a Sme kommentátorai tudják az istenadta tévénézőnek a legjobban elmagyarázni, mi van a képernyőn. Némi irigységgel vegyülő kézszorítás a kollégáknak.

***

A maximális politikai korrektségre törekvő hírt olvasok az Új Szó Onlájnon. A hír arról szól, hogy Gál Sándor Pulitzer-díjat, méghozzá nem is akármilyent, hanem életműdíjat  kapott. A hír mellett rövid figyelmeztetés: bassza meg, hogy-hogynem van egy Alexander Gál, aki ugyanakkor született, mint a mienk, és ügynök volt. Emberek, mekkora a valószínűsége annak, hogy két azonos nevű ember azonos napon születik, az egyik ügynök, a másik nem?

0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek