Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A markecolásról és a fehér lóról

Korábban írtunk arról, hogy a folytonos bűnben és mocsokban tobzódás dörzspapírszerűvé teszi a hírlapíró lelkét. Ahogy tanult kollégám, a hazai közírás verbális flagelluma, Barak László mondta nekem 2004 júniusában: egyet jegyezz meg, aki bemegy az istállóba, annak szaros lesz a csizmája. Mégis vannak dolgok, amikor nemcsak a legjámborabb zene-esztétika szakos tanár mondja azt, hogy napalmot az ilyennek, hanem minden ép lelkű olvasó. Szerencsére ezeket nem nagyon szeretik a börtönben, már ha bekerül.

De most nem erről szeretnénk írni, hanem egy némileg könnyebb témáról, ez pedig a markecolás.  Tegnap a Besztercebányai Kerületi Bíróság összesen 59 hónapot osztott ki markecolás miatt. Na gyerekek, ki tudja megmondani, mi a markecolás? Ne guglizz!

A fel- majd eltűnő szavakat a buzgár (ez nem valami homoš dolog) példájával szokták prezentálni. Ugyebár, mikor a nagy dunai árvíz elvitte a fél Csallóközt, a nyomán sok buzgár - A buzgár árvíz során a töltések mentett oldalán megjelenő vízfeltörés. A buzgár alulról felfelé irányuló szivárgásból alakul ki, és magával viszi a vízáteresztő réteg finom szemcséjű anyagát. Folyóink mentén árvíz esetén gyakori jelenség. - keletkezett, és utána a szlovmagy sajtó soká használta a buzgárként tört fel szókapcsolatot. Aztán levonult az árvíz, és a buzgárként tört föl is kivonult a sajtóból.

Ha bemegyünk az OSZK-ba, és két világháború közötti bulvárlapokat (vagy ahogy akkor nevezték: revolverlapokat) olvasunk - mert voltak ilyenek, ne higgyük, hogy a Blikk volt az első a rendszerváltás után -, ott gyakran találkozhatunk a markecolás kifejezéssel. A markecolás az, amikor - jellemzően ittas - férfi vendégeket szexuális szolgáltatások ígéretével félreeső helyre csalnak, itt viszont pina helyett a fejére kap egy jókorát, kifosztják, és hogy úgy mondjam: baszhatja. Tehát a szexuális motívum mégiscsak jelen van, még ha az áldozat nem is így gondolja.

A markecoláshoz ketten kellene, a csalétek, és a verőember, aki jellemzően a "hölgy" stricije. A markecolás előnye, hogy a lányok nem használódnak el olyan gyorsan, ellenben hátránya, hogy az áldozat feljelentést tehet, testi sértésként vagy rablásként állítva be az ügyet.

Nos, egy ilyen per végére tett pontot a kerületi bíróság. A 24 éves Andrej Samkot 39 hónap szabadságvesztésre ítélte, míg a csalétekként közreműködő barátnőjét, Lucia Dinková 20 hónap felfüggesztettet kapott.

A story klasszikus szegény embert még az ág is húzza történet: a sértett épp állása elvesztése miatt italozott, mikor Samko több nőt is felkínált neki - ebből már kitalálhatjuk, mi volt a foglalkozása. A sértett Luciát választotta. Amikor a garázssoron a tarifáról egyezkedtek, a streici rátámadt az áldozatra, elvette a pénzét és a telláját.
Az ügyész súlyosbításért fellebbezett Lucia számára, de a bíróság ezt elutasította. A bíró elrendelte a szabadságvesztés azonnali végrehajtását is: magyarul a bíróságról ment a sittre.

Ennyi a story. Nem különösebben érdekes. Tavaly 94 gyilkosság történt, azok bármelyike érdekesebb ennél, irreverzibilitása folytán. Csak azért említettem meg, hogy felhívjam a figyelmet arra, mennyire szabályos a hazai rendőrségi tudósítások (mert bűnügyi riportok már nincsenek is) nyelvezete. Egyáltalán nem használják sem a bűnözői, sem a zsaruszleneget, vélhetően a nyelvvel való kapcsolatok hiánya miatt. Múltkor egy gazdasági nyomozóval italoztam. Bűnügyekről beszélgettünk. Ezek nevét ő szlovákul mondta. Pedig van nekünk mindenre szavunk. Olyan rendes, hivatalos is, meg szleng is. Csak kevesen ismerik.

A következő, s egyben záró bekezdés a nyelvművelés jegyében íródik. Az gazdasági bűnözés egyik formája, mikor egy céget, mellyel különböző üzelmeket szeretnének véghez vinni, más nevére íratnak. Bűnöznek, majd az áldozat elviszi a balhét, szabadul, és pénzt kap. Vagy - b verzió - megölik. Szlovákiában ez utóbbi forma számított tipikusnak. Ezeket a szlovák szlengben biele konenak nevezik, fehér lovaknak. Tanácstalan hírszerk kollégák meg még van, hogy le is fordítják. Nekünk, magyaroknak a fehér ló az, amiért Svatopluktól megvettük ezt az országot, vagy amin a nagybányai vitéz vitéz nagybányai bevonult Komáromba. Aki viszont a nevét adja egy vállalkozáshoz, és aztán a meszesgödörben végzi, arra van egy szép magyar szavunk, amit Magyarországon sokan ismernek, nálunk is, de nem tudják, hogy ez azonos a fehér ló fiával, pedig igen: ez pedig a stróman. Úgyhogy ezt használjuk!

0 Tovább

Miben van igaza a Bélának beszóló utca emberének?

Nemrégiben Méla Béla írt egy bejegyzést A Cozma-gyilkosság margójára címmel. Ebben még különösebb újdonság nem lenne, a Cozma-gyilkosságról kurva sokan írtak posztot. A bejegyzés egyébként korrekt. S hozzá születtek kommentek is. Mindjárt az elsőt ide is másolom:

1. utca embere  |  February 16th, 2009 at 8:10 am
Mi van Béla ? Csak a jó messzi példákkal mersz Te is előhuzakodni ? Ja, mert Enying messze van ( bevallom eddig aztsem tudtam hogy van ilyen falu, hála istennek ).
Ez jellemző rátok riporterek “, ahelyett hogy oknyomozók lennétek csak neoliberális vinyogók vagytok, egy b.szari alakok ( tisztelet a kivételnek ) akik csak akkor mernek valamit valakiről leirni ha az illető már halott vagy már rácsok mögött van ” ! És ez jellemző rátok, sunyi kis megalkuvó, minden mögött szenzáációt ls egyben pénz-hasznot kiszagolgatók ! A komáromi enyingiekről miért nem mer senk sem irni ? Ja hogy azok túl közel vannak, valahol az autóbusz állomás környékén, ja az már ” helyi ” probléma, vagyis itt addig nincs is probléma még nem egy politikus parasztot vagy idegen sportolót kaszabolnak le ! Ugye ? A fát meg vágja a hátán a kispolgár, ingyen ? Vagy netán ingyen mi irjuk meg az ujságirók helyeta problémát ? Neröhögtess képviselő úr ! Ezzel a cikkel csak kinevetteted magad, ez jőtanács ! Lerágott csont !

Ez lesz mai témának. Nem ez a helyesírási hibáktól hemzsegő, primitív hozzászólás, hanem a jelenség. Az utca embere azt kifogásolja, hogy egy helyi hírportál nem ír a helyi Enyigekről. Merthogy szerinte vannak. Vannak, ez tény. De mit kezdjen a szervezett bűnözéssel egy helyi lap? Legyünk realisták: nálunk nagy részük semmit, vagy nagyon keveset.

A hazai - az egyszerűség kedvéért maradjunk a nyomtatottnál - sajtót (a női magazinok és az autós újságok, valamint az FHM most nem téma, jó?) durván három csoportra oszthatjuk. Vannak a pozsonyi, központi lapok - a véleményformálók: Sme, Pravda, Hospodárske noviny, Új Szó (ez utóbbi helyzete specifikus, lévén, hogy Turócszentmártonban nagyon kevesen olvassák, de ez most nem tárgy a jelen bejegyzésnek), és a két, egymást ölve az előzőktől is olvasókat elszipkázó könnyedebb, vagy, ha úgy tetszik bulvár: a megingathatatlan piacvezető Nový čas, és a piacvezetőt megingatni akaró Plus 1 deň. Ezeknek van pozsonyi szerkesztőségük, és jól-rosszul kiépített regionális tudósítói hálózatuk, fotóval, videóval. (Meg persze vannak oknyomozásba belemenő hetilapok, pl. Týždeň, vagy a Plus 7 dní, ez utóbbi ugyanebben a felállásban működve, és a Pluskánál régiós arcok is írnak elég kemény dolgokat.)

Aztán vannak a regionális lapok, regionális napilapból csak egy van (ami tulajdonképpen hat), Kelet-Szlovákiában a Korzár, ill. vannak regionális hetilapok (pár itt).

S végül vannak a tényleg helyi lapok, melyek önkormányzati fenntartásúak, vagy magánkézben vannak.

A kérdés - ismételjük meg újra - mit tudnak tenni ezek a (szervezett) bűnözéssel?

A nagy, országos lapok régiós tudósítója jobb helyzetben van, mint mondjuk egy városi lap szerkesztője. Mert maga mögött tudhatja a nagy, távoli kiadói csoport támogatását. Ha van valami olyan maffiaügy, amit saját, jól felfogott érdekében nem akar - nem mer - megírni, ezt jelezheti a pozsonyi központ felé, megszerezi a háttérinfókat, leegyezi az interjúkat, és aztán a fővárosi "centrálából" kiszáll az oknyomozó sztárriporter, felgöngyölíti a dolgot, (vagy nem, mindenesetre) ír róla egy vagy több cikket, és tovább él Pozsony boldog anonimitásában. Ugyanez a helyzet a pozsonyi nagy ügyekkel.

Sajnos azonban, a legtöbbször ennyi történik, és ahogy Nagy Feró mondta a mára klasszikussá vált állatmesében: és ennyiben maradtunk, jó éjszakát, gyerekek. Szlovákia nem Amerika, ahol a The Washington Post elnököt tud buktatni, nálunk a sajtó még senkit sem késztetett lemondásra, vagy nem úgy (persze, ez sok minden függvénye, nem helyénvaló tehát a túlzó leegyszerűsítés.) Ugyanígy a rendőrségnek kötelessége lenne megvizsgálni minden olyan bűncselekmény körülményeit, amelyről tudomást szerez, akár a sajtóból is. Ehhez képest nem törik össze magukat, arra hivatkozva, hogy nem történt feljelentés. De hát vannak dolgok, melyek hivatalból üldözendők…

A regionális és a helyi lapok ezzel szemben esélytelenek. Ha mondjuk a Komáromi Lapok, a Dunaszerdahelyi Hírnök, vagy a Bátorkeszi Alap, esetleg a Somorja és vidéke megírja valakiről, hogy XY kibaszott maffiózó, a benzinkútja mellett lányokat futtat, drogot árul, a WC-ben pedig hasadóanyaggal üzletel, azt elolvassa párezer ember. Legfeljebb annyit mondanak, hogy hát igen, jól megírta (de a dolgot a faluban/városban amúgy is mindenki tudta, csak senki nem csinál semmit), oszt over. A szerző kap havi tízezer koronát, és esetleg a szélvédőjét is betörik (netán az arcát).

Ugyanez a helyzet a regionális lapokkal, csak kicsit nagyobba. Nem véletlen, hogy a Šalinger-ügyről a zsolnai regionális lap nem törte össze magát, hogy tudósítson, csak most, amikor František már évek óta nehéz vasban van. Mert ezekben a lapokban nincs az a pénz, amiért ezt megérje. Valszeg a Bummban sincs, de természetesen egyik hazai magyar portálon sem látom a népet egyébként kétségkívül foglalkoztató tényfeltáró írásokat a szervezett bűnözés és a megyei önkormányzat összefonódásáról (elméleti példa). 

S most tehetnénk fel a kérdést, hogy ez nem meggyőződés, hanem pénz kérdése? Nos, igen. Persze, kell szeretni is ezt a dzsobot, de azt nem nehéz. A másik oldalon viszont érezni kell az anyagi, a lét- és jogbiztonságot is. Azt, hogy aki a cigánysoron, vagy a szenci villanegyedben egy szál diktafonba kérdezgeti az ott lakókat, hogy hol lakik az, aki kurvákat futtat, többet keressen, mint a parlamenti tudósító, akinek legfeljebb annyit mondanak, hogy nem nyilatkozom, de megütni 15 évente egyszer akarják csak. Azt, hogy ha fel akarják gyújtani a házát,  akkor arról egy ország tudjon, és a belügyminiszter foglalkozzon az ügyével. Azt, hogyha leírja, hogy az iskolafelújításra szánt mész felét a polgármester pincéjénél rakták le, és az bepereli őt, akkor a legjobb pozsonyi ügyvédek szálljanak szembe a kiadó költségén a polgármester nem különben jó pozsonyi ügyvédeivel. Ahol ezt biztosítani tudják, ott van oknyomozás. Ahol meg nem, ott marad továbbra is az, hogy: A megyefőnök egy korrupt geci - írja 14. számában a Plus 7 dní.

És befejezésként: aki ilyen dolgokba belemegy, a fentiek mellett sem érezheti magát biztonságban, akkor sem, ha a legnagyobbaknak dolgozik. Lásd Patrik Hermant.

A konkrét bejegyzéstől elvonatkoztatva tehát általánosságában szemlélve a kommentezőnek lényegileg igaza van: nincs helyi oknyomozás, tényfeltárás.


 

0 Tovább

Parainesis egy álnaiv fiatalemberhez

Először úgy gondoltam, hogy egy kommentet írok a bejegyzés tövébe, de a kommentező akadékoskodó faszkalapokat mindenki utálja, ezért döntöttem az önálló bejegyzés mellett. A Körképen Jürgen  kolléga arról értekezik a Cozma- és a Nota-gyilkosságot egybevonva, hogy hányan lehetnek, akik hasonlóan erőszakos halált halnak, de egy sor sem jelenik meg róluk.
A felvetés nem új keletű, a Cozma-gyilkosság kapcsán már a Reakció bloggerei is leírták, hogyha az áldozatok géplakatosok lettek volna, akkor csak a helyi hírmondó tudósít.

De nyilván hasonló gondolatok sok másik blogban megfogalmazódtak, nem is ez az érdekes. Hanem a rendkívül naivnak mondható, ám szerzőnk esetében álnaiv kérdésfelvetés. Remélem, nem sértjük Jürgen bloggeridentitását azzal, ha általánosságban elmondjuk, hogy az adatlapján feltüntetettek mellett ő egy lap egy rovatának külső munkatársa is. És bár ez a rovat nem az, ahova a bűnügyi tudósítások is kerülnek, a szerző mégis valamit sejthet a sajtó működéséből, szemben sok más bloggerrel. Tudja, hogy az egyes rovatok számtalan forrásból kapnak hírt, s ebből egyik a némi túlzással alanyi jogon járó rendőrségi hír, az ún. "zvodky".

Tavaly 94 gyilkosság történt Szlovákiában. A rendőrségi szóvivők ezek mindegyikét hírként feldolgozták, és kiadták. Mert ez a dolguk. Tehát Jürgen kérdésére a válasz: olyan, akiről egy flekk, vagy egy perc sem jelent meg, sok van, de egy mínuszos hírt azért mindenkiről kiadtak, mert a gyilkosság, irreverzibilitása folytán érdekes, és az olvasók, nézők szeretnek szörnyülködni. S azokban a lapokban, ahol még nem építették le a regionális tudósítói hálózatot, bizony egy-egy brutkóbb gyilkoról több mint egy flekk is megjelenik.

Épp ezért különösen irritáló a következő kitétel: "De vajon hányan vannak azok, akiknek a tragédiájáról egy flekknyi tudósítás se születik? Akiknek az erőszakos haláláról nem olvashatunk az újságokban, akár elölről kezdjük el olvasni, akár hátulról, nem hallhatunk a hírekben, akármelyik csatornára kapcsolunk. Akiknek az életét - tévedésből, pénzért, kitudjamiért - ugyanolyan erőszakosan, méltatlanul és visszafordíthatatlanul kioltották, mint Marian Cozmáét és Július Nôtáét. S akikről hajlamosak vagyunk tudomást se venni."

Ha Szepessümegen megölnek valakit, egy dunaradványi olvasó azt se tudja, hol van Szepessümeg, nem hogy még érdeklődjön utána. Ha az illető kőműves volt, vagy önkormányzati képviselő, az csak a megyei lapokban egy flekk, országosokban egy mínuszos, feltéve, ha a végrehajtás nem különös kegyetlenséggel történt.

Egy családon belüli erőszak áldozata - persze, e sorok írója is elítéli a családon belüli erőszakot - nem érdekes, mert ilyen a szomszédban is van. Mindenki tud mondani tágabb környezetéből egy családot, ahol jelen van.

Kommunikáció szakon elsős tananyag, hogy ha Indiában szakadékba zuhan egy lakodalmas menetet szállító busz, 120 emberrel a fedélzetén, az nem akkora hír, mint ha Szőregen baltával feldarabolnak egy villanyszerelőt. Ugyan 120>1, de India messze van, Szőreg meg nem.

Ugyanígy nem érdekes, ha kocsmai verekedés torkollik emberhalálba. Hm, a részeg állatok…, legyint az olvasó, és tovább lapoz.

Ha a székesfehérvári fűszerest gyilkolják meg, az nem akkora hír, mintha a székesfehérvári i polgármestert. Mert a fűszerest csak a vevőkör ismerte…
Ha híres ember az áldozat, egy bizonyos közeg számára az is hír, ha ellopták a szempillaspirálját. Ha meg nem híres, az élete elvesztése árán sem bizonyosan válik azzá. 
És most nehogy azt mondjuk, hogy a sajtó a geci, mert az – piaci orientációja folytán – csak kiszolgálja az olvasók, nézők vér és erőszak iránti igényeit. Csak az fujozzon, aki még sose vett Nový Čast, vagy 19 órától nem nézi a Krimi Novinyt, vagy hétfőn a Kék fényt.
 
[UPDATE: Olvassuk el Jürgen kolléga válaszát is, ne legyünk egyoldalúak.]
0 Tovább

Kellenek-e nekünk katonai bíróságok?

A múlt héten két "fegyveres" dolog történt, de akkut időhiány miatt olyan a viszonyunk az aktuális témákhoz, mint Fábry Sándor édesanyjának a kenyérhez. Az egyiket vasárnap úgy-ahogy megírtuk, a másik is legalább ekkora horderejű, bár folyamatszerűségében szemlélve még nagyobb.

Az általam egyáltalán nem kedvelt, korábban a Speciális Bíróság megszüntetésére szerencsére sikertelenül törő, alkotmánybíró-jelölt, a Pravdát milliókra perlő, bírói osztály neki nem tetsző részét szanaszerte szopató, jó húzást csak önkielégítés közben csináló Štefan Harabin igazságügy-miniszter felszámolta a katonai igazságszolgáltatást. Hát, ezek után Szlovákia biztos nem pályázhat arra, hogy franchise-ban megvegye az NCIS-t: ehhez nemcsak a tengerészet, hanem a hadbíróság (ugye, milyen jó szó, és el fog felejtődni, mint a dunai nagy árvíz után a buzgár) is hiányzik. Bírák civilbe, oszolj!

Štefan Harabin nem párttag, bíróként nem is lehetne az, de a HZDS jelölte őt posztjára, és Vladimír Mečiar kormányzása idején lett a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Miniszterként csendben átalakítja az egész bírói/bírósági rendszert, de mivel kevés az ehhez igazán értő újságíró, ezt javarészt zavartalanul teheti. Az őt jelölő párt által delegált Ján Kovarčík  parlamenti képviselő 2007 novemberében terjesztette a törvényhozás védelmi bizottsága elé azt a javaslatát, hogy a rendőrség, a vasúti rendőrség, a Szlovák Információs Szolgálat, a Nemzetbiztonsági Hivatal, a vám- és pénzügyőrség  és a büntetés-végrehajtás  dolgozói felett ne a katonai, hanem a polgári bíróságok ítélkezzenek. A bizottsági ülésen jelenlevő ellenzéki képviselők nem tiltakoztak ez ellen. Robert Kaliňák belügyminiszter szerint pedig egyenesen az Európai unió elvárása, hogy a rendőrök felett ne a katonai igazságszolgáltatás ítélkezzen. Kaliňák nyilván egy fasz, ezt eddig is tudtuk. A bizottság egyébként érdekes vezetője, a Szlovák Nemzeti Párt alelnöke, a Bugár Béla ötvenesén is jelen levő Rudolf Pučík  (a negyedik képen, mellette az egészet levezénylő Ján Kovarčík) azonban megjegyezte, ha a parlament elfogadja ezt, akkor a katonai bíróságoknak bealkonyul. Kis hazánknak ui. van vagy 20 ezer fős hadserege. Ha belegondolunk, hogy egy 20 ezer fős városban mennyi bűncselekmény történik..., arra kétségkívül nem kell 3+1 bíróság.

2008 februárjában Kovarčík benyújtotta javaslatát a rendőrök jogállásáról szóló törvény módosításához. Daniel "Voltszavaztvásárlás" Lipšic ekkor már tiltakozott, Peter Miššík SDKÚ-s honatya pedig megjegyezte, ez ugyanaz, mint a Speciális Bíróság bezárása, csak pepitában. Aztán csönd.

Tavaly augusztusban Harabin miniszter nyilatkozik egy okosat: mely szerint "A katonai bíróságok fenntartása olyan luxus, amit még Kuvait sem engedhet meg magának". (Adatok Kuvait fegyveres erőiről itt.)
Aztán kisebb koalíciós villongás, Emil Vestenický (SNS) módosító javaslattal próbálja menteni a katonai bíróságokat, a védelmi bizottságban  mutatkozik is némi hajlandóság, de hát ki tudja, mi dőlt el a führerek koalíciós egyeztetésén, Vladimír Mečiar, az öreg gazda mit mondhatott, melynek hatására aztán szerdán, február 11-én nemhogy a koalíció, de még az ellenzéki Magyar Koalíció Pártja is megszavazza a katonai bíróságok megszűnéséről szóló törvényt. A dologról egy rövid hírügynökségi tudósítás itt.

A hibát nem most, a katonai bíróságok felszámolásával követték el, hanem azzal, amikor az egyéb fegyveres testületek tagjait kivonták a katonai bíróságok joghatósága alól. Éppen a rendőrök feletti ítélkezés jogát kellett volna megtartani a katonai bíróságok hatáskörében. Gondoljunk csak bele: egy helyi rendőr hány ponton fonódik össze a helyi bírósággal és ügyészséggel? Hisz kis túlzással naponta visz be gyanúsítottakat oda. A helyi ügyészek és a vezető beosztású rendőrök együtt söröznek. Ki van csukva, hogy mondjuk az Érsekújvári Járásbíróságon egy érsekújvári rendőr ugyanolyan büntetést kapjon, mint az érsekújvári zöldséges. Hisz egy büntetőbíró nagyon is tudja, hogy ki a "jó zsaru". Éppen ezért az állami rendőrség esetében sokkal indokoltabb lett volna a korábbi állapot fenntartása, mint a többi fegyveres testület esetében.

A fegyveres testületek dolgozói különleges emberek, mert külön törvény rendelkezik róluk, míg mondjuk az autószerelőkről, a virágkertészekről vagy a lakodalmi zenészekről nem. Hatalom összpontosul a kezükben, az igazoltatástól a fegyverhasználatig terjedő, nagyon széles spektrumon. Éppen ezért jó lett volna, ha a különlegességüket a felelősségre vonáskor is megőrzik.

A kuvaitos példához meg annyit, hogy az Egyesült Államoknak, Izraelnek, Oroszországnak, de mondjuk a szomszédos Magyarországnak is van katonai bírósága. Csehországnak viszont nincs. Lehet elmélkedni, hogy mi lett volna, ha…, de április elsejétől ez most már így lesz.

0 Tovább

Mi a diszkrimináció a romák szerint?


Zber jabĺk na ceste
Ján MEČIAR, moderátor
--------------------
Pri vodnej nádrži Domaša na východe Slovenska havaroval rumunský kamión plný jabĺk. Po nehode sa ovocie rozkotúľalo dolu svahom. Miestni obyvatelia sa potešili, že si môžu prilepšiť čerstvým ovocím. Chceli brať vo veľkom a prišli aj s vozíkmi. V rabovaní im zabránila až polícia.

Ruslana KURILCOVÁ, redaktorka
--------------------
V Malej Domaši pri Vranove nad Topľou sa prevrátil kamión. K nehode došlo v skorých ranných hodinách. Keďže kamión prerazil zvodidlá, bol to poriadny rámus.

svedok nehody
--------------------
Okolo štvrtej, piatej nadránom. Bolo to riadne čuť, lebo tie železá, čo sú tam, to ohradené, to bolo preč.

Ruslana KURILCOVÁ, redaktorka
--------------------
Dvadsaťšesťročný vodič rumunského kamióna viezol dvadsať ton jabĺk z Poľska do Rumunska. Pri prejazde pravotočivou zákrutou dostal pravdepodobne šmyk a prešiel do protismeru.

svedok nehody
--------------------
Zaspal. Rýchlo neišiel.

Ruslana KURILCOVÁ, redaktorka
--------------------
Našťastie sa mu nič nestalo.

svedok nehody
--------------------
Ale mal šťastie, že ho to nezobralo až dole, lebo bolo by po ňom.

svedok nehody
--------------------
Musel mať šťastie, že sa mu nič nestalo, lebo tu je prekopaná dolina.

Ruslana KURILCOVÁ, redaktorka
--------------------
Debničky jabĺk sa mu rozkotúlali dole svahom. Miestni obyvatelia si takúto príležitosť nenechali ujsť.

zlodej jabĺk
--------------------
Aj tak to pohnije a keď si poberú po jednu-dve krabičky, tak čo sa stane? Nestane sa nič.

zlodej jabĺk
--------------------
Po tie jablká už do obchodu chodiť nebudem kvôli tomu, že boli poobíjané.

zlodej jabĺk
--------------------
Keby vážili aj sto kilo, aj toto ponesiem.

Ruslana KURILCOVÁ, redaktorka
--------------------
Obyvateľov nahnevali policajti, že im bránili si zobrať domov jablká.

zlodej jabĺk
--------------------
Toto je takzvaná diskriminácia Rómov. Keď druhý si vezme, nič nepoviete, ale keď dôjde čierny, všetci sú tu. Toto je spravodlivosť? To nie je spravodlivosť!

Daniel DŽOBANÍK, zástupca hovorkyne KR PZ Prešov
--------------------
Policajti blízkeho obvodného oddelenia museli byť pri vysypanom náklade jabĺk, nakoľko niektorí miestni obyvatelia sa neustále pokúšali ich kradnúť.

Azon olvasóim kedvéért, akik nem beszélik Andrej Sládkovič nyelvét: a tudósításban arról van szó, hogy felborult egy almát szállító román kamion Kelet-Szlovákiában. A helyi romák azonnal nekiláttak a szétszóródott rakomány elszállításának (a tudósításban almatolvajoknak nevezik őket).  A kamionsofőr kihívta a rendőröket. Az egyik helyi lakos pedig azt nyilatkozta a JOJ televíziónak, hogy "Ez a romák úgynevezett diszkriminációja. Ha más elveszi, semmit se mondotok, de ha idejön egy fekete, mindenki itt van. Ez az igazságosság? Ez nem igazságosság."
0 Tovább

tg-ltatsthtetet-06-01

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek