Egy hete ilyenkor nyitottak a szavazóhelyiségek, hogy aztán a tervezett, 22 órai zárás helyett az áramszünet miatt 22.30-kor zárjanak, földrengést hozva.
Az első kézből kapott reakciók mindig fontosak, tekintsünk hát vissza az első, a témában megjelent kommentárokra.
Új Szó: Molnár Norbert, Sidó Árpád
Sme: Peter Schutz, Lukáš Fila, Peter Morvay, Luboš Palata
Pravda: Márius Kopcsay, Peter Javůrek
Hospodárske noviny: Dag Daniš
Többen, többféleképpen magyarázzák az MKP kudarcát, ill. a Most-Híd sikerét, és a szlovmagy párbeszéd további lehetőségeit (egyébként téma az egész héten, de hát mindent nem linkelhetünk, tessék megdolgozni érte).
De - ahogy Szőcs Gézával mondtuk korábban - Ki cserélte el a népet? Alaposan a számok mögé kellene nézni. Mert ha elhinnénk azt, hogy egyik napról a másikra a szlovákiai társadalom egy nagy jobbra átot csinált, csattantak a bokák, és a nackósok eltűntek, egyik pillanatról a másikra az összes szlovák demokrata lett, és keblére ölelte az első szembejövő magyart, akkor nagyot tévednénk. (ugyanez, megváltoztatva a megváltoztatandókat, elmondható a magyarokról is, de ők a kisebbség, velük kell jó fejnek lennie a többségnek.)
----------
Nemsokára összeül a Magyar Koalíció Pártja Országos Tanácsa. Kíváncsi vagyok, miben fognak megegyezni... Egyrészt jogosan tarthatunk attól, hogy a régi gárda egy részében erős lesz a vágy pozícióik konzerválására, és igyekezni fognak stabilizálni saját pozícióikat, elkenve a számonkérést. Az pedig nem lehet, hogy a kialakult helyzetért csak Bugár Béla okolható, az ő oldalukon pedig senki sem hibázott. A kudarcnak vannak objektív okai, ezeket meg kell nevezni. Vajon fognak-e bármiféle elemzésekre támaszkodni a vita során, vagy csak azt fogják mondani, ami gondolnak.
Másrészt azt sem lenne jó, ha a fenenagy számonkérési vágyban teljesen legyalulnának mindent, és a fürdővízzel a gyereket is kiöntenék. Vannak még EP-képviselők, megyei képviselők, polgármesterek, és az a 110 ezer szavazat is kötelez(ne). Tessék abbahagyni a csetlést-botlást, és végre központi kommunikációba kezdeni.
(Frissítve: képek itt.)
----------
A mindkettőnk számára fontos civil szervezettel egy nem várt dolog történt a héten. T. is javasolt egy megoldást, és én is. Az eszmecserét végül T. így zárta le: úgy lesz, ahogy én gondolom, mert én úgy ítélem meg a helyzetet, mint egy normális ember, te pedig, mint egy újságíró. Hát..., van ilyen...
Kommentárok, MKP OT, magán
Egyszerű emberek
De a másik három „egyszerűt” is szívükbe zárták a szavazók, 29 210, 26 185 és 24 353 preferenciaszavazatot kaptak, így az őket befogadó Szabadság és Szolidaritás listájának farkáról, az utolsó négy – a szavazók többsége által bizonyosan megválaszthatatlannak gondolt – helyről tornázták fel magukat a 4–7. pozíciókra, több preferenciaszavazatot gyűjtve néhány politikai párt össz-szavazatmennyiségénél. A hazai parlamenti választások történetében példátlan „ugrással” a párt egyik alelnökét is maguk mögé utasították, aki eredetileg a 3. helyre volt rangsorolva, és most 8.
Ahirdetésiújságkiadója–ésáltalában az új hazai pártok – sikerének vanvalamiLMP-feelingje,1998óta nemtudtaújpártbedolgoznimagát a törvényhozásba, mindig ugyanazok a fáradt arcok, ugyanazok a – nem ritkán megélhetési – politikusok, a parlamenti tudósító már a lépésükzajárólmegismeriőket,azátlagember pedig elkapcsol, ha megjelennek a képernyőn. (Az érdemeik kisebbítésére irányuló szándék nélkül: bizonyosan volt némi proteszttörekvés abban a 512 825 választópolgárban, aki a két, újonnan bekerült pártra szavazott.) Ugyanakkor a rengeteg zöldfülű, a parlamentet eddig csak kívülről látott képviselővel bíró (potenciális) koalíción belüli további frakciók a törékeny többség miatt kétségeket is ébreszthetnek:ha a jobbközép koalíció alakíthat kormányt, éppen néggyeltöbbképviselőjelesz–négy pártból, mely voltaképpen hat –, mint Robert Ficónak és Ján Slotának együttvéve. A „különutasok” is négyen-négyen vannak. A Polgári Konzervatív Pártból a Híd listáján négyen jutottak be. Esetükben BugárBélasietett leszögezni,afrakció részei lesznek. Az OKS egyébként – noha eddig értelmiségi rétegpártként sosem tudott egy százalék feletti eredményt produkálni – olvasható politikai erő. Nem így a minden politikai tapasztalat híjával levő Egyszerű emberek, akik még a választás előtt jelezték, Richard Sulík pártelnök 120 pontjából kilenccel nemértenek egyet, de egyébként lojálisak lesznek a koalícióhoz. Az etikus politizálásra oly nagy hangsúlyt fektető, a Dzurindára jellemző, ravasz, „minden hájjal megkentségnek” híján levő Iveta Radičovának lesz mit csinálnia, hogy négy évig sikeresen egyben tartsa ezt a koalíciót.
Megint számok
Természetesen fogunk írni a Pali Búcsúpohara Vidám Politikai Pártról, nagy(bajuszú) kedvencünkről, aki képes volt megszólítani 14 ezer szavazót, de ez olyan hétvégi téma... Tegnap a gyilkos számokkal fejeztük be, és a számmisztika kimeríthetetlen zsák. Ma még ekörül futunk egy kört, mert lehet az eredmény felett örvendezni vagy bánkódni, de a számok, ezek olyan egzakt dolgok.
Nézzük, mikor ki mennyit kapott
2010 2006 2002
Smer 34,79 29,14 13,46
SDKÚ 15,42 18,35 15,09
SaS 12,14 - -
KDH 8,52 8,31 8,25
Híd 8,12 - -
SNS 5,07 11,73 3,32
------
HZDS 4,32 8,79 19,50
MKP 4,33 11,68 11,16
Nos, minek is örüljünk annyira - természetesen a kormányváltáson kívül? Hogy a Smer támogatottsága az ismert korrupciós botrányok ellenére folyamatosan növekszik, még most is 5 százalékkal többet kaptak, mint legutóbb? Ok, ezek a szavazatok hiányoznak az SNS és a HZDS tarsolyából, de a választópolgárok ezt egy velejéig korrupt pártra adták.
A magát győztesként ünneplő SDKÚ visszaesett a 2002-es szintre.
A KDH meg úgy forog körbe az egyik lába körül, mint a kosaras, aki nem tud passzolni: bármit tesz, azt a 8 százalékot nem tudja megugrani.
A népet valahogy nem sikerül lecserélni.
Más.
Arról se feledkezzünk meg, hogy a koalíciós egyeztetéseket folytató négy párt tulajdonképpen hat. Az OKS-ről tudjuk, hogy micsoda, egy elvhű, szegény - csak egy irodája van, az a "pártközpont" -, értelmiségi rétegpárt, mely mindig 1 százalék alatti teljesítményt ért el. Örülök neki, hogy a Most-Híd listáján most végre lehetőséget kaptak.
Annál kevesebbet tudunk viszont az Egyszerű emberekről, arról a négy arcról, amely az SaS listáján jutott előre a preferenciaszavazatokkal. Igor Matovič saját reklámlapja hátulján szokott populista és demagóg jegyzeteket közölni. Ezekben - nagyon helyesen - Ficóékat fikázta, elég egyszerűen, és megoldási javaslat nélkül. De ki a másik három arc? Fog rájuk vonatkozni a pártfegyelem stb.?
A többség nagyon törékeny.
Kríziskommunikáció; egy nagyon rossz nyilatkozat margójára; gyilkos számok
(Döglött oroszlán bajszát csavargatni kifejezetten csúnya dolog, de ezt a fejezetet le kell zárni. Folytatódik az ekézés.)
Vasárnap hajnalban Csáky Pál nagyon rosszul kommunikált. Ezen a blogon is többször megírtuk már, hogy az "úgy felelnek, hogy nem felelnek" csak az irodalomban szép, a politikai kommunikációban nem elfogadható stratégia.
Azt is sokszor megírtuk, hogy az MKP-nak hiányoznak a háttérintézményei. Nincs olyanja, amilyen az összes jobbos think-thank az SDKÚ-nak (volt a második kormánya alatt). Az MKP azt hiszi, hogy a kommunikáció az, hogy időnként a sajtóosztályuk küld egy sajtónyilatkozatot.
Csáky Pálnak vasárnap hajnalra két beszéddel kellett volna készülni, egy győzelmivel, és egy vesztessel. És ha a B helyzet áll fenn, akkor azt mondani a titkárnőjének: a B beszédemet kérem. Ez nemhogy nem így volt: nem elég, hogy a pártelnök semmilyen beszédet nem mondott, hanem Berényi Józsefet küldte le, hogy takarítson. Berényi József - minden tiszteletem mellett - elnökHELYETTES. Ez a helyzet pedig elnököt kívánt.
Ugyancsak nagyon fáradt és erőtlen volt a vasárnap délelőtti sajtótájékoztató is, melyen CSP bejelentette az elnökség lemondását. Tudom, hogy ha az embert hasbarúgják, nincs kedve keringőt táncolni, de ez is jelzi, hogy nem volt kommunikációs terv erre a szitura, és hogy az MKP-nak nincs beszédírója. Újra elkövették azt a hibát, amit már sokszor: azt üzenték, hogy majd ezt mi itten a párton belül elintézzük. Annyit kommunikáltak, hogy lemond az elnökség, összehívják az OT-t, aztán meg a kongresszust. Arról beszéltek, hogyan fogják a helyzetet menedzselni a párt struktúráin belül. A 10 ezer körüli(?) tagság, meg az a 110 ezer ember, aki az MKP-ra szavazott, joggal várná el, hogy válaszoljanak a bennük - szintén joggal - felmerülő: Most mi lesz, bazmeg? kérdésére. Megnyugtassanak, irányt mutassanak, vagy legalább csináljanak valamit. Mert egyelőre a válságkommunikáció pár CSP-kommentben merült ki a FB-n. Kevés, mint árvaházban a szülői értekezlet.
*****
A leköszönő pártelnök biztosan nem örvendeztette meg a tagságot azzal az interjúval, amely a hétfői Új Szó 5. oldalán jelent meg. Csáky Pál Veres István kérdésére - Nem tartanak attól, hogy a párt tagjai tömegesen kezdenek átlépnek a Hídba? - ezt a feleletet adta: Igen, ezt a lehetőséget sem lehet kizárni.
Valószínűleg a párttagok nem örülnek ennek a nyilatkozatnak. Persze, biztosan lesznek olyan polgármesterek, akik az őszi önkormányzati választásokra gyúrva - melyeket hagyományosan a parlamenti választások győztese szokott vinni -, pozíciójukat féltve/érdekből/számításból/meggyőződésből/csak (a nem kívánt törlendő) átlépnek a Most-Hídba, vagy kilépnek a pártból. Nem elég, hogy a párt vasárnap 10.30-tól hallgat, egy jó szót nem szóltak a választókhoz, leszámítva azt a két sort, amit feltettek az mkp.sk-ra, hanem a pártelnök még bele is rúg a tagságba, amely valszeg egyébként sem érzi jól magát.
*****
Anyám, a számok nem hazudnak, mondhatnánk Petőfi Sándor után szabadon. Vessünk egy pillantást arra, az egyes választási körzetekben mennyi szavazatot kapott az MKP, és mennyit a Most-Híd.
hely MKP MOST-HÍD
Pozsony 1606 20 291
Malacka 10 810
Bazin 24 924
Szenc 1563 5671
Pozsony megye 3203 27 696
Dunaszerdahely 21 262 32 909
Galánta 6621 13730
Pöstyén 8 669
Szenic 14 627
Nagyszombat 29 1455
Nagyszombat megye 27 934 49 390
Bán 5 147
Vágújhely 14 583
Vágbeszterce 12 555
Privigye 32 1130
Trencsén 12 1724
Trencsén megye 75 4139
Komárom 17 817 19 409
Léva 7618 9965
Nyitra 1728 5611
Érsekújvár 5952 11 265
Vágsellye 3952 6660
Párkány 7412 6275
Nagytapolcsány 3 322
Nyitra megye 44 482 59 498
Csaca 4 380
Alsókubin 9 347
Liptószentmiklós 13 580
Turócszentmárton 21 910
Námesztó 6 361
Rózsahegy 12 421
Zsolna 22 1634
Zsolna megye 87 4633
Besztercebánya 35 1483
Berznóbánya 12 398
Losonc 3894 5359
Rimaszombat 8808 9273
Nagykürtös 3578 3124
Zólyom 42 1274
Garamszentkereszt 29 842
Besztercebánya megye 16 398 21 275
Bártfa 19 429
Homonna 14 746
Késmárk 18 310
Poprád 38 1083
Eperjes 56 1930
Ólubló 11 161
Sztropkó 11 105
Felsővízköz 10 173
Varannó 9 523
Eperjes megye 186 5460
Kassa 1553 8897
Kassa-vidék 3539 7988
Nagymihály 2662 3541
Rozsnyó 3214 6100
Igló 30
Tőketerebes 6275 5301
Kassa megye 17 273 32 970
Országosan 109 638 205 538
városok 33 935 100 216
falvak 75 703 105 322
Forrás: volbysr.sk
Lehet elemezni.
(Azok kedvéért, akik nem ismernek, és a bajszuk alatt most azt mormolják, hogy ez is biztos valami genya hídas blogja, egy disclaimer a végére: e sorok írója az összes eddigi parlamenti választáson az MKP-ra szavazott.)
Élet az MKP után
A fotós kolléga iPhone-ján nézzük az új szerverre költöztetett, az olvasók rohamát becsülettel, ufófejmentesen álló Új Szó Online-t. Egy-két érdeklődő is rá-ránéz a kijelzőre. Ez még csak 4 százalékos eredmény, ez semmi - mondják. Aztán 25, 50, 56, 60, 75, 90, teljes feldolgozottság, már otthon a Mac előtt, de bizony a magyar párt neve mellett a szám nem emelkedik magasabbra 4,33-nál. Azért nem, mert elkúrták - mondhatnák némileg leegyszerűsítő módon, de azért nézzük meg, hogy kik és hogyan.
Az idei parlamenti választás legnagyobb vesztesége az a 110 ezer magyar szavazat, amely elveszett.
Az MKP nem vett róla tudomást, hogy
a, attól, hogy Bugár Béla azt mondta, hogy a Most-Híd nem egy másik magyar párt
b, attól, hogy ők azt mondták, hogy Bugár Béla azt mondta, hogy a Most-Híd nem egy másik magyar párt
c, attól, hogy kimondják, hogy ők a magyar párt, és a másik, az nem az - mert BB tényleg ezt mondta -
a népek még azt fogják gondolni, hogy: de, az. Lebo Bugár! Értem, amit mond, magyarul beszél. El tudom olvasni a plakátját.
Az MKP úgy vélte, hogy a szlovákok nem fognak egy magyar pártra szavazni. Ez logikusnak tűnő, és hihető megállapítás. A felvidéki magyarok jó része egyetértene vele. És valóban, Gyetván és Csacán nem tépték ki egymás kezéből a szavazók a 18-as listákat, de ha belepillantunk a kerületek és járások szerinti bontásba, akkor bizony láthatjuk, hogy a Most-Híd ott is kapott, ahol az MKP nem, vagy alig. Pl. a Bazini járásban a M-H 924 szavazatot kapott, az MKP meg annyit, mint Jack Bauer kedvenc száma: 24-et. Ez azért csak 900 szavazatnyi különbség. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a M-H még Dunaszerdahelyen is rányomott laza 12 ezret az MKP-ra Galántán kétszer annyit ért el stb. stb. stb., szal' ha így végignézzük az egész tabellát, akkor láthatjuk, hogy a megyei választási Bukásban még kiparodizált szlovák szavazatok is hozzájárultak ahhoz, hogy annak, aki most kívülről fogja nézni az Alexander Dubeček téri épületet, 109 638, míg annak, akinek bent 14 képviselője lesz, 206 538 szavazata lett. Sok kicsi sokra megy.
Az emberek megették a szlusnoszty, meg a szeressük egymást gyerekek maszlagot. Amivel nincs gond, mert - mint korábban írtuk, még akkor is, ha az emberek nem érdemlik meg - szabad választójog van. Elméletileg a választó képes rá, hogy eldöntse, mi a jó neki. Persze, a gyakorlat azt mutatja, hogy egy Smer-SNS-HZDS annyira nem jó a választónak, sem rövid, sem hosszú távon, itt bukik meg az elmélet...
Szőcs Gézának van egy drámája, Ki cserélte el a népet? Ez a címe. Sántha Attila-szemináriumon egyetemi éveimben elemeztük, természetesen poétikai szempontok alapján, de a népet nem lehet lecserélni. Mi baja hát a népnek, hogy így bemutatott az "egy igaz magyar pártnak"?
A szlovák és magyar sajtóban és blogoszférában egyaránt van egy olyan erős vonulat, mely szerint az MKP a kettős állampolgárságra, a Trianon-törvényre, a választás napja előtti Orbán-találkozóra, a Fidesz exkluzív figyelmére baszott rá. A korombeli vagy idősebb olvasók emlékezhetnek rá, mikor Duray Miklós azt mondta a Fidesz-nagygyűlésen Viktornak, hogy a Felvidék veled van, mekkora böfögés lett belőle idehaza, hogy nem, nincs vele, vagy messze nem az egész. Ez most beigazolódni látszik. A kettős állampolgárságot, miértjét, hogyanját, értelmét, úgy tűnik, a nép egy része felé nem kommunikálták le kellő alapossággal, mert nagyon rágörcsöltek. A túlzott Magyarország felé való fordulás visszaütött, az emberek inkább hittek annak a Bugárnak, aki a választások előtti napon megjelentetett fizetett hirdetésében azt írta, a kettős állampolgárság fontos, de problémáinkat itt kell megoldani.
Nem egy MKP-s képviselőjelölttől hallottam, hogy ők nem a szlovák pártok, hanem a Most-Híd ellen küzdenek. Hiba volt.
Azt, hogy gyenge volt az MKP kampánya, nem mondhatnánk. Voltak nagy, monstre akciók, melyekre sok ember elment. És biztosan jól érezte magát. De hát azok közül, akik Csepregi Éva végett elmentek egy Híddal rendezvényre, sem mindenki szavazott rájuk. Az internetes jelenléttel azonban továbbra is voltak gondok.
Az MKP a kampányt túlzottan a 40+ korosztályra, a stabil, megbízható, fegyelmezett választókra építette. Ugyanakkor – ezt több MKP-s képviselő-jelöltnek többször mondtam, sőt, már abban az időben, mikor BB volt az MKP elnöke, írtam róla - az MKP alig tett valamit, hogy megszólítsa a fiatalokat. A M-H meg igen. Honnan van itt ennyi jó nő? – veti fel a kérdést az Új Szó azon munkatársa, M-H rendezvényéről tudósított. l Az MKP-s tudósításban nem olvastam ilyent.
Persze, amellett, hogy elmondjuk, mit tett rosszul szerintünk az MKP, elmondhatnánk, hogy mit csinált jól a Most-Híd, ez azonban nem érdekel bennünket. Azt kétségkívül el kell ismerni, hogy az OKS bevásárlása ragyogó húzásnak bizonyult, hisz olyan szürkeállományt sikerült venni, amely nekik nem volt. Šebej a szlovák külpolitikai publicisztika csúcsán tanyázik, Dostált nem kell bemutatni, Peter Zajac az egyik legjegyzettebb irodalomtudós, Peter Osusky pedig rektorhelyettes. Azért a magyar névsorban messze nincsenek ilyen kaliberek.
Az MKP kibukása több kérdést is felvet. Mi lesz a politikából élő emberek tömegével, parlamenti képviselőkkel, akik most döbbentek rá, hogy biz a parlamenti szék nincs hozzájuk ragasztva, asszisztensekkel, pártmunkásokkal. Egy részük biztosan nem tud visszatérni az eredeti foglalkozásához, tehát ez most számukra komoly egzisztenciális válság is lehet. A párt ugyanis messze nem fog tudni mindenkit elhelyezni, mindenkiről gondoskodni, hisz neki is elég lesz a baja. Egy parlamenten kívüli pártnak akkora apparátusra sincs szüksége.
És – mivel a politika jórészt a pénzről szól –: hogyan fogja befolyásolni a szlovmagy pénzelosztó mechanizmusokat a M-H győzelme. Vajon fognak-e zsét juttatni a köztudottan MKP-közeli kulturális- és civil szervezeteknek? Avagy, tágabban, úgy is feltehetnénk a kérdés, fogják-e azokat is képviselni, akik nem rájuk szavaztak? Például engem, vagy Kövesdi kollégát?
Mi lesz a magyar-magyar kapcsolatokkal, hisz Budapest kegyeltjei egyértelműen nem ők voltak.
Újságírói és blogger szempontból érdekes periódus elé nézünk.
És ne feledjük, nemcsak 7 hídász magyar képviselő van, hanem az SaS listáján bejutott Somogyi Szilárd is, aki szintén magyar gyerek. Bízzunk benne, hogy ő is a szlovákiai magyarság érdekeit fogja képviselni.
(Ja, és az MKP mellett a választás másik nagy vesztese a közvélemény-kutató szakma egy szegmense. Az eredmények ismeretében most már tudjuk, ki az aki összevissza mér. Győztesei pedig a M-H mellett a reklámszakma lovagjai, akik akkorát szakítottak, mint már régen…)
(Ez az írás nem vizsgálja, a Most-Híd létrejöttének körülményeit.)
Utolsó kommentek